Living Places w Kopenhadze zdobywa nagrodę dla najlepszego projektu mieszkaniowego w MIPIM Awards 20

2024-03-19

Living Places Copenhagen, zdobyło znaną na całym świecie nagrodę MIPIM Award 2024 w kategorii „Najlepszy projekt mieszkaniowy” za holistyczne podejście do budowania w sposób bardziej zrównoważony. To zwycięstwo pozycjonuje koncepcję Living Places w widocznym miejscu na międzynarodowej scenie nieruchomości. 

Living Places Copenhagen to przełomowy projekt opracowany i przygotowany przez Grupę VELUX i partnerów: firmy EFFEKT i Artelia, Enemærke & Petersen. Pokazuje, jak budować domy, w których ślad CO2 jest o 2/3 niższy niż obecny duński standard. Osiąga się to przy zapewnieniu pierwszorzędnego klimatu w pomieszczeniach oraz przy wykorzystaniu istniejących technologii i materiałów. Ambicją Living Places jest także wytyczenie drogi w branży budowlanej dla starannie przemyślanych rozwiązań, które mogą pomóc w sprostaniu globalnym wyzwaniom dotyczącym klimatu i zdrowia. Co warto wskazać, koszt budowy takiego domu nie przewyższa duńskich cen rynkowych standardowego domu jednorodzinnego czy domu w zabudowie szeregowej. 

Zwycięzcę ogłoszono podczas międzynarodowego wydarzenia nieruchomościowego MIPIM w Cannes, gdzie gromadzą się najbardziej wpływowi gracze ze wszystkich sektorów międzynarodowej branży nieruchomości. 

Myślę, że to naprawdę niezwykłe, że producent taki jak VELUX sam faktycznie tworzy – 
i wspólnie z architektami i projektantami – zachęca do tworzenia innowacyjnych dzieł. Każdy producent może mieć w ofercie swoje produkty, które wprowadzą niezbędne klimatycznie zmiany - powiedział Kai-Uwe Bergmann, członek jury nagrody i partner BIG.

Jesteśmy podekscytowani, że Living Places Copenhagen zdobył nagrodę MIPIM 2024 dla Najlepszego Projektu Mieszkaniowego. Tegoroczne skupienie się na takim czynniku jak zrównoważony rozwój, biorąc pod uwagę zarówno ślad CO2 w całym cyklu życia produktu, jak i wpływ na klimat, sprawia, że ​​to zwycięstwo jest szczególnie ważne. Dzięki projektowi Living Places – wraz z naszymi partnerami EFFEKT, Artelia i Enemærke & Petersen – pokazujemy, jak można budować domy, które nie tylko służą użytkownikom i społeczności, ale także przyczyniają się do poprawy klimatu - powiedziała Lone Feifer, Dyrektor ds. zrównoważonego budownictwa w Grupie VELUX.

W 2023 roku Living Places Copenhagen zdobyło także nagrodę EY Sustainability Award w kategorii innowacyjność, nagrodę Innovative Design Award przyznawaną przez magazyn Bo Bedre Design Awards, a także nagrody „Sustainable Future Award” i „Merit Award for Architecture” od Amerykańskiego Instytutu Architekci. 

Projekt Living Places to doskonały przykład zrównoważonej architektury udowadniający, że można tworzyć budynki o niższym śladzie węglowym i jak najlepszym klimacie wewnętrznym. Co równie istotne, projekt ten może być wzorem dla innych przedsiębiorstw wprowadzających rozwiązania, które pomogą sprostać globalnym wyzwaniom dotyczącym klimatu i zdrowia, tym bardziej, że branża budowlana odpowiada za 34% globalnego zużycia energii i 37% globalnej emisji CO2 - mówi Monika Kupska-Kupis, główny architekt z firmy VELUX Polska.

 

O Living Places Kopenhaga 

W kwietniu 2023 r. Grupa VELUX, EFFEKT, Artelia i Enemærke & Petersen otworzyli drzwi Living Places Copenhagen w dzielnicy kolejowej w Kopenhadze – pierwszego prototypu ogólnej koncepcji Living Places. Wizją stojącą za projektem jest pokazanie branży budowlanej w jaki sposób  można pomóc w rozwiązaniu niektórych globalnych wyzwań związanych z klimatem i zdrowiem. Koncepcja opiera się na pięciu kluczowych zasadach. Domy powinny być: zdrowe, przystępne cenowo, proste, ponadczasowe i możliwe do realizacji na szeroką skalę. Zasady te można stosować zarówno do nowych, jak i już istniejących budynków. 

Proponowane projekty