(32) 43 50 829
info@pro-arte.pl

Krótkie życie uporczywych wykwitów

Krótkie życie uporczywych wykwitów

opublikowano: 2008-01-30

Im więcej pracy włożymy w wykończenie domu na zewnątrz, tym bardziej trapi nas pytanie, jak długo utrzyma nieskazitelny wygląd. Jednym z najpowszechniejszych problemów są wykwity i nacieki na powierzchniach wyłożonych płytkami klinkierowymi lub wykonanych z cegły klinkierowej. Jak z tym walczyć? Warto pomyśleć o tym już na etapie wykończeniowym. Skąd się biorą wykwity
Wykwity to osad kryształków soli lub węglanu wapnia. Sól i węglan wapnia przedostają się na powierzchnię płytek wraz z wilgocią pod postacią pary wodnej. Wilgoć odparowuje, a osadzone w niej kryształki ulegają krystalizacji, pozostają na powierzchni tworząc wykwity.
Często sami przyczyniamy się do powstawania wykwitów stosując zwykłe zaprawy cementowe; w cemencie znajduje się bowiem węglan wapnia, który przenika na powierzchnię płytek. Z kolei prawdopodobieństwo osadzenia się soli jest największe w porach deszczowych - jesienią i wiosną. Możemy jednak znacząco zmniejszyć ryzyko pojawienia się wykwitów wybierając do układania płytek klinkierowych i cegły klinkierowej produkty wchodzące w skład systemu trasowego Murexin. Jeśli zatem wykorzystując ostatnie ciepłe dni wczesnej jesieni szybko wykańczamy ogrodzenie czy elewację domu, warto sięgnąć po elastyczną trasową zaprawę klejową, trasową fugę oraz olej klinkierowy marki Murexin.

O co chodzi z tym trasem?
Tras jest porowatą skałą. Jego drobinki dodane fabrycznie do zaprawy klejowej i zaprawy do fug Murexin magazynują kryształki soli i węglanu wapnia. W uproszczeniu możemy powiedzieć, że dzięki zaprawom trasowym \\"oczyszczamy\\" wodę, która nieustająco ma kontakt z płytkami, z niechcianej soli czy węglanu wapnia. Tym samym substancje te pozostają \\"wewnątrz\\" trasu, przez co ryzyko pojawienia się wykwitów na powierzchni okładzin jest znacznie mniejsze.

System, czyli 3 razy ochrona
Elastyczny trasowy klej do płytek i trasowa fuga to podstawowe produkty w systemie trasowym Murexin. Zaprawa klejowa jest przeznaczona do układania płytek ceramicznych, mozaiki, płyt kamiennych, terakoty i klinkieru zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń (jest odporna na wodę i mróz). Można ją stosować na niemal każdym podłożu z wyjątkiem drewna, metalu i tworzyw sztucznych. Dla pewności, że płytki będą się dobrze trzymały warto rozprowadzać masę zarówno po powierzchni, jak i po wewnętrznej stronie płytki. Maksymalna grubość warstwy stosowanego kleju to 2 cm. Trasowa zaprawa do fug również jest produktem wodo- i mrozoodpornym przeznaczonym do użytku wewnątrz i na zewnątrz budynków. Możemy wybrać fugę w kolorze białym, szarym, mittalbraun, manhattan i antracyt. Najlepsze efekty uzyskamy wcierając fugę, za pomocą gumowej szpachli, ukośnie w stosunku do spoiny. Olej klinkierowy Murexin jest produktem uzupełniającym. Stosuje się go jako impregnat na powierzchnie z cegły i klinkieru. Olej rozprowadzamy bardzo cienką warstwą za pomocą szmatki. Warstwa impregnatu sprawia, że woda wraz z zanieczyszczeniami spływa po powierzchni, a tym samym cegła czy klinkier dłużej zachowują świeży wygląd. Przed jesiennymi deszczami warto zadbać o cegłę czy klinkier niezależnie od tego, czy położyliśmy okładzinę w tym roku, czy 5 lat temu.
Impregnat ten można stosować przed położeniem fugi (korzyść: łatwiej się czyści płytki po spoinowaniu), jak i po położeniu fugi (korzyść: fuga też jest zaimpregnowana, łatwiejsza aplikacja). Olej klinkierowy utrzymuje się od roku do dwóch lat na zaimpregnowanej powierzchni. Zależy to m.in. od warunków atmosferycznych - słońca, wiatru - na które jest narażona zaimpregnowana powierzchnia. Istotne jest jednak, że olej ten utlenia się w miarę upływu czasu, a nie złuszcza, dzięki czemu powierzchnia przez cały czas wygląda estetycznie. Murexin Polska, http://www.murexin.pl, Nowe Media Group, http://www.nowemediapr.pl

Przeczytaj także:

Siedem grzechów brukowania
Wiele hałasu o ... hałas
Baumit Ratio 2000 – superlekki tynk gipsowy



Aktualności archiwum

Partnerzy


Velux

Termo Organika

ISOVER

porotherm

Viessmann


facebook
twój schowek jest pusty 
schowek (0)