Living Places Copenhagen z nagrodą Architizer A+Awards 2024

2024-06-21

Stworzony przez VELUX projekt Living Places Copenhagen został zwycięzcą nagrody Architizer A+ Awards 2024 w kategorii Zrównoważony dom prywatny oraz w kategorii Architektura i Innowacja w głosowaniu publiczności. Obie nagrody świadczą o znaczeniu projektu Living Places na światowej scenie architektonicznej.

Architizer A+Awards to jeden z największych programów nagród skupiających się na promowaniu i nagradzaniu najlepszej architektury roku. W kategorii „Zrównoważony dom prywatny” nagradzane są projekty domów prywatnych, które wykorzystują zrównoważone systemy i materiały oraz przestrzegają najlepszych praktyk w zakresie etycznego projektowania, budowy i eksploatacji. Kategoria „Architektura+Innowacje” dedykowana jest projektom, które pokazują nieznane dotąd sposoby budowania, w tym wykorzystanie nowych, eksperymentalnych lub niekonwencjonalnych koncepcji projektowych i materiałów, lub przekształcają tradycyjne podejścia w pionierski i nowatorskie rozwiązania. Nagroda Architektura+Innowacja przyznawana jest w drodze publicznego głosowania.

Jesteśmy bardzo zaszczyceni otrzymaniem tych dwóch nagród dla naszego projektu Living Places Copenhagen i uznaniem nas za zwycięzców kategorii Zrównoważony dom prywatny oraz Architektura + Innowacja. Naszą ambicją związaną z projektem jest z jednej strony pokazanie, że można budować domy zdrowe, niedrogie i charakteryzujące się niskim śladem węglowym, ale ważne jest dla nas także inspirowanie branży oraz ludzie, którzy projektują i myślą o domach inaczej niż jesteśmy przyzwyczajeni. Dzięki tym dwóm nagrodom potwierdzamy, że koncepcja ta cieszy się uznaniem nie tylko ze względu na swoje innowacyjne podejście wśród tysięcy wyborców publicznych, ale także że przemawia do prywatnych właścicieli domów - mówi  Lone Feifer, dyrektor ds. budynków zrównoważonych w Grupie VELUX.

 

Budownictwo przyszłości

Jak wskazują wyniki VII edycji ”Barometru Zdrowych Domów” blisko 65% budynków w Unii Europejskiej powstało przed 1979 rokiem, czyli przed wprowadzaniem pierwszych europejskich przepisów dotyczących wymagań izolacyjnych budynków. Niestety wiele z nich to tzw. wampiry energetyczne, zatem to budynki o niskim standardzie energetycznym. Publikacja ta jednocześnie podaje dane, że jeden na czterech Polaków jest narażony na zagrożenia związane z klimatem wewnątrz pomieszczeń takich jak niedostateczne oświetlenie, wilgoć, pleśń, nieodpowiednia temperatura czy też nadmierny hałas. Oznacza to, że problem ten dotyczy niemal 9,5 mln Polaków. To wszystko pokazuje, jak pilna stała się kwestia zdrowych, efektywnych energetycznie, przystępnych cenowo mieszkań. Koniecznym jest tworzenie nowych rozwiązań, które będą przyjazne dla środowiska oraz modernizacja istniejących budynków w taki sposób, aby nie generowały emisji substancji szkodliwych dla zdrowia człowieka i dla środowiska naturalnego.

Kolejna nagroda dla koncepcji zrównoważonych domów Living Places Copenhagen, stworzonej m.in. przez Grupę VELUX, potwierdza jak ważne jest skierowanie uwagi społeczeństwa na zrównoważone i zdrowe budynki. Sam fakt, że w 2023 roku projekt Living Places odwiedziło ponad 8 000 profesjonalnych partnerów, pokazuje wysokie zainteresowanie wykorzystaniem dostępnych technologii do budowy domów niskoemisyjnych z optymalnym klimatem wewnętrznym w przystępnych cenach dla każdego - mówi Monika Kupska-Kupis, główny architekt w VELUX Polska.

O Living Places Copenhagen

kwietniu 2023 r. Grupa VELUX, architekci EFFEKT, inżynierowie Artelia i wykonawcy Enemærke & Petersen otworzyli drzwi do Living Places Copenhagen w dzielnicy kolejowej w Kopenhadze – pierwszego prototypu ogólnej koncepcji Living Places. Wizją stojącą za projektem jest przewodzić branży budowlanej i pokazać, w jaki sposób przemyślenie budynków na nowo może pomóc w rozwiązaniu niektórych globalnych wyzwań związanych z klimatem i zdrowiem. Koncepcja opiera się na pięciu kluczowych zasadach, których celem jest tworzenie zdrowych, adaptacyjnych, prostych, współdzielonych w czasie i skalowalnych domów. Te zasady przewodnie odnoszą się zarówno do nowych obiektów, jak i istniejących już społeczności.

W 2023 roku Living Places Copenhagen zdobyło nagrodę EY Sustainability Award w kategorii innowacyjność, nagrodę Innovative Design Award magazynu Bo Bedre, a także nagrody „Sustainable Future Award” i „Merit Award for Architecture” od Amerykańskiego Instytutu Architektów. W marcu 2024 r. Living Places Copenhagen zdobyło nagrodę „Active House Radar Master Award” oraz nagrodę MIPIM 2024 za „Najlepszy projekt mieszkaniowy”.

 

     

Proponowane projekty