(32) 43 50 829
info@pro-arte.pl

Ocieplanie domowego ogniska

Ocieplanie domowego ogniska

opublikowano: 2008-01-18

Przytulny, ciepły dom, po wejściu do którego od razu czujesz się, jakbyś znalazł się w innym, bardziej przyjaznym świecie? Chyba każdy z nas chciałby mieszkać w takim miejscu. Może będzie to dla Ciebie zaskoczeniem, ale jednym z niezbędnych warunków uzyskania takiego komfortu jest odpowiednie ocieplenie ścian. Aby czuć się dobrze w mieszkaniu, nie wystarczy utrzymywać w nim właściwą temperaturę powietrza (19-22°C). Jeśli ściany są zimniejsze od powietrza o więcej niż trzy stopnie, poczucie komfortu zaczyna umykać, a im ta różnica większa - tym gorzej. Nie poprawimy sytuacji odkręcając bardziej kurek kaloryfera ani zamykając szczelniej okna… przeciwnie - tylko ją pogorszymy. Stanie się gorąco, a mimo iż temperatura ścian się podniesie, różnica, której chcieliśmy się pozbyć jeszcze się zwiększy. Niestety, proszę Pani, proszę Pana, nie ma ucieczki od tej konieczności. Dom musi być ocieplony. Trzeba to jednak zrobić dobrze, inaczej nasze zabiegi przyniosą więcej szkód niż pożytku.

Przede wszystkim należy uważać, by nie zmienić ukochanego domu w termos. To żadna przyjemność mieszkać w termosie: jest w nim duszno i trudno się oddycha. Dlatego do ocieplenia trzeba wybrać materiał, który będzie potrafił odprowadzać na zewnątrz parę wodną. Do niedawna najlepsza w tej dyscyplinie na polskim rynku była popularna wełna mineralna. Oficjalne normy podają nawet, że przepuszcza ona parę tak sprawnie jak powietrze! Oczywiście doniesienia te są mocno przesadzone. Nie ulega jednak wątpliwości, że otulając dom wełną na pewno go nie udusimy. Obecnie jednak podobnymi do wełny mineralnej wskaźnikami paroprzepuszczalności charakteryzują się nowoczesne systemy ociepleń oparte na płytach styropianowych. Nie mają one przy tym wielu wad, charakterystycznych dla wełny.

Przede wszystkim: elegancja. Wełna mineralna zamontowana na ścianach nie pozwala się szlifować. Wszystkie nierówności, które cechowały wcześniej budynek lub powstały w trakcie ocieplania trzeba ukrywać za pomocą szpachli. Niestety, efekt takich zabiegów nie zawsze jest najlepszy. Problem ten znika, jeśli zdecydujemy się na styropian. Można go łatwo obrabiać i perfekcyjnie zniwelować wszelkie nierówności. Jeśli jeszcze do tego zdecydujemy się na taki system jak Baumit open®*, który pozwoli nam wybrać odcień tynku spośród blisko dwustu kolorów oraz zaoferuje różnorodne listwy elewacyjne, możemy być spokojni o zachowanie reprezentacyjnego wyglądu naszych domów.

Trwałość? Metrowej powierzchni sztywna płyta wełniana waży około dwunastu kilogramów, styropianowa - niecałe dwa. Łatwiej podnieść tą drugą, prawda? Murom naszych domów też nie jest wszystko jedno. Szczególnie, jeśli są zaawansowane wiekiem, lepiej dać im do dźwigania mniejszy ciężar. Dodatkowo oszczędzimy im wkręcania kołków rozporowych.

Niezależnie od tego czy zdecydujemy się na wełnę, czy na styropian, najlepiej wybrać firmę, która oferuje kompleksowy system ociepleń. Mamy wtedy gwarancję, że wszystkie jego elementy są do siebie perfekcyjnie dopasowane, a nasz dom będzie ocieplony elegancko i komfortowo. Będzie schronieniem, na powrót do którego zawsze będziesz czekał niecierpliwie.

*Baumit open W roku bieżącym na rynek Polski wprowadzony został nowy, innowacyjny system ociepleń Baumit open®. Jego główną zaletą jest współczynnik oporu dyfuzyjnego, który w przypadku perforowanej płyty izolacyjnej open® wynosi m=8-10. Identyczny jak w przypadku ściany ceramicznej. Dzięki temu parametrowi ocieplenie wykonane w systemie open® powoduje, że ściana z dodaną warstwą izolacji termicznej zachowuje się jak ściana jednowarstwowa. Unika się w tym przypadku niebezpieczeństwa kondensacji pary wodnej na styku materiałów o różnej budowie, występującej prawie zawsze podczas niesprzyjających warunkach w ścianach warstwowych.

Aby uniknąć prób zastępowania materiałów i zachować najważniejsze parametry nowego systemu, wprowadzono specjalną białą zaprawę klejowo-szpachlową Baumit KlebeSpachtel W. Parametry tego białego kleju umożliwiają jego zastosowanie do przyklejenia i szpachlowania perforowanej płyty open®. Podobnie w przypadku gruntu i tynku nawierzchniowego Baumit open StrukturPutz, opracowanego na bazie silikatów oferowanego w 200 kolorach wg. wzornika kolorów Baumit \\"colours of more emotion\\". Tynk dostępny jest w strukturze baranka. Dla ułatwienia i identyfikacji jedynego takiego systemu, jakim jest open®, wszystkie jego składniki są znakowane charakterystycznym układem czarno czerwonych kółek.

W przypadku użycia zwykłego styropianu nie ma ograniczeń w stosowaniu wypraw końcowych i możliwe jest stosowanie wypraw na bazie wszystkich spoiw. Ale ocieplenia oparte na zwykłej płycie styropianowej powinny być wykonywane jedynie na suchych podłożach. System open® o parametrach takich jak ściana ceramiczna powoduje, że czas wysychania jest zbliżony do zwykłej ściany bez ocieplenia. Baumit Sp. z o.o., Ul. Sukiennice 6, 50-107 Wrocław, tel. (071) 358 25 00, fax: (071) 358 25 06, http://www.baumit.pl, inplusPR, http://www.inpluspr.pl

Przeczytaj także:

Sezon rdzy za pasem
Podwójnie, a oszczędniej
Obróbka wpustu przy kładzeniu papy termozgrzewalnejAktualności archiwum

Partnerzy


Velux

Termo Organika

ISOVER

porotherm

Viessmann


facebook
twój schowek jest pusty 
schowek (0)