Dom z odnawialnymi źródłami energii - MONZA OZE - zeroemisyjny i samowystarczalny

2022-10-28

Wyraźne spowolnienie na rynku budowlanym charakterystyczne dla bieżącego okresu roku jest dziś spotęgowane także czynnikami makropolitycznymi, inflacją, drożyzną oraz niepewnością jutra. Jeśli ktoś w tych niełatwych czasach stanął przed wyzwaniem budowy domu, to musi zastanowić się kilka razy zanim zacznie realizować swoje marzenia o własnym domu. Optymalne rozwiązanie, które proponujemy powinno przypaść do gustu osobom mającym świadomość, że teraz taniej to drożej w dłuższej perspektywie.

Czy dziś da się wybudować tani dom? 

To pytanie zostało sformułowane celowo w ten sposób, żeby mówić o domu tanim, a nie taniej budowie. Wymagania sformułowane w warunkach technicznych jakim powinny odpowiadać budynki oraz ich usytuowanie sprawia, że dziś nie postawimy domu tanio, co oznacza niskie koszty po stronie inwestora. Ściany muszą być solidnie ocieplone, podobnie dach, okna muszą spełniać wyśrubowane wymagania. Budowa domu dziś wygląda diametralnie inaczej niż 30 lat temu i wiąże się z szeregiem koniecznych do spełnienia norm, warunków.

Te wytyczne dla domu mieszkalnego są jednocześnie ograniczeniem dla samego Inwestora, który ma dziś niewiele do powiedzenia odnośnie do elementów przegród domu. Co znaczy, że nie może oddać domu bez izolacji, bo chciałby ocieplić dom, gdy będzie miał więcej pieniędzy. Pozostaje skromny zakres zmian w obrębie wyboru materiału wykonania ścian nośnych: pustak ceramiczny, beton komórkowy, technologia szkieletowa drewniana; pokrycia dachu: dachówki ceramiczne, blachodachówki, blachy; a także doboru styropianu/wełny mineralnej od danego producenta, a także stolarki okiennej i drzwiowej producentów z różnych półek. W tych działaniach da się zaoszczędzić, wiele zależy od cen producenta, wahania kosztów mogą wynosić około 30-50% w stosunku do maksymalnej ceny rynkowej produktów z średniej półki. 

Inwestor bez odpowiedniego budżetu nie jest w stanie dziś wybudować domu odpowiadającego warunkom technicznym. Te czasy się skończyły, to znaczy, może wybudować dom, ale nikt go nie odbierze. Niestety, dziś Polska to nie jest kraj dla biednych ludzi.

O tym, czy dom będzie tani, ale w utrzymaniu, decydują natomiast instalacje oraz rachunki jakie będą generować, czyli koszty stałe przypisane do mieszkania i użytkowania domostwa. A wiele się zmienia na naszych oczach. Jeszcze w tej dekadzie bezobsługowy  kocioł gazowy zdawał się bezpiecznym rozwiązaniem dla domowników, którzy nie chcieli być niewolnikami, palaczami  i ładowaczami węgla do piecy zasypowych. Tymczasem wraz z konfliktem na Ukrainie, w którym potwierdziła się prawda, że Rosja jest największą stacją benzynową i gazową dla całej Europy oraz świata, nowoczesne kotły gazowe są na cenzurowanym, jako niestabilna i bądź co bądź bazująca na paliwach kopalnych forma ogrzewania domu. Gospodarka energetyczna bazująca na spalaniu węgla, miliony domostw, które po wygaszeniu rodzimych kopalń zaczęły korzystać z importowanego ze wschodu węgla jest teraz w poważnych tarapatach. Gaz zły, węgiel zły, pellet drogi i obsługowy, kominek na polana drewna, czyli biomasę? Jak być tu mądrym? Co robić, by zapewnić swojemu domostwu bezpieczeństwo i niskie koszty utrzymania? Słowem, jak żyć, by wyszło na moje?

Duży koszt inwestycji, ale niski koszt utrzymania

Głowiliśmy się nad tym jak zoptymalizować inwestycję w dom, by osiągnąć niezależność energetyczną, zeroemisyjność i minimalne rachunki w gospodarstwie domowym. Wiedzieliśmy, że najważniejsze powinny być dla nas: energooszczędność , nowoczesność, komfort życia (bezobsługowe ogrzewanie) - biorąc to pod uwagę, zaczęliśmy skłaniać się do rozwiązań bazujących na odnawialnych źródłach energii. Co wyróżnia nasz dom? Po pierwsze - to dokumentacja na wyłączność, naszym patentem na niezależność nie dzielimy się z żadnymi dystrybutorami. Można go nabyć wyłącznie bezpośrednio u autora, czyi w PRO ARTE. To dom dla Was, który powstał z myślą o Was i można go kupić tylko u źródła.  Wychodząc od najmniejszego szczegółu, detalu chcieliśmy, by ten produkt był optymalny i bazował na sprawdzonej jakości.

Zacznijmy od kompletnego systemu Wienerberger obecnego w naszym domu: ściany zewnętrzne, nośne, działowe, stropy Porotherm, dachówka Koramic, dają gwarancję trwałości i jakości; wełna mineralna Isover o najlepszych parametrach, kompletne systemy ociepleń Saint-Gobain oraz TermoOrganika stworzą termos, któremu potrzeba tylko odpowiedniego technicznego zaplecza. MONZE OZE będzie się wentylować przy użyciu wymuszonego obiegu powietrza z odzyskiem ciepła, ogrzewać podłogówką z centralnego ogrzewania zarządzanego przez automatykę pompy ciepła powietrze-woda, ciepła woda użytkowa pochodzić będzie z bufora i zasobnika pompy ciepła.

Pompa ciepła wykorzystuje OZE w taki sposób, że pobiera w miarę stałą temperaturę z otoczenia i podgrzewa ją przy użyciu sprężarki, która emituje ciepło z tarcia, skurczania i rozkurczania. Do zasilania tego urządzenia potrzebny jest prąd elektryczny, który - w naszym przekonaniu - najlepiej by pochodził z własnej elektrowni. Dlatego wykorzystaliśmy ogniwa fotowoltaiczne inwertery hybrydowe. Południowa połać dachu, na której spoczywać będzie około 9 kW fotowoltaiki powinno wystarczyć na pokrycie zapotrzebowania domu dla ogrzewania, wentylacji, chłodzenia, produkcji wody.

Oprócz bieżącej konsumpcji prądu w dni słoneczne każdą nadprodukcję można będzie albo sprzedawać do sieci i korzystać z depozytu odsprzedanej mocy w razie zapotrzebowania lub pobierać ją z własnego magazynu energii. Trafi do niego to, co już sami na bieżące potrzeby w danej chwili nie zużyjemy, a gdy zapadnie zmrok będziemy mogli korzystać z tak doładowanej baterii. Co ważne, gdy nastąpi wyłączenie sieci zewnętrznej (zawiedzie dystrybucja) nasz magazyn będzie pełnił rolę EPSa, zasilania awaryjnego, z którego prąd w zależności od wielkości magazynu może pobierać całe domostwo. Przejdźmy do konkretów.

Ile może kosztować budowa konkretnego domu z odnawialnymi źródłami energii?

Koszt budowy 1 m2 powierzchni podłogi w domu mieszkalnym w standardzie deweloperskim, to jest wykończonym z zewnątrz na gotowo i wewnątrz do białych ścian i nagich posadzek, to szacunkowo 4500 zł brutto przy 8% VAT. Dla MONZY posiadającej 123m2 powierzchni podłogi daje to około 553500 zł, do tego trzeba doliczyć koszty wentylacji mechanicznej z rekuperacją, czyli około 20000zł, pompy ciepła VIESSMANN VITOCAL 222S to ok. 38000zł oraz instalacji fotowoltaicznej z  magazynem energii 10 kW - 60000 zł. W sumie koszt budowy takiego nowoczesnego, energooszczędnego domu, dzięki któremu będziemy jedynie płacić rachunki za wodę (chyba, że nasza działka może mieć studnię głębinową - to wtedy może już w zupełności pozostać samowystarczalni). Ile w sumie zapłacimy za taki dom jak z marzeń, dom przyszłości, który w pełni wykorzystuje odnawialne źródła energii? Spójrzcie na poniższą tabelę.

Koszt budowy 1m2 powierzchni domu w standardzie deweloperskim 4500 zł brutto z 8%VATPowierzchnia domu po podłodze w m2Suma kosztów za budowę domu brutto w PLNWentylacja z rekuperacją w PLNPompa ciepła powietrze-woda z c.w.u. w PLNFotowoltaika z magazynem energii w PLNSUMA KOSZTÓW INWESTYCJI W PLN
4500 zł123553500200003800060000671500*

*Kosztorys ma charakter orientacyjny i odnosi się do średnich cen z dnia 28.10.2022

Zapraszamy do zadawania pytań o ten projekt oraz o szczegóły związane z zastosowanymi materiałami i instalacjami. 

Proponowane projekty