Lex silos, lex zboże - budynki na zgłoszenie do 300m2 powierzchni zabudowy. Jakie wybrać?

2023-06-07

Duże zamieszanie w prawie budowlanym, z którym mamy do czynienia w ostatnich latach nie ustaje. Rządzący zaserwowali nam kolejną zmianę polegającą na dopuszczeniu stawiania budynków gospodarczych do 150m2 powierzchni zabudowy bez zgłoszenia i pozwolenia oraz do 300m2 na zgłoszenie. Jak to będzie w praktyce? Jakie projekty wybrać? Które spełnią wymienione warunki? 

Lex silos, lex zboże budynki gospodarcze na zgłoszenie

Od 3 czerwca 2023 roku można budować bez formalności budowlanych budynki gospodarcze o rozpiętości konstrukcji do 6 m (szerokości) przeznaczone na produkcję rolną (niezbyt dokładnie sprecyzowaną) . Skorzystają na tym nie tylko rolnicy, ale także inni inwestorzy, którzy mogą nowo powstałą lukę w typowy dla przedsiębiorczego Polaka sposób spożytkować i zabudować działki dotychczas uznane za rolne, siedliskowe. Więc to, co jakiś czas temu było nieatrakcyjne inwestycyjnie - dziś może okazać się łakomym kąskiem dla kreatywnej budowy. 

Co należy zrobić?

W praktyce, by postawić budynek o przykładowych wymiarach 6x25m nie trzeba robić nic? Wystarczy rozpocząć budowę? Najlepiej informacji na ten temat zaczerpnąć w organach administracji budowlanej (urzędy i starostwa). Z lektury ustawy wynika, że nie ma żadnych przeciwskazań do budowy. Wystarczy rozpocząć prace i niech się mury pną do góry? Spokojnie, najlepiej robić wszystko według budowlanego planu, czyli projektu, który jest gwarantem bezpiecznej, solidnej, trwałej inwestycji dla pokoleń. Dokumentację na dowolny budynek gospodarczy nabędziesz w naszym biurze projektowym.

Przykładowe projekty budynków gospodarczych na zgłoszenie do 150m2 to wszystkie, których szerokość wynosi maksymalnie 6m: 

https://www.pro-arte.pl/projekty-budynkow-gospodarczychNie musisz stawiać wielkiego budynku, na zgłoszenie wystarczy dowolny obiekt  z nazwą budynek gospodarczy o szerokości do 7m

Na zgłoszenie - podobnie jak w przypadku 35m2 - z projektem architektoniczno-budowlanym oraz technicznym i projektem zagospodarowania terenu (na wyrysie z mapy zasadniczej) możesz postawić teraz duże obiekty do 300m2. przykładowo może to być 7x40 m, ale jeśli nie masz takich potrzeb, to możesz sięgnąć po bestsellerowe projekty budynków gospodarczych i wiat widoczne pod tym artykułem. Polecamy:

G84, G292, G304 - bez zbędnych formalności

Zobacz kolekcję projektów na zgłoszenie do 300 m2

Proponowane projekty