Ufff, jak gorąco! - jak zapobiec przegrzewaniu wnętrz latem?

2019-08-06

Temperatury za oknem oscylujące w okolicach 30-40°C sprawiają, że w naszych domach robi się naprawdę gorąco. Wprawiamy w ruch wentylatory, ale gdy z nieba leje się żar, na niewiele się one zdają. Systemy klimatyzacji kosztują nawet kilka tysięcy złotych, a w dodatku są jeszcze bardziej energochłonne. Jak zatem chronić wnętrza przed prażącym słońcem, zapewnić mieszkańcom przyjemny mikroklimat i czerpać z tego oszczędności?

Na całym świecie aktualnie zużywa się więcej energii w celu chłodzenia budynków niż w celu ich ogrzania. To efekt globalnych zmian klimatu. Polska nie jest w tym przypadku wyjątkiem. Upalnych dni w roku jest coraz więcej. Mało tego, nie są to już pojedyncze przypadki, a maratony ciepła z temperaturami powyżej średniej wieloletniej. Coraz częściej słyszymy o kolejnych rekordach w pogodzie. Lato 2018 było nie tylko najcieplejsze w historii, lecz także nadzwyczaj długie. Tegoroczne też już zafundowało nam tropikalne temperatury, a nie powiedziało jeszcze ostatniego słowa. Co więcej, scenariusze klimatyczne dla Polski odnoszące się do kolejnego dziesięciolecia wskazują, że najpowszechniejszymi zjawiskami pogodowymi w naszym kraju będą fale upałów z tendencją do wydłużania czasu ich trwania.

 

W przypadku regularnie występujących temperatur przekraczających 30°C, również w naszych szerokościach geograficznych coraz częściej pojawia się pytanie, jak utrzymać chłód w domu, nie ponosząc zbyt wysokich kosztów i dbając przy tym środowisko. No właśnie, jak?

 

O ile to możliwe, o kwestiach związanych z temperaturą wnętrz mieszkalnych warto pomyśleć już na etapie budowy domu, choć także remont może być okazją ku temu, by poprawić komfort użytkowania pomieszczeń. Wybierając odpowiednie produkty, takie jak np. system ociepleń czy tynki wewnętrzne jesteśmy w stanie zapewnić sobie odpowiednie warunki mieszkaniowe – mówi Tomasz Jarzyna z firmy Baumit. – Może nie będzie tak chłodno jak w zamkowych murach, ale na pewno o wiele przyjemniej niż w budynku bez odpowiedniej termoizolacji. Zimą natomiast nie zmarzniemy. Przestrzeń życiowa stanie się zatem bardziej komfortowa i sprzyjająca zdrowiu – podkreśla.


 

 

O tym, że termoizolacja sprawdza się zarówno zimą, jak i latem dowodzą wyniki testów przeprowadzonych przez Baumit we współpracy z niezależnymi ekspertami w parku badawczym Viva Reaserch Park, gdzie poddaje się ocenie wpływ materiałów budowlanych na zdrowie i samopoczucie mieszkańców.

 

Nawet podczas fali tropikalnych upałów, gdy na zewnątrz słupek rtęci wskazywał do 36°C, w zaizolowanych domach o masywnej konstrukcji temperatura utrzymywała się na poziomie około 25°C, chociaż okna wychodziły na stronę południową i nie były osłonięte roletami. W tym samym czasie w budynkach nieocieplonych notowano 30°C! Dowodzi to tylko, że izolacja termiczna rzeczywiście odgrywa główną rolę w utrzymaniu optymalnej temperatury wnętrz. Co więcej, aby utrzymać przyjemną temperaturę 21 °C, w domach z izolacją (o współczynniku przenikania ciepła U = 0,15 W/m²K) trzeba zużyć tylko 40% energii, której potrzebuje dom nieizolowany. To natomiast oznacza oszczędności. Okazuje się jednak, że nie tylko termoizolacja wpływa znacząco na temperaturę wewnątrz budynku.

 

Decyduje o tym również solidna konstrukcja i masa ściany, w której gromadzi się ciepło. Analizy wykazują, że ciężkie, murowane przegrody magazynują ciepło słoneczne i wypromieniowują je dopiero podczas chłodniejszych wieczorów i nocy. Efekt ten zapewnia stabilizację temperatury wewnętrznej, a latem gwarantuje przyjemne warunki – dodaje Tomasz Jarzyna.

 

W przypadku domów o takich samych parametrach izolacji (wartości współczynnika przenikania ciepła U) obowiązuje następująca zasada – im bardziej masywna konstrukcja ścian, tym niższy poziom mierzonych wewnątrz budynku temperatur w okresie letnim. Szczególnie dobrze radzą sobie ściany pokryte „oddychającymi” tynkami wapiennymi, które nie tylko zwiększają masę akumulującą ciepło i poprawiają komfort akustyczny, lecz także pełnią rolą naturalnego regulatora wilgoci, nie emitują lotnych związków organicznych i posiadają właściwości antyalergiczne.

 

Eksperci zgodnie podkreślają – odpowiednie ocieplenie budynku, masywna konstrukcja ścian, zapewniająca stabilizację temperatury wewnętrznej oraz kształtujące przyjazny mikrolimat wykończenie wnętrz to najważniejsze filary zdrowego mieszkania.

 

Sezon budowlano-remontowy w pełni. Warto pomyśleć o ociepleniu ścian jeszcze w tym roku. Szczególnie, że zmiany klimatyczne w naszym kraju są coraz bardziej zauważalne i głośno mówi się o tym, że będą postępować. Nadchodzące lata będą prawdopodobnie coraz bardziej gorące. Odpowiednio zaizolowany dom zapewni nam schronienie przed upałem. Dodatkowo, termomodernizacja to świetna okazja do wizualnego odnowienia budynku i tchnięcia w niego nowej energii.

Proponowane projekty