Wentylacja mechaniczna z rekuperacją w domach do 70 metrów na zgłoszenie - bez tajemnic

2021-12-15

W tym ostatnim miesiącu roku udało nam się porozmawiać z przedstawicielem naszego partnera - VENTS Group. Firma ta specjalizuje się w kompleksowej obsłudze Inwestorów prywatnych i firm w zakresie wentylacji i rekuperacji. Swoją wiedzą i spostrzeżeniami podzieliła się z nami, specjalista do spraw technicznych firmy VENTS Group, Kamila Skiba. W tym wywiadzie odpowie na nurtujące Inwestorów pytania, dotyczące wentylacji mechanicznej oraz rekuperatorów, nie pomijając tematu domów na zgłoszenie do 70 metrów kwadratowych powierzchni zabudowy oraz zastosowania wymuszonego obiegu powietrza z odzyskiem ciepła w takich budynkach.

  1. PRO ARTE: Dzień dobry, zacznijmy od kwestii podstawowych. Czy wielkość domu ma znaczenie w przypadku zastosowania rekuperacji?

Kamila Skiba, VENTS Group: Dzięki dostępnym na rynku rozwiązaniom z zakresu rekuperacji, wielkość domu aktualnie nie ma większego znaczenia. Niezależnie czy rekuperacji wymaga mały parterowy domek czy wielopoziomowa willa możemy indywidualnie dostosować wielkość i rodzaj urządzenia do naszych potrzeb.

 

  1. Czy koszt wentylacji mechanicznej podobny będzie w małym i dużym domu?

K. S.: Niestety w tym wypadku wielkość ma znaczenie. Na koszty wentylacji mechanicznej składa się nie tylko cena samego urządzenia, ale też długość instalacji, ilość kształtek i anemostatów, średnice kanałów i ich izolacja. W mniejszych obiektach najbardziej popularne są małe kompaktowe centrale wentylacyjne o wydajności zazwyczaj do 300 [m3/h]. Ilość pomieszczeń jest mniejsza, a co za tym idzie nie ma konieczności rozprowadzania długich odcinków kanałów o dużych średnicach. Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest system wylewkowy. Instalacja jest prosta, zapewnia zbilansowaną rekuperacje w całym obiekcie i nie wymaga dużych nakładów finansowych. W przypadku dużych domów gdzie konieczne jest zapewnienie większej wymiany powietrza, urządzenia muszą osiągać znaczenie większe wydajności. Wymagane średnice kanałów muszą być większe, aby zapewnić przepływ powietrza z odpowiednią prędkością. Instalacja jest bardziej złożona co przekłada się na koszty które musimy ponieść.

 

  1. Jakie produkty firmy Vents pasują do małych domów?

K.S. Jeśli chodzi o małe domy możemy pochwalić się bardzo szerokim wachlarzem urządzeń. Centrale, które jesteśmy w stanie zaproponować, są różnorodne nie tylko pod względem wydajności, ale co ważniejsze konstrukcji. Dzięki czemu nawet w małym domu lub mieszkaniu z ograniczonym miejscem możemy zaproponować urządzenie, które wpasuje się w architekturę i w sposób nieinwazyjny zapewni nam świeże i czyste powietrze. Najbardziej popularnymi urządzeniami do małych obiektów są centrale stojące z króćcami pionowymi:

- VUT 160 VB EC

- VUT 250 VB EC

- VUTR 280 VE EC

Klasyczna centrala stojąca z króćcami poziomymi:

- VUT 300 HB/HBE

Centrale podwieszane:

- VUT/VUE 180 P5B EC

- VUTR 250 P/PE EC

- VUT 160 PB EC, EC A21

 

 

  1. Czy w związku ze zmianą wymagań technicznych dla budynków mieszkalnych, zauważają Państwo duży wzrost zainteresowania wentylacją mechaniczną z rekuperacją?

 

K.S. Tak, widzimy większe zainteresowanie klientów rekuperacją. Wzrasta też świadomość konsumentów w zakresie korzyści, których mogą doświadczyć decydując się na wentylację mechaniczną. Wprowadzone zmiany w przepisach mają spory wpływ na decyzje o zastosowaniu rekuperacji w danym obiekcie. Obowiązujące od 1 stycznia Warunki Techniczne 2021 są ważne szczególnie dla osób, które planują budowę domu lub aktualnie starają się o pozwolenie na budowę. Kluczową sprawą jest obniżenie wartości wskaźnika energii pierwotnej EP danego budynku z 95 na 70 kWh/m2·rok. Wskaźnik EP określa ilość nieodnawialnej energii pierwotnej potrzebnej na ogrzewanie, chłodzenie, oświetlenie, wentylację oraz na produkcję ciepłej wody użytkowej. Co za tym idzie na jego wpływ mają nie tylko zastosowane materiały o odpowiednio niskim współczynniku przenikania ciepła U, ale także rodzaj zastosowanej wentylacji. Dzięki wykorzystaniu wentylacji mechanicznej dużo łatwiej będzie nam spełnić wymogi Warunków Technicznych 2021.

Pozytywne aspekty wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła:

  1. Z jakimi mitami, stereotypami na temat wentylacji mechanicznej się spotykacie?

 

K.S. Jednym z najczęściej powielanych mitów dotyczących wentylacji mechanicznej jest występowanie „odczucia wiatru”. Zjawisko powoduje, że użytkownik ma nieustające odczucie występującego w danym obiekcie przeciągu. Przy poprawnie wykonanej instalacji wentylacji nie ma możliwości, aby tego typu dyskomfort miał miejsce. Prędkości w kanałach oraz ilość wentylowanego powietrza jest tak dobrana, że działanie wentylacji mechanicznej jest niezauważalne.

 

Kolejnym stereotypem jest przekonanie, że instalacji wentylacji mechanicznej nie dotyczą, żadne prawa fizyki. Dotyczy to zwłaszcza przestrzeni nieogrzewanych w których znajduje się centrala wentylacyjna i przez które prowadzone są kanały. Instalatorzy bagatelizują jak istotna jest w takich sytuacjach izolacja. Znaczenie ma nie tylko jej grubość, która powinna być dostosowana do otoczenia, ale również jej szczelność. Pozwoli to zapobiec kondensacji pary wodnej na wewnętrznych lub zewnętrznych ściankach kanałów wentylacyjnych, jak również w znaczny sposób ograniczy straty ciepła.

 

Dosyć często można też spotkać się ze zdaniem, że mimo korzystania z wentylacji mechanicznej konieczne jest otwieranie okien, by dostarczyć dodatkową ilość świeżego powietrza. Przy odpowiednio dobranej centrali do potrzeb użytkowników, gdy wydajność urządzenia nie jest przyjęta „na styk” możemy zapomnieć o otwieraniu okien. Obecnie rozwiązania z zakresu automatyki pozwalają na bardzo indywidualne dostosowanie pracy urządzenia. Na podstawie np. wskazań czujników CO2. Mamy również możliwość dostosowania stopnia filtracji do naszych potrzeb. Obecnie w centralach wentylacyjnych stosowane są standardowo filtry minimum klasy G4, jednak dla bardziej wymagających użytkowników dostępne są filtry od klasy F7, które są już niemal standardem po filtry HEPA cechujące się skutecznością do 99,95%. Istnieją również produkty z wkładem węglowym, który dodatkowo pozwala na zniwelowanie nieprzyjemnych zapachów.

 

 

  1. Czy posiadacie listę rekomendowanych wykonawców systemów wentylacji z odzyskiem ciepła?

 

K. S. Nasi handlowcy bardzo często uczestniczą w niemal wszystkich etapach inwestycji. Dzięki aktywnemu działaniu w branży są wstanie wskazać najbardziej godne zaufania firmy wykonawcze w każdym regionie kraju.

 

  1. Jakie są wady i zalety wentylacji grawitacyjnej? Dlaczego warto wybrać wentylację mechaniczną i rekuperator dla domu do 70m2 powierzchni zabudowy?

 

K. S. Dynamiczny rozwój wentylacji mechanicznej sprawia, że coraz trudniej jest znaleźć zalety wentylacji grawitacyjnej. Na tą chwilę jedynym argumentem, który może za nią przemawiać jest niemal zerowy koszt inwestycyjny w porównaniu do wentylacji mechanicznej. Tutaj lista zalet nam się kończy.

Wentylacja grawitacyjna jest zupełnie nieprzewidywalną i niesterowalną formą wentylacji. Jest to naturalne zjawisko, które opiera się na różnicy ciśnień lub różnicy temperatur powodującej zmiany w gęstości powietrza występującego wewnątrz i na zewnątrz budynku i co za tym idzie wymusza jego ruch. Ponieważ wentylacja grawitacyjna działa najlepiej w porze zimowej. W wyniku usuwania ciepłego powietrza przez ciąg kominowy na zewnątrz, występują znaczne straty ciepła z budynku, które automatycznie podwyższając koszty ogrzewania. Zjawisko wentylacji grawitacyjnej latem praktycznie nie występuje, ze względu na zbyt małą różnice temperatur.

Warto zdecydować się na zastosowanie wentylacji mechanicznej. Jest to rozwiązanie które niesie za sobą wiele zalet. Główną z nich jest aspekt finansowy. Wykorzystanie wentylacji mechanicznej z rekuperacją może nam pozwolić na oszczędności rzędu 30% poniesionych kosztów z tytułu ogrzewania budynków. Ogrzane już w pomieszczeniu powietrze nie jest usuwane przez otwarcie okien, czy kratkę wentylacyjną tylko wykorzystane do podgrzania świeżego nawiewanego powietrza.

Wentylacja mechaniczna daje nam praktycznie całkowitą kontrolę nad jakością i sposobem rozprowadzenia powietrza w danym pomieszczeniu. Stała wymiana powietrza dostosowana do rodzaju obiektu pozwoli nam uniknąć nadmiernego stężenia dwutlenku węgla, którego nadmiar z reguły źle wpływa na samopoczucie i efektywność pracy. Kolejną bardzo ważną w dzisiejszych czasach zaletą zastosowania wentylacji mechanicznej jest sama jakość powietrza nawiewanego.

Czyli różnorodność dostępnych w systemach wentylacji filtrów. Centrale wentylacyjne najczęściej wyposażone są w filtry podstawowe o klasie G4, jednak dostępne są filtry wyższych klas. Filtry dokładne oznaczone F5-F9 oraz bardzo dokładne H10-H14. Możliwości jakie daje wentylacja mechaniczne są na tyle atrakcyjne, że początkowo poniesione koszty w późniejszej eksploatacji przestają mieć znaczenie. Komfort, który uzyskujemy dzięki rekuperacji rekompensuje nam je w zupełności.

 

Proponowane projekty