(32) 43 50 829
info@pro-arte.pl

Inteligentny dom. Część I.

Przerażająca dominacja inteligentnego domu nad biednym człowiekiem w nim żyjącym to mit, z którym koniecznie trzeba się rozprawić. Inteligencja domu jest mniej więcej na poziomie inteligencji rybek w akwarium, więc jeżeli, drogi Inwestorze, rzeczywiście przeraża Cię taki stopień myślowego zaawansowania domowej materii to rzeczywiście taka instalacja nie jest dla Ciebie. Jeśli jednak czujesz przewagę nad gupikami i welonami, nie przeraża Cię bystre spojrzenie glonojada to dasz sobie radę również z zapanowaniem nad inteligentnym domem. Mówiąc serio – inteligentny dom to rozwiązanie podnoszące komfort mieszkania, pozwalające na zwiększenie bezpieczeństwa oraz na znaczną oszczędność energii. Korzyść w postaci wzrostu komfortu jest oczywisty – za pomocą oprogramowania można sterować całymi grupami świateł, urządzeń a nawet systemów, włączać dowolne scenariusze (np. impreza, grill w ogrodzie, oglądanie filmu w domowym kinie) za pomocą jednego lub dwóch przycisków. W dodatku funkcjonowanie świateł i urządzeń można uzależnić od pór roku, temperatur, godzin, a nawet wydarzeń. W inteligentnym domu podnosimy również poziom bezpieczeństwa.
 
 
 
System alarmowy może otrzymywać wiele informacji od elementów funkcjonujących w ramach inteligentnego domu: czujników dymu, gazu, zalania, czujników ruchu, itd. Dom jest wówczas lepiej strzeżony i szybciej „reaguje” na obecność intruza bądź niepożądane zdarzenia. Naturalnie udaje się również zaoszczędzić energię – inteligentne sterowanie kotłem, obwodami grzewczymi, również samymi grzejnikami potrafi zminimalizować zużycie energii nawet o 40%. Uświadomiwszy sobie potrzebę wygodniejszego mieszkania, wiedząc, że inteligentny system wcale nie jest wiele droższy od klasycznej instalacji, można przystąpić do jego zakupu oraz montażu. W żadnym wypadku jednak nie wolno tego robić w przysłowiowej ostatniej chwili – pośpiech będzie zgubny – inteligentny dom okaże się wówczas nie tak bardzo dopasowany do naszych potrzeb i wcale nie taki tani. Należy więc zaplanować system sterowania od samego początku budowy, najlepiej już na etapie projektowym. Już wówczas trzeba znać budżet (określony kwotowo, ale lepiej jako procent od całości inwestycji) i wiedzieć jakie rozwiązanie będzie najbardziej efektywne. Inteligentnej instalacji nie da się zrobić od niechcenia, kreśląc elektrykowi kredą na ścianach i sufitach miejsca, w których mają być puszki i punkty oświetleniowe. Inteligentną instalację powinna zaprojektować i wykonać firma zajmująca się takimi systemami, tylko fachowość oparta na doświadczeniu pozwoli na optymalne wykorzystanie pieniędzy Inwestora.
 

Grzegorz Rogóż

Autor jest współwłaścicielem firm: Embort zajmującej się inteligentnymi instalacjami oraz RGB Audio zajmującej się dystrybucją audio i wideo.

www.rgbaudio.com

www.embort.com

 
Aktualności archiwum

Partnerzy


Velux

Termo Organika

ISOVER

porotherm

Viessmann


facebook
twój schowek jest pusty 
schowek (0)