Żelazo w wodzie to duży problem w nowym domu!

2021-01-27

Żelazo w wodzie jest popularnym problemem, który występuje dość często w przypadku wody z własnego ujęcia. Rdza, brunatne przebarwienia, zmiana barwy i wyższa mętność wody to tylko niektóre ze skutków jej używania. Czy żelazo można usunąć z łatwością z wody? Jaki odżelaziacz wody wybrać?

Własne ujęcie wody a jej jakość

Własne ujęcia wody są nadal dość często i chętnie wykorzystywane przy gospodarstwach domowych, nawet jeśli istnieje możliwość doprowadzenia do budynku sieci wodociągowej. W niektórych przypadkach jest to faktycznie konieczność ze względu na panujące na danym terenie warunki bądź nieopłacalność dociągnięcia sieci. Innym razem chodzi zwyczajnie o niższe koszty użytkowania. Woda ze studni jest za darmo, niezależnie od pobieranych ilości. Wielu osobom wydaje się, że skoro pochodzi z głębin, musi być dobrej jakości. Czy jednak jest to prawdą?

Tak naprawdę wszystko zależy od konkretnego ujęcia. Zdarzają się wody, które mają parametry nawet przewyższające ustanowione w rozporządzeniu normy. Wielu użytkowników boryka się jednak z wodą mono zanieczyszczoną, która często już na pierwszy rzut oka nie wygląda atrakcyjnie ze względu na barwę, zapach i smak. Nie wszystkie przekroczenia występujące w wodzie są widoczne na pierwszy rzut oka. Szczególne niebezpieczne dla zdrowia wydają się mikroorganizmy.

Żelazo - najczęściej obecne w przekroczeniach!

Wysokie stężenia żelaza są jednym z najczęstszych problemów występujących w wodzie z własnego ujęcia, do tego pierwiastek ten występuje zazwyczaj w sporych przekroczeniach. Jego pochodzenie jest głównie naturalne – do wód przenika z warstw geologicznych. Przepisy prawne obowiązujące w Polsce wskazują, że jego ilość w wodzie nie powinna przekraczać 0,2 mg Fe/l. Taka wartość została ustanowiona ze względu na niekorzystny wpływ wyższych stężeń na stan techniczny instalacji w domu, a także wskaźniki organoleptyczne wody. Żelazo już w niewielkich przekroczeniach potrafi doprowadzić do powstawania dużej mętności, zmiany barwy wody. Rzadsze są towarzyszące problemy z metalicznym posmakiem.

W Polsce podwyższone stężenie żelaza w wodzie jest odnotowywane nawet w około 70% ujęć wód podziemnych. Rozpiętość przekroczonych wartości jest naprawdę duża. To mogą być śladowe ilości, jednak niektóre ujęcia odnotowują przekroczenia kilkudziesięciokrotne. Dodatkowo kłopoty związane z podwyższonymi stężeniami żelaza najczęściej nie występują samodzielnie. Może im towarzyszyć znaczna zawartość jonu amonowego, dwutlenku węgla oraz manganu.

Żelazo w wodzie niejedną ma formę

Żelazo może występować w wodzie w różnych postaciach. Osiągane przez nie stężenia oraz forma występowania są uzależnione od warunków utleniająco-redukcyjnych panujących w wodzie. Żelazo może przyjmować drugi lub też trzeci stopień utleniania. W wodach podziemnych lub nawet niektórych jeziorach i głębszych zbiornikach wodnych, gdzie panują warunki redukcyjne a ilość tlenu jest niewielka, żelazo występuje na drugim stopniu utleniania. W takiej formie jest niewidoczne dla oczu i niewyczuwalne w wodzie. Żelazu na drugim stopniu utleniania nie towarzyszy znaczący wzrost barwy oraz mętności. W wodach powierzchniowych oraz na przykład po wydobyciu wody ze studni, istnieje środowisko utleniające. Duża ilość tlenu sprawia, że w takich wodach dominuje żelazo na trzecim stopniu utleniania, w formie nierozpuszczalnej. Tą postać charakteryzuje rdzawo-brunatne zabarwienie. Żelazo w formie trójwartościowej łatwo wytrąca się z wody w formie osadu. To właśnie ta forma prowadzi do wzrostu barwy i mętności wody.

występowanie wysokich stężeń żelaza w wodzie – problem własnych ujęć wody

Jak żelazo w wodzie potrafi uprzykrzyć codzienność?

Żelazo występujące w przekroczeniach w wodzie to nie tylko pogorszenie smaku, zapachu i barwy wody. Jego wytrącanie się z wody to cała lista kłopotów technicznych, które mogą dotknąć gospodarstwo domowe.

Przede wszystkim warto przyjrzeć się bliżej stanowi technicznemu domowych instalacji oraz urządzeń AGD. Wytrącający się osad z żelaza może prowadzić do:

  • Wzrostu oporów w instalacji i zmniejszenia przepływu, przy tym wymagana jest większa energia przy przesyle wody

  • Fragmentacja osadów, odrywanie się ich części, przenikanie do wody. To również ma wpływ na jej wzrost mętności

  • Powstawanie mikroflory bakteryjnej. W pierwszej kolejności powstają bakterie żelaziste, które stanowią idealne środowisko do rozwoju innych mikroorganizmów, w tym prawdopodobnie również tych, które będą stanowiły realne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego.

Osad po żelazie pozostaje nie tylko w mało widocznych miejscach, ale także w pobliżu kranów, baterii, wszędzie, gdzie tylko pobierana jest woda. Jego usuwanie wiąże się z potrzebą zastosowania silnych detergentów w dużych ilościach. To niesie ze sobą nie tylko niekorzystny wpływ na portfel, ale i na środowisko. Ponadto w odszorowanie trzeba włożyć sporo energii. Obecność żelaza w wodzie będzie także widoczna na pranych tkaninach, zwłaszcza białych. Zauważymy tendencję prania do szarzenia oraz nieestetyczne rdzawe plamy. Naczynia po zmywaniu mogą stać się matowe.

Te wszystkie niekorzystne przejawy występowania sprawiają, że żelaza z wody użytkownicy chcą się pozbywać jak najszybciej. Najczęściej wymagana jest natychmiastowa pomoc oraz odpowiednio dobrana metoda uzdatniania wody.

osad występujący wewnątrz instalacji przez użytkowanie dużych ilości wody bogatej w żelazo

Jak usuwać żelazo z wody?

Żelazo w wodzie to trudny przeciwnik, a do jego redukcji nie wystarczy tylko i wyłącznie zamontowanie filtra narurowego. Przy doborze właściwej metody usuwania należy zwrócić uwagę na kilka parametrów, w tym: mętność, utlenialność, występowanie jonu amonowego, stężenie azotanów. Proces usuwania żelaza z wody jest powszechnie znany pod nazwą odżelaziania, zaś do skutecznej walki z problemem najlepiej skorzystać z profesjonalnego odżelaziacza wody. Wysokiej klasy odżelaziacze wody znajdziesz w sklepie internetowym KrainaWody.pl

Od czego zacząć?

Jeśli korzystasz z wody z własnego ujęcia bądź masz zamiar korzystać, niezbędne jest zlecenie analizy wody. Dzięki temu otrzymasz dokładną informację na temat tego, jakie zanieczyszczenia znajdują się w wodzie, czy są tam również substancje niebezpieczne dla zdrowia. Dzięki badaniom wody nie tylko można ustalić jej dokładny skład, ale również, która z metod uzdatniania wody sprawdzi się najlepiej.

Analizę wody można zlecić w specjalistycznym laboratorium prywatnym, stacji sanitarno-epidemiologicznej bądź w firmie wyspecjalizowanej w uzdatnianiu wody.

Sposoby na odżelaziane wody

Tak jak już wcześniej wspominaliśmy, dobór właściwej metody uzdatniania wody jest w dużej mierze zależny od warunków panujących w gospodarstwie domowym oraz jakości wody. Są przypadki, w których wystarczającym rozwiązaniem będzie kolumna filtracyjna, jednak zdarzają się one niebywale rzadko. Rozwiązaniem zdecydowanie polecanym przez specjalistów z branży uzdatniania wody jest zastosowanie profesjonalnego odżelaziacza wody, działającego z wykorzystaniem jej wstępnego napowietrzania.

Odżelaziacze wody ze wstępnym napowietrzaniem

Wybór odżelaziacza wody ze wstępnym napowietrzaniem niesie ze sobą kilka zalet. Przede wszystkim jest to bardzo dobry sposób pod względem ekonomicznym. Regeneracja przebiega tylko i wyłącznie z zastosowaniem wody. Nie trzeba stosować żadnych środków regeneracyjnych, co sprawia, że urządzenie wymaga minimum kontroli ze strony właściciela, a ponadto jest to proces w pełni przyjazny środowisku.

Na rynku spotkamy się z dwoma rodzajami odżelaziaczy wykorzystujących wstępne napowietrzanie. Pierwszy to klasyczne urządzenia, gdzie niezbędna jest zewnętrzna zwężka napowietrzająca oraz hydrofor ocynkowany. Woda jest wzbogacana w tlen, dzięki czemu żelazo szybko i bezproblemowo wytrąca się na specjalistycznym złożu filtracyjnym. Takie produkty są w stanie poradzić sobie nawet z bardzo dużymi przekroczeniami, przy sporym zużyciu wody. Dokładne informacje o przebiegu procesu w recenzji od polskiej marki Ecoperla:

Innym rozwiązaniem, które idealnie sprawdzi się przy mniejszych przekroczeniach, jest odżelaziacz wody z wbudowaną komorą sprężonego powietrza. Cały proces napowietrzania i odżelaziania przebiega wewnątrz – nie trzeba żadnego dodatkowego osprzętu i koniecznej obecności zbiornika bezprzeponowego. Przykładem może być Ecoperla Oxytower, którego opis zobaczycie w poniższym video:

Stacja wielofunkcyjna - sposób nie tylko na żelazo

Jeśli w wodzie wystąpiło więcej przekroczeń niż wyłącznie żelazo, idealnym rozwiązaniem może okazać się stacja wielofunkcyjna! To urządzenia, dostępne w wersji dwuczęściowej oraz kompaktowej, które posiadają wewnątrz specjalnie dobraną mieszankę złóż filtracyjnych, będącą w stanie usunąć z wody pięć najpopularniejszych zanieczyszczeń. Stacje wielofunkcyjne doskonale radzą sobie z: żelazem, manganem, jonem amonowym, związkami organicznymi, wysokim stopniem twardości wody. Poniżej test porównawczy jakość surowej wody z uzdatnioną:

Zapytaj specjalistę!

W temacie odżelaziaczy wody zawsze warto poradzić się specjalisty. Ich dobór jest uzależniony nie tylko od jakości wody, na którą wskazują wyniki analizy, ale również od uwarunkowań w danym gospodarstwie domowym. Pracownik techniczny dokładnie dopasuje parametry pracy urządzenia oraz ilość złoża filtracyjnego. To urządzenia, których z całą pewnością nie warto dobierać na własną rękę. Zgłoś się do ekspertów ze sklepu internetowego ZeStudni.pl i uzyskaj darmową poradę!

Zażegnaj problem żelaza w wodzie na zawsze

Woda o dużym stężeniu żelaza jest niekomfortowa w użytkowaniu, a do tego może doprowadzić do wielu problemów ze stanem technicznym instalacji. Warto postawić na skuteczną redukcję tego problemu i wodę wysokiej jakości. Odżelazianie wody daje właśnie takie efekty.

Proponowane projekty