(32) 43 50 829
info@pro-arte.pl

Poradnik. Pomieszczenia pomocnicze.

Analizując poszczególne projekty domów, musisz zastanowić się także nad kilkoma pomieszczeniami pomagającymi w funkcjonowaniu całości. Usytuowanie kotłowni, pomieszczeń gospodarczych czy spiżarni, wydaje się początkowo mało ważnym aspektem planowej inwestycji, ale z czasem, gdy już zamieszkasz w wymarzonym domu, okazuje się, że kilka kluczowych kwestii ma jednak związek z tymi z pozoru mniej ważnymi pomieszczeniami.
 
 

Sama kotłownia, potrzebna w każdym większym domu, może być zostać przewidziana w różnych miejscach. Ważny będzie tutaj rodzaj opału, na jaki się zdecydujesz, ponieważ kotłownia na paliwa stałe musi być większa. Ponadto, nawet, jeżeli zdecydujemy się na kocioł węgla z podajnikiem, zawsze musisz pamiętać o odpowiedniej ilości opału. Sama kotłownia może znajdować się w garażu (wtedy do domu nie przedostaje się przykry zapach), w bezpośrednim sąsiedztwie wiatrołapu – wtedy będzie bliżej z pomieszczeń mieszkalnych do kotłowni, co przy konieczności częstych wizyt zimą, jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Bardzo rzadko kotłownia znajduje się w części mieszkalnej domu, może wtedy mieć osobne wejście z zewnątrz.

Gdy chcesz dom, a nie będziesz budował osobnego budynku gospodarczego, warto pomyśleć o dobrze usytuowanym pomieszczeniu gospodarczym. W zależności od tego, co będziesz w nim przechowywać, musi mieć ono odpowiednią lokalizację. Najczęściej pomieszczenia gospodarcze są projektowane wewnątrz garażu lub mają wejście prosto z wiatrołapu. Jeżeli pomieszczenie gospodarcze miałoby się znaleźć w głębi domu, warto, by miało osobne wejście, tak, żeby narzędzi używanych na zewnątrz, nie trzeba było przenosić przez cały dom.

Musisz się także zastanowić nad budową osobnego pomieszczenia służącego
do przechowywania żywności. Spiżarnia, bo o niej mowa, z pozoru może wydawać się niepotrzebną stratą przestrzeni. Jednakże w domu, w którym brakuje piwnicy, nie będzie ciemnego, chłodnego miejsca, gdzie mógłbyś przechowywać jedzenie. Jednakże, jeżeli Twoja rodzina nie organizuje dużych uroczystości, ani nie ma w zwyczaju robienia przetworów, a masz w planach przestrzenną kuchnię, gdzie będzie miejsce na dużą lodówkę, spiżarnia może okazać się zbędna.

Jak widać, podczas wyboru projektu, warto przeanalizować także te funkcje pomieszczeń domu. Także w tym wypadku wszystko zależy od Twoich upodobań i stylu życia, jaki prowadzi Twoja rodzina.

 
Aktualności archiwum

Partnerzy


Velux

Termo Organika

ISOVER

porotherm

Viessmann


facebook
twój schowek jest pusty 
schowek (0)