O stacji uzdatniania wody pomyśl już przy projekcie domu!

2020-09-03

Projekt własnego domu oraz proces budowy to prawdopodobnie jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu wielu osób. Choć napawa dumą, to wymaga ogromnego skupienia i brania pod uwagę wielu kwestii technicznych. W tym wszystkim z całą pewnością warto pomyśleć także o wodzie! Dlaczego wzięcie jej pod uwagę jest takie ważne? Jakie korzyści może przynieść montaż stacji uzdatniania wody?

Nowoczesny dom - co musi mieć?

Poszukując projektu wymarzonego domu wiemy, że to inwestycja na lata. Musimy więc myśleć o nim, biorąc pod uwagę perspektywę przyszłości, kolejnych pokoleń w nim mieszkających. Chcemy, aby dom był jak najlepiej przystosowany do naszych potrzeb, funkcjonalny i nowoczesny, ale także by nie występowały w nim żadne problemy techniczne.

Myśląc o nowoczesnym domu, do głowy przychodzą wysokiej jakości materiały i tworzywa do konstrukcji, rekomendowane systemy ogrzewania, ale i wiele gadżetów i rozwiązań ułatwiających codzienne funkcjonowanie. Na przykład mogą to być fotowoltaika, system zakładany na grzejniki, sterowany zdalnie, dzięki któremu temperatura wzrasta zaraz przed powrotem domowników i jest dostosowywana do ich potrzeb. To mogą też być systemy oszczędzające prąd, regulujące oświetlenie w domu. Wśród tych wszystkich kwestii warto wziąć pod uwagę, że funkcjonowanie nowoczesnego domu powinno opierać się na dobrej jakości użytkowanej wody i w związku z tym dobrze pomyśleć o wprowadzeniu rozwiązań w tym zakresie.

rozwiązania do nowoczesnego, inteligentnego domu

Przede wszystkim na jakość wody dostarczanej do instalacji warto zwrócić uwagę ze względów technicznych. Jeśli będziemy korzystać z takiej, która pozostawia po sobie osad, w dość krótkim czasie może dojść do spadków wydajności, zarastania światła rur i komponentów, lokalnych przegrzań, zanieczyszczenia wody osadami, które odpadają podczas przepływu i trafiają do kranów, prawdopodobieństwa wystąpienia szybszej korozji. Woda o odpowiednich parametrach jest też nieoceniona do zasilania kotła grzewczego. To właśnie nieodpowiednie właściwości wody należą do najczęstszych przyczyn awarii tych urządzeń.

Nieodpowiednia jakość wody to jednak nie tylko prawdopodobieństwo wystąpienia problemów technicznych w instalacji, ale również:

  • Mniejsza wydajność sprzętów AGD mających styczność z wodą oraz możliwość wystąpienia awarii

  • Gorsze właściwości organoleptyczne wody, jak jej smak, zapach, barwa, przez co będzie mniej zdatna do wykorzystania w celach spożywczych

  • Większe zużycie detergentów, środków czyszczących, gorsze efekty związane z praniem, sprzątaniem i innymi pracami domowymi, do których niezbędna jest woda

  • Uciążliwe sprzątanie, często związane z potrzebą usuwania zacieków i osadów z pomocą silnych środków chemicznych, przy użyciu dużej ilości energii potrzebnej do odszorowania

  • Dyskomfort podczas kąpieli i użytkowania wody do mycia dłoni, twarzy. Widoczne problemy związane ze stanem skóry i włosów

  • Zniszczone tkaniny po praniu, niewystarczające efekty prania

  • Wyższe rachunki za ogrzewanie, potrzeba częstej wymiany urządzeń na nowe i wzmożona potrzeba serwisowania z powodu negatywnych skutków, jakie wywołuje woda niekorzystnej jakości

negatywny wpływ zanieczyszczeń wody na stan armatury łazienkowej

Tego wszystkiego można jednak uniknąć i korzystać z wody w pełnym komforcie, czerpiąc z niej wszystkie korzyści. Przede wszystkim woda bez zanieczyszczeń to oszczędności na rachunkach, awariach, wezwaniach serwisu, wymianach komponentów. Możesz spać spokojnie, a codzienność i czynności, do których potrzebna jest woda stają się o wiele prostsze i przyjemniejsze. Woda dobrej jakości przekłada się również na dobry wygląd naszej skóry i włosów, a do tego można ją śmiało wykorzystywać w celach spożywczych, bez potrzeby zakupu zgrzewek wody butelkowanej – jest smaczna i bezpieczna.

Jakie zanieczyszczenia mogą wystąpić w wodzie?

Niezależnie od źródła pochodzenia, woda może nie odpowiadać naszym oczekiwaniom ze względu na smak, zapach, barwę lub poprzez swój wygląd oraz osad, jaki po sobie pozostawia. Jednym z najczęściej występujących zjawisk, które mogą mieć niebagatelny wpływ na stan techniczny instalacji i komfort korzystania z wody jest wysoki stopień twardości wody. Twarda woda powoduje osady oraz ma wysokie napięcie powierzchniowe, co sprawia, że trudniej nią zwilżyć powierzchnie. Dodatkowo może pojawić się problem chloru wyczuwalnego w wodzie – to pozostałość po dezynfekcji, która czasem daje o sobie znać.

W przypadku własnych ujęć do już wymienionych problemów z wodą dochodzi jeszcze możliwość wystąpienia wysokiego stężenia żelaza i manganu, azotanów, siarkowodoru, jonu amonowego, związków organicznych, mikroorganizmów. Przez to wszystko woda czasem zdaje się praktycznie niezdatna do wykorzystania i przynosi więcej strat niż korzyści.

Jak sobie poradzić z kłopotami?

Odpowiedzią na kłopoty z wodą jest właśnie odpowiednio dobrana stacja uzdatniania wody. W pierwszej kolejności warto przemyśleć, co chcielibyśmy poprawić. W przypadku wody wodociągowej często wystarczy doszlifowanie jakości, by spełniała oczekiwania. Posiadanie własnego ujęcia wiąże się z koniecznością przeprowadzenia kompleksowej analizy wody, zarówno pod kątem fizykochemicznym, jak też mikrobiologicznym. Wyniki dają podstawę do doboru metod oraz konkretnych typów i modeli urządzeń.

Zawsze warto zapytać o poradę eksperta i zgłosić się po właściwie opracowaną ofertę. Usługi z zakresu analizy wody, doboru urządzeń do uzdatniania wody, montażu oraz serwisu świadczy firma Klarsan. To najszybsza droga do uzyskania fachowej pomocy i kompleksowej obsługi w tym zakresie. Wystarczy zgłosić się z chęcią poprawy jakości wody, a następnie już zostaniemy odpowiednio pokierowani.

Na każde zanieczyszczenie wody znajdzie się metoda!

Każdy kłopot związany z jakością wody jest do rozwiązania, a metody uzdatniania skuteczne nawet w przypadku tak dużego zagrożenia zdrowia, jakim są bakterie w wodzie. Jeśli nie chcemy, aby na armaturze pozostawał osad po twardej wodzie, zależy nam na oszczędnościach, dobrej kondycji kotła grzewczego, idealnym wyborem będzie zmiękczacz wody. Jeśli dodatkowo chcemy usunąć z wody wyczuwalny chlor i jego pochodne, poprawić smak, zapach i barwę, dobrym pomysłem będzie dodanie do zestawu kolumny węglowej lub zakup urządzenia 2 w 1, czyli kompaktowego zmiękczacza wody z węglem aktywnym. To rozwiązania, które dobrze sprawdzą się i w przypadku własnych ujęć, i sieci wodociągowej.

Użytkowanie wody ze studni może nieść ze sobą wiele problemów. Najczęstszymi są przekroczenia żelaza i manganu – na nie rozwiązaniem są odżelaziacze i odmanganiacze wody. Problemy z azotanami zażegnamy dzięki urządzeniu ze specjalnie dostosowanym do tego złożem. Z kilkoma zanieczyszczeniami poradzą sobie stacje wielofunkcyjne. Wewnątrz posiadają specjalną mieszankę złóż, która jest w stanie zredukować: żelazo, mangan, jon amonowy, związki organiczne, twardość wody.

Szczegółowe opisy działania znajdziecie na oficjalnej stronie polskiej marki Ecoperla. To przemyślana oferta rozwiązań do gospodarstw domowych na najczęstsze kłopoty związane z wodą. Urządzenia są wytwarzane na terenie Europy z komponentów od najlepszych producentów. Produkty obejmują atrakcyjne warunki gwarancyjne i specjalne systemy, zwiększające bezpieczeństwo użytkowania oraz ekonomiczność. Wszystkie rozwiązania od polskiej marki Ecoperla łączy innowacyjność, trwałość, solidne wykonanie, wydajność i wygoda użytkowania. Recenzje produktów, informacje na temat zanieczyszczeń wody i wiedzę praktyczną znajdziecie także na kanale marki Ecoperla na YouTube.

zalety uzdatniania wody z polską marką Ecoperla

Dlaczego już teraz warto pomyśleć o stacji uzdatniania wody?

Eksperci z branży uzdatniania wody sami często zachęcają do przemyślenia kwestii urządzeń już na etapie projektu domu. Dzięki temu można będzie w przyszłości uniknąć wielu problemów związanych z montażem, ewentualnym dodatkowym osprzętem i kwestiami technicznymi.

Zdarzają się sytuacje, w których instalacja stacji uzdatniania wody okazuje się niezbędna, jednak nie ma wystarczającego miejsca na to, aby zrealizować projekt. W pomieszczeniu jest zbyt mała przestrzeń lub jest zbyt niskie, by mogła zmieścić się w nim butla z głowicą sterującą. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziecie w materiale polskiej marki Ecoperla:

Zapewniając miejsce na stację uzdatniania wody, zniwelujemy także problem złego przygotowania pomieszczenia. Wiele urządzeń potrzebuje do działania prądu oraz odpływu do kanalizacji. Ich zapewnienie jest koniecznością. Przemyślenie takich warunków na początku niweluje konieczność przeróbek instalacji później.

W przypadku niektórych urządzeń do uzdatniania wody znaczenie ma materiał, z którego została wykonana instalacja. Tak jest na przykład ze zmiękczaczami wody i instalacjami z miedzi. W tym wypadku nie wolno zmiękczać wody całkowicie. Szczególne warunki wystąpią także w przypadku domów wykorzystujących domowe oczyszczalnie ścieków.

Stacja uzdatniania wody w domu to już standard!

Obecnie, niezależnie od tego, czy w domach korzysta się z wody z własnego ujęcia, czy też wodociągowej, stacje uzdatniania wody przechodzą z kategorii dodatkowego udogodnienia do standardów. Posiadanie w swoim domu urządzenia, które będzie doskonałą odpowiedzią na problem występujący z jakością wody, przyniesie moc korzyści. Przekonaj się sam! A jeśli masz pytania, zgłoś się do nas po darmową poradę!

Proponowane projekty