(32) 43 50 829
info@pro-arte.pl

Inteligentny dom. Część III.

O tym, że inteligentna instalacja zbliża się ku końcowi świadczy zwykle montaż rozdzielnicy, w której instalowane są elementy zarządzające systemem oraz aparaty wykonawcze. Rozdzielnica może być montowana w obiekcie, ale instalatorzy chętniej robią to w swoim warsztacie – mają wówczas pod ręką wszystkie potrzebne materiały, nikt im nie przeszkadza, nie są również narażeni na hałas, kurz i brud, który na tym etapie jest jeszcze na budowie wszechobecny. Naturalnie projekt rozdzielnicy powinien być częścią całościowego projektu inteligentnego systemu. Od dnia montażu rozdzielnicy w docelowym miejscu mija zwykle kilka tygodni do finalnego instalacji reszty urządzeń oraz uruchomienia całości. Tuż przed wprowadzeniem się Inwestora instaluje się osprzęt – wielopozycyjne przełączniki ścienne, czujniki ruchu i inne oraz dotykowe panele. Z oczywistych względów wspomniane elementy mogą zostać zamontowane dopiero po zakończeniu prac budowlanych, nawet tych lekkich, wykończeniowych. Łatwo sobie przecież wyobrazić jak mocno narażony byłby na zniszczenie dotykowy panel LCD podczas prac gipsiarskich czy malarskich. Ostatnim elementem instalacji jest uruchomienie i programowanie systemu. Uruchomienie nigdy nie odbywa się bez kłopotów, instalatorzy zawsze trafiają na przeszkody, które muszą zdiagnozować i usunąć – jest to normalny element procedury. O ile uruchomienie i prawidłowe funkcjonowanie urządzeń systemu leży po stronie wykonawcy to ustalenie i wykonanie prawidłowej funkcjonalności może zrodzić się tylko we współpracy instalatora z Inwestorem. Dokładnie rzecz ujmując – INWESTOR MUSI WYRAŹNIE ZDEFINIOWAĆ JAKĄ FUNCKJONALNOŚCIĄ JEST ZAINTERESOWANY. Bez takich informacji doświadczony instalator w ogóle nie podejmie się programowania. Często Inwestor zwyczajnie nie wie jak chciałby wykorzystać system, który kupił. Standardowe jest żądanie przyszłego mieszkańca do instalatora: Niech Pan coś zaproponuje. Programowanie na takiej podstawie jest całkowitą stratą czasu – nie ma najmniejszych szans by trafić w przyzwyczajenia, gusty i poczucie wygody Inwestora. To tak jakby chcieć zgadnąć jakiej Inwestor słucha muzyki, jakie lubi filmy, jakie książki czyta i jaki jest jego ulubiony kolor. Drogi Inwestorze – bardzo szanujemy, że dzięki Tobie możemy egzystować na rynku, ale daj nam szansę wykonać dobrze swoją pracę mówiąc nam czego potrzebujesz. W praktyce system powinien zostać zaprogramowany wedle jasnych wymagań Inwestora, a później, na podstawie codziennych obserwacji (zwykle po kilku tygodniach mieszkania) wprowadzane są korekty i poprawki.
 
  
 
Dobrze zaprojektowany, wykonany i zaprogramowany system inteligentny powinien być dla mieszkańców „niezauważalny”, prosty w obsłudze, intuicyjny. Wydaje się, że dzisiaj na rynku polskim jest wiele firm, które potrafią w taki sposób przeprowadzić kompletną instalację.

Grzegorz Rogóż

Autor jest współwłaścicielem firm: Embort zajmującej się inteligentnymi instalacjami oraz RGB Audio zajmującej się dystrybucją audio i wideo.

www.rgbaudio.com

www.embort.com

 
Aktualności archiwum

Partnerzy


Velux

Termo Organika

ISOVER

porotherm

Viessmann


facebook
twój schowek jest pusty 
schowek (0)