Zmiękczacze wody popularne w polskich domach! Na czym polega fenomen?

2020-11-20

Nowoczesny dom powinien być jak najbardziej komfortowy, przyjazny mieszkańcom, a pojawiające się w nim rozwiązania mają służyć, być trwałe i zapewniać pełne bezpieczeństwo przez długie lata. Przy projekcie domu warto pomyśleć o wodzie i jej oddziaływaniu. Coraz więcej osób decyduje się na montaż zmiękczacza wody. Co to za urządzenie? Czemu staje się coraz bardziej popularne?

 

Jakość wody w domu - czemu ma znaczenie?

Każdy stara się, aby poczyniona inwestycja przetrwała lata, służyła pokoleniom. Materiały dobierane podczas budowy mają charakteryzować się dużą trwałością, tak, aby nie dochodziło do żadnych awarii. Podobnie jest z dobieranymi rozwiązaniami – mają być wygodne i służyć latami. Przy budowie domu warto pamiętać, że jednym z najważniejszych i najbardziej wykorzystywanych mediów jest woda. Nie tylko służy celom spożywczym, kąpieli, praniu i sprzątaniu, ale przede wszystkim zasila wiele urządzeń, w tym kocioł grzewczy oraz domowe instalacje.

Zdecydowanie warto zwrócić uwagę na jej jakość, ponieważ woda posiadająca zanieczyszczenia, zwłaszcza podczas regularnego użytkowania, jest w stanie spowodować wiele strat i awarii. Jej stan może przełożyć się na potrzebę napraw, wcześniejszej wymiany sprzętów bądź nawet samej instalacji hydraulicznej. Z kolei korzystanie z wody wysokiej jakości pomaga w zabezpieczeniu magistrali, nie ma mowy o wystąpieniu spadków wydajności, awariach spowodowanych osadami wytrącającymi się z wody.

Za jedną z właściwości wody, która ma spory wpływ na stan techniczny gospodarstwa domowego, uznawany jest stopień twardości. Kłopoty z twardą wodą są w Polsce dość powszechne.

Twarda woda w Polsce – infografika z mapą twardości wody w Polsce

Twarda woda to częsty problem

Twardość wody jest jej cechą naturalną, która mówi o występującym stężeniu jonów wapnia i magnezu, w mniejszym stopniu żelaza i manganu na drugim stopniu utleniania oraz innych substancji. Na ogólną twardość wody składa się twardość węglanowa oraz niewęglanowa. Pierwszy rodzaj jest możliwy do redukcji za pomocą podgrzewania wody, jednak konsekwencją jest wytrącający się wapienny osad, zwany powszechnie kamieniem kotłowym. Im wyższy jest stopień twardości wody, tym więcej pozostawia po sobie osadu oraz tym większe jest napięcie powierzchniowe wody (trudniej jest nią zwilżyć powierzchnie).

W Polsce obowiązuje dość szeroki zakres dopuszczalnej twardości wody, ponieważ rozporządzenie podaje 60-500 mg CaCO3/l. Przy ustalaniu norm brane były pod uwagę głownie czynniki związane z kwestiami zdrowotnymi. Pozostaje jednak jeszcze aspekt stanu technicznego instalacji oraz codziennego komfortu korzystania z pobieranej wody. Eksperci zgodnie uznają, że woda optymalnej jakości, która będzie służyła i instalacjom sanitarnym, i urządzeniom AGD, i nam samym powinna posiadać 60 mg CaCO3/l.

 

Kłopoty z wysokim stopniem twardości wody mogą wystąpić niezależnie od ujęcia czy miejsca zamieszkania. Wielu z nas widziało osad na dnie swojego czajnika – to najczęstszy z objawów tego, ze mamy do czynienia właśnie z twardą wodą. Co dokładnie możemy stracić na jej użytkowaniu?

 • O 60% większe zużycie chemii gospodarczej oraz kosmetyków

 • Nawet o 20% większe rachunki za ogrzewanie

 • Awarie instalacji i sprzętów AGD mających styczność z wodą

 • Utrudnione sprzątanie

 • Wszechobecny osad

 • Nieestetyczny wygląd dań i napojów na bazie twardej wody

 • Niekorzystny stan skóry i włosów przy regularnym korzystaniu z twardej wody

 • Niewystarczające efekty prania

Tego wszystkiego da się uniknąć, zamieniając twardą wodę na miękką. Rozwiązaniem polecanym przez specjalistów jest centralny zmiękczacz wody, uznawany za najbardziej efektywną z możliwych opcji.

skutki regularnego użytkowania twardej wody w domu – kamienny osad po twardej wodzie

Zmiękczacz wody - rozwiązanie idealne?

Zmiękczacze wody coraz częściej są traktowane jako podstawowe wyposażenie nowoczesnych domów. Wielu właścicieli decyduje się na ochronę instalacji, kotła grzewczego oraz swojego portfela i oszczędności już od początku użytkowania wody. Dzięki zmiękczaczowi wody problem kamienia kotłowego i wysokiego napięcia powierzchniowego wody jest zażegnany na dobre!

Te urządzenia są w stanie dostarczać miękką wodę na całą instalację. Działają na zasadzie wymiany jonowej. Surowa woda wpływa na żywicę jonowymienną i tam dochodzi do reakcji w wyniku której następuje wymiana jonów wapnia i magnezu, tworzących twardość, na neutralne jony sodu. Na żywicy jonowymiennej z czasem zbiera się coraz więcej jonów wapnia i magnezu, zaczyna brakować miejsca na przyjmowanie nowych jonów i niezbędna jest regeneracja. Dokładny opis działania zmiękczacza wody został przedstawiony w filmiku:

 

Gdzie zamontować zmiękczacz wody?

Zmiękczacze wody są centralnymi urządzeniami, które montuje się na wejściu wody do budynku. Przed zmiękczaczem wody powinien znaleźć się filtr mechaniczny, który ochroni głowicę sterującą przed przenikaniem cząstek stałych, mogących doprowadzić do awarii. Te produkty montowane są zazwyczaj w pomieszczeniu gospodarczym, piwnicy, garażu. Powinny znaleźć się przed kotłem grzewczym, który będą zasilały w miękką wodę.

Warto przygotować odpowiednią przestrzeń, płaskie, stabilne podłoże. W pomieszczeniu musi znajdować się odpływ do kanalizacji oraz czynne gniazdko elektryczne. Z montażem zmiękczacza wody można poradzić sobie samodzielnie, postępując zgodnie z krokami w instrukcji obsługi.

prosty schemat montażu kompaktowego zmiękczacza wody Ecoperla Toro

Czy zmiękczacz wody się opłaca?

Zdecydowanie tak! Na wielu stronach znajdziecie specjalne kalkulatory oraz zestawienia, które pokazują jak wiele można zaoszczędzić, jeśli zamiast twardej wody będziemy korzystać ze zmiękczacza wody.

Faktem jest, że w przypadku takiego urządzenia występują koszty eksploatacyjne. Regularnym jest wymiana wkładów w filtrze wstępnym oraz dosypywanie soli tabletkowanej do zbiornika solanki. Oprócz tego raz w roku warto przeprowadzić serwis, a raz na 7 do 10 lat wymienić żywicę jonowymienną. Mimo to w ogólnym podsumowaniu, twarda woda kosztuje nas znacznie więcej. Dokładne informacje znajdziecie poniżej w filmiku od polskiej marki Ecoperla:

Jak wybrać idealny zmiękczacz wody?

Wybór właściwego zmiękczacza wody wymaga znajomości kilku informacji jeszcze zanim zaczniemy poszukiwania na dobre. Przede wszystkim warto wiedzieć, jakie jest zużycie wody w domu. Dość istotna jest informacja dotycząca ilości osób, które na co dzień będą korzystały ze zmiękczonej wody, ilości miejsc poboru wody. Ponadto dobrze jest orientować się, z jakim stopniem twardości wody mamy dokładnie do czynienia. W przypadku czerpania wody z wodociągów, taką informację można sprawdzić na stronie zakładów lub samodzielnie przeprowadzić test twardości wody. Poniżej prezentujemy, jak go wykonać. Z kolei przy własnym ujęciu wody najlepiej jest zlecić kompleksową analizę wody w celu upewnienia się, czy twarda woda jest jedynym problemem.

Z takim zapleczem informacyjnym, można zabierać się za poszukiwania. Tym, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze konkretnych kandydatów są:

 • Złoże filtracyjne – warto wybrać zmiękczacz wody z monosferyczną żywicą jonowymienną, ponieważ jest uznawana za trwalszą oraz bardziej wydajną w porównaniu do żywicy polisferycznej

 • Głowica sterująca – warto sprawdzić, kto odpowiada za produkcję komponentu, czy będzie istniała możliwość serwisowania głowicy sterującej. Im prostsza budowa tego komponentu, tym lepiej

 • Dodatkowe funkcje – wiele zmiękczaczy wody posiada dodatkowe funkcje, jak: dźwiękowy alarm poziomu soli, suchy zbiornik solanki, sterowanie poprzez WiFi. Zastanów się, czego potrzebujesz, co może być wygodnym rozwiązaniem. Niektóre dodatkowe systemy są w stanie usprawnić działanie oraz obniżyć koszty eksploatacyjne

 • Pochodzenie oraz jakość komponentów – warto wybierać urządzenia, które posiadają solidne komponenty, wykonane z odpowiednich materiałów. Dobrze sprawdzić dostępność części zamiennych

 • Zaplecze techniczne – dobrze zdecydować się na urządzenie, które pochodzi ze znanego źródła, a dystrybutorzy posiadają wiedzę na jego temat i będą w stanie udzielić koniecznych informacji w razie wystąpienia takiej potrzeby

Solidnymi propozycjami są zmiękczacze wody od polskiej marki Ecoperla, które można znaleźć na stronie dystrybutora Ultrafiltracja.pl. Wszystkie powstają na terenie Europy z wysokiej klasy komponentów. Wszelkie istotne elementy podlegały dokładnym testom, dzięki czemu nie ma wątpliwości, że to rozwiązania trwałe, wydajne, ekonomiczne, funkcjonalne i takie, które posłużą przez lata. Produkty marki Ecoperla posiadają wysokiej klasy monosferyczną żywicę jonowymienną oraz specjalnie opracowany system ustawień głowicy sterującej, stworzony przez ekspertów z wieloletnim doświadczeniem w branży uzdatniania wody. Szczególnie warte przedstawienia są trzy propozycje:

 • Ecoperla Toro – to seria składająca się z dwóch modeli o pojemności 20 i 35 litrów złoża. Budowa pozwala na szybki i bezproblemowy montaż. Są to zmiękczacze wody charakteryzujące się bardzo ekonomiczną i wydajną pracą. Posiadają wbudowany by-pass umożliwiający regulację stopnia twardości wody

 • Ecoperla Hero – niezwykłe urządzenie 2 w 1, łączące w sobie funkcje zmiękczacza wody oraz filtra z węglem aktywnym. Woda podlega nie tylko zmiękczaniu, ale poprawie podlegają także właściwości organoleptyczne wody. Wewnątrz znajduje się 40 litrów złoża

 • Ecoperla Softower – dwuczęściowe zmiękczacze wody stworzone z myślą o gospodarstwach domowych, w których potrzebna jest znacznie większa wydajność. Posiada wbudowany Ecoperla Smart System, a działaniem steruje głowica od znanego amerykańskiego producenta, Clack

Zmiękczacz wody jest urządzeniem, które bez trudu można dobrać na własną rękę. W razie pytań i wątpliwości, zawsze warto dopytać o poradę. Zapraszamy do kontaktu z ekspertem z branży uzdatniania wody na: Filtry-do-wody.info!

Wybierz wodę, która Ci posłuży!

Miękka woda chroni domowe instalacje, sprawia, że domowe obowiązki stają się o wiele prostsze, pomaga zaoszczędzić, dba o skórę i włosy, nie powoduje awarii – to nadal nie wszystko, co można zyskać, decydując się na jej wybór. Użytkownicy zmiękczaczy wody nie są w stanie wyobrazić sobie powrotu do korzystania z twardej wody. Różnica jest diametralna. Nic więc dziwnego, że zmiękczacze wody stają się podstawowym wyposażeniem nowoczesnych domów. A Ty co wybierasz?

Proponowane projekty