(32) 43 50 829
info@pro-arte.pl

Poradnik. Rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń.

Gdy już dokonasz wyboru pomiędzy domem parterowym a domem z poddaszem, będziesz musiał podjąć szereg decyzji dotyczących rozkładu poszczególnych pomieszczeń użytkowych.

Miejscami, skupiającymi życie wszystkich mieszkańców, są: pokój dzienny, kuchnia i jadalnia. W jakim układzie widzisz te pomieszczenia w Twoim domu? Czy chcesz, by pokój dzienny był otwartą przestrzenią? Jeżeli chcesz mieć tutaj telewizor, to czy wydawane przez niego dźwięki, nie będą przeszkadzały pozostałym mieszkańcom? Czy chcesz, by pokój dzienny był przytulny? Może warto wybrać projekt, który przewiduje kominek właśnie w tym miejscu?

W jakim układzie ma występować kuchnia i jadalnia? Czy chcesz, by jadalnia była w tym samym pomieszczeniu, gdzie przygotowuje się posiłki, czy też może raczej, by znajdywała się w otwartej przestrzeni pomiędzy kuchnią a pokojem dziennym? Warto pomyśleć o tym, by w pokoju dziennym także znalazło się miejsce przeznaczone do spożywania posiłków przy okazji rodzinnych uroczystości, czy przyjęć.

W dawnych domach kuchnia najczęściej była miejscem zamkniętym, dzisiaj coraz częściej odchodzi się od tego modelu, warto jednak się zastanowić, czy chcesz, by zapachy przygotowywanych potraw, rozchodziły się po całym domu? Czy hałas związany z przygotowywaniem posiłków, nie stanie się uciążliwy, szczególnie, jeżeli zdecydujesz się na dom parterowy? Czy często ktoś z rodziny będzie gotował, czy też raczej będziecie częściej jeść na zewnątrz? W zależności od tych preferencji, warto pomyśleć, jakiej powierzchni kuchnia jest potrzebna w Twoim domu. Czy tutaj ma być miejsce także na konsumpcję przygotowywanych potraw?

Obojętnie, na jaki dom się zdecydujesz, musisz także zastanowić się, ile potrzebujesz odrębnych pokoi przeznaczonych dla każdego z mieszkańców domu. Przy tym kryterium należy wziąć pod uwagę ilość osób przebywających stale i czasowo pod Twoim dachem. Warto przewidzieć sypialnię dla gospodarzy, pokoje dla każdego z dzieci oraz ewentualnie zastanowić się, czy któryś z seniorów, należących do rodziny, nie będzie wymagał opieki. Ponadto, w zależności od wykonywanego zawodu, może któryś z członków rodziny będzie potrzebował odrębnego gabinetu przeznaczonego tylko do pracy?

Jeżeli podejmiesz decyzję, że chcesz domu z poddaszem, to w jakim układzie mają tam występować poszczególne pomieszczenia? Najczęściej na poddaszu dostępna jest duża łazienka oraz kilka pokoi, niektóre z nich mają dostęp do balkonu. Kto będzie tam mieszkał?

Jakie lubisz domy? Czy podobają Ci się otwarte przestrzenie, czy też raczej chcesz odrębności każdego z pomieszczeń? Ilu potrzebujesz pokoi dla siebie i pozostałych mieszkańców domu? Jakie rozwiązanie będzie dla Ciebie najbardziej optymalne?

 
Aktualności archiwum

Partnerzy


Velux

Termo Organika

ISOVER

porotherm

Viessmann


facebook
twój schowek jest pusty 
schowek (0)