WARUNKI TECHNICZNE 2017 nam niestraszne

2016-11-03

ZMIANA WARUNKÓW TECHNICZNYCH JUŻ 1.01.2017 – jesteśmy na to gotowi

 

1 stycznia 2017 r. zaczyna obowiązywać kolejna nowelizacja Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Co oznacza, że zapotrzebowanie na EP (energię pierwotną) w domach jednorodzinnych od nowego roku wynosić musi nie więcej niż 95 kWh/(m2*rok).

 

 

Warunki techniczne cyklicznie, co kilka lat są śrubowane, tak by nowo powstałe budynki potrzebowały mniej energii (m.in. paliwa do ich ogrzania), dlatego też promowane są standardy, które nakazują projektantom poprawiać izolacyjność cieplną ścian, fundamentów oraz dachu (więcej styropianu, wełny mineralnej lub poprawa jakościowa ocieplenia), dobierać najbardziej efektywne system ogrzewania oraz wentylacji.

 

W styczniu 2017 po raz kolejny zmienione zostaną wymagania odnośnie energooszczędności. Dla projektów domów jednorodzinnych, które Inwestorzy złożą do urzędów w celu uzyskania pozwolenia na budowę po 1 stycznia 2017 r. wartość wskaźnika zapotrzebowania budynku na nieodnawialną energię pierwotną (EP) nie może być większa niż 95 kWh/(m2*rok).

 

Jeszcze bardziej wymagające staną się warunki dla budynków wielorodzinnych, w tym projektowanych przez nasze biuro budynków socjalnych, od 1 stycznia 2017 r. wskaźnik EP nie może przekraczać 85 kWh/(m2*rok). Zmieniają się także wymagania dotyczące współczynników przenikania ciepła przez przegrody zewnętrzne (U).

 

Ich zestawienie prezentuje poniższa tabela.

Domy jednorodzinne

Od 1 stycznia
2014 roku

Od 1 stycznia
2017 roku

Od 1 stycznia
2021 roku

EP [kWh/(m2*rok)]
- wskaźnik zapotrzebowania budynku na nieodnawialną energię pierwotną

120

95

70

Uścian [W/(m2*K)]
- współczynnik przenikania
ciepła dla ścian zewnętrznych

0,25

0,23

0,20

Udachu [W/(m2*K)]
- współczynnik przenikania
ciepła dla dachu

0,20

0,18

0,15

Upodłóg [W/(m2*K)]
- współczynnik przenikania
ciepła dla podłóg na gruncie

0,30

0,30

0,3

 

Wszystkie projekty domów PRO ARTE są na bieżąco aktualizowane i zgodne z nowymi przepisami, obowiązującymi od 1 stycznia 2017 r. Możesz swobodnie przeglądać naszą ofertę i mieć pewność, że kupujesz dom, który możesz wybudować zgodnie z warunkami technicznymi oraz prawem budowlanym. Jeśli masz wątpliwości lub chciałbyś uzyskać naszą pomoc, to napisz do nas, a wybierzemy projekt pod Twoje oczekiwania oraz podyktowane przez urząd warunki zabudowy lub plan miejscowy.

 

Po co EP ma być niskie?

Niski wskaźnik EP to:

  • większe wydatki na etapie budowy, ale niższe rachunki za ogrzewanie przez okres użytkowania domu,

  • większy komfort cieplny w domu, niższa emisja szkodliwych substancji wynikająca ze spalania paliwa systemie c.o.,

  • wyższa wartość nieruchomości w przypadku jej sprzedaży,

  • ochrona domu przed przegrzaniem w lecie, a chłodem w zimie, dom działa na zasadzie termosu.

 

ZOBACZ PROJEKTY DOMÓW PRO ARTE, które spełniają WT 2017

http://www.pro-arte.pl/projekty-domow/

Proponowane projekty