(32) 43 50 829
info@pro-arte.pl

Inteligentny dom. Część II.

Do układania instalacji pod inteligentny dom przystępujemy na tym samym etapie, na którym wykonywalibyśmy klasyczną „elektrykę”. Zwykle jest to przełom stanów surowego otwartego i surowego zamkniętego. Ogromne znaczenie ma wybór wykonawcy – z pewnością nie może to być elektryk, który nie miał do czynienia z takimi instalacjami. Najlepiej zdecydować się na firmę, która przeprowadzi całość inwestycji – zaprojektuje, wykona, skoordynuje z pozostałymi instalacjami i wykonawcami, zainstaluje osprzęt elektryczny i punkty oświetleniowe, a na samym końcu zaprogramuje i uruchomi. Warto zwrócić uwagę, że w takiej sytuacji Inwestor powinien szukać nie elektryka, ale firmy zajmującej się inteligentnym domem – a to właśnie ta firma powinna zadbać o właściwy poziom jakościowy prac „brudnych”. Posłużenie się jednym wykonawcą do całego systemu inteligentnego ma również inne zalety. Pozwala uniknąć klasycznego „spychania” winy w sytuacjach gdy ktoś popełnił błąd lub nie skoordynował prac – a wiadomo, że takie przypadki były, są i będą na każdej budowie, nawet tej najmniejszej. Poza tym pojawiają się luki w zakresach – zdarzy się z pewnością, że elektrycy powiedzą, że to już „nie jest w ich zakresie”, a fachowcy od inteligentnego domu stwierdzą, że „w ich zakresie również tego nie ma”. A Inwestor jest w kropce bo wie, że dyskusyjne prace po prostu muszą zostać zrobione. Mając jednego wykonawcę zawsze kieruje się uwagi i pretensje do jednej, odpowiedzialnej za prace, osoby. Wreszcie aspekt finansowy – dając duży kontrakt, na wszystkie prace instalacyjne inteligentnego domu, Inwestor ma szansę na uzyskanie lepszej ceny niż gdyby trzeba było zapłacić dwóm lub trzem niezależnym wykonawcom. Coraz częściej spotyka się wręcz taką postawę – Inwestor nalega by jedna firma zajęła się całością prac elektrycznych w budynku, nawet jeśli ma to oznaczać wprowadzenie podwykonawcy.
 
 
 
 
 
Dążenie do jednego wykonawcy od prac elektrycznych nasuwa pytanie – dlaczego nie zatrudnić jednej firm do wykonania WSZYSTKICH robót instalacyjnych-przewodowych, zarówno wysoko jak i słaboprądowych. Jest ich przecież całe mnóstwo: alarm, telewizja (anteny), komputer, telefon, kino domowe, nagłośnienie wielostrefowe. Warto to zrobić, a przynajmniej poprosić kilka firm o ofertę na wykonanie całego zakresu prac u siebie w domu. Wiadomo, że obecnie na rynku jest sporo firm, które podejmą się takich zobowiązań i zrobią to fachowo, rzetelnie i szybko.

Grzegorz Rogóż

Autor jest współwłaścicielem firm: Embort zajmującej się inteligentnymi instalacjami oraz RGB Audio zajmującej się dystrybucją audio i wideo.

www.rgbaudio.com

www.embort.com

 
Aktualności archiwum

Partnerzy


Velux

Termo Organika

ISOVER

porotherm

Viessmann


facebook
twój schowek jest pusty 
schowek (0)