(32) 43 50 829
info@pro-arte.pl

(Termo) inwestycja

(Termo) inwestycja

opublikowano: 2007-11-14

Z początkiem sezonu grzewczego jak bumerang powraca temat ekonomicznej termomodernizacji. Dla niewtajemniczonych - chodzi o taką modernizację naszych domów, która zapewni oszczędność energii. Warto już dziś zainteresować się korzyściami z takiej inwestycji, gdyż podniesie ona nie tylko komfort mieszkania zimą, ale i latem. A do tego przysłużymy się środowisku.


Termomodernizacja związana jest bezpośrednio ze wzrostem świadomości społecznej na temat ekologii i oszczędności energii. I choć szeroko pojęte działania na rzecz środowiska kojarzą nam się zazwyczaj z dużymi nakładami finansowymi, termomodernizacji domu może dokonać przeciętny mieszkaniec. Pozwala na to m.in. Ustawa o Wspieraniu Przedsięwzięć Termomodernizacyjnych (Dz. U. Nr 162 /98, 76/2001). Określa ona formę pomocy Państwa - umorzenie nawet 25% kredytu - w procesie zmniejszania zużycia energii cieplnej w budynkach. Od audytu do kredytu Podstawą do zaciągnięcia kredytu na termomodernizację jest audyt energetyczny, czyli specjalna analiza, która wykazuje oszczędności kosztów energii i kosztów ogrzewania, wynikające z planowanego przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Kolejne etapy analizy badają na ile sprawne jest nasze ogrzewanie, ile ciepła zużywamy w zimie oraz w jakim stanie technicznym znajduje się budynek. Następnie wyszukiwane są rozwiązania. - Najczęściej obejmują one izolację ścian, ale także wymianę stolarki, ocieplenia dachu, wymianę ogrzewania, systemu wentylacji - wylicza Maciej Iwaniec, Product Manager z firmy Baumit, która produkuje m.in. systemy ociepleniowe.
Po analizie cen potrzebnych produktów wylicza się koszt modernizacji, a następnie oszczędności z ich zastosowania. Gotowy audyt może stać się podstawą do udzielenia kredytu, który nie może przekroczyć 80% kosztów inwestycji. Okres spłaty kredytu rozłożony jest na 10 lat.
Audyt nie jest sprawa łatwą. Można do niego wynająć specjalistyczna firmę lub podszkolić się na specjalnych kursach. Jedno z seminariów na temat zarządzania energią organizuje we Wrocławiu Stowarzyszenie na rzecz Zrównoważonego Rozwoju. Informacje na ten temat można znaleźć na stronie www.cieplej.pl. Szkolenie odbywa się w ramach Europejskich Dni Oszczędzania Energii. Również firma budowlana Baumit wychodzi na przeciw potrzebom rynku w tym zakresie i opracowuje płytę CD, na której znajdzie się m.in. oprogramowanie obliczania energoefektywności budynków. Użytkownicy będą mogli również obliczyć oszczędności jakie poniesie ze sobą ocieplenie budynku. - Warto zainwestować w termomodernizację, gdyż jej efekty odczujemy nie tylko od razu, pierwszej zimy, ale także poza sezonem grzewczym - przekonuje Maciej Iwaniec. Baumit Sp. z o.o., Ul. Sukiennice 6, 50-107 Wrocław, tel. (071) 358 25 00, fax: (071) 358 25 06, http://www.baumit.pl, inplusPR, http://www.inpluspr.pl

Przeczytaj także:

Buduj z nami dom na ekranie!
AGROBUD - konstrukcje drewniane, wiązary dachowe

Proponowane projekty:

projekt domu

BERMEJO
wymiar obiektu: 12.7m x 9.9m
160.51m² 3000 zł

projekt domu

FARGO
wymiar obiektu: 11.27m x 11.42m
116.6m² 2600 zł

projekt domu letniskowego

BELO HORIZONTE dom letniskowy
wymiar obiektu: 9m x 5m
36.02m² 1900 zł
Aktualności archiwum

Partnerzy


Velux

Termo Organika

ISOVER

porotherm

Viessmann


facebook
twój schowek jest pusty 
schowek (0)