Nowe oblicze fugi – włączamy kolor!

2020-09-02

Często jest niedoceniana, a jej wybór schodzi na dalszy plan, choć spełnia kilka ważnych zadań. Chroni powierzchnie przed wnikaniem wilgoci, zwiększa przyczepność płytek do podłoża czy zapobiega rozwojowi mikroorganizmów. Fuga, bo o niej mowa, jest nieodłącznym kompanem płytek i w tym duecie sprawuje się całkiem nieźle, budując ścienną dekorację. Jaką? Możliwości jest wiele, szczególnie z rozszerzoną paletą kolorystyczną Baumit PremiumFuge oraz Baumit Silikon, która pozwoli urzeczywistnić najbardziej kreatywne wizje wnętrzarskie.

 

Łazienka, kuchnia, przedpokój, a nawet taras czy balkon potrzebują „specjalnego” traktowania, zastosowania materiałów wykończeniowych, które będą odporne na działanie wody, a przy tym stworzą trwałą i efektowną dekorację wnętrza czy strefy wypoczynkowej na zewnątrz budynku. W tej sytuacji doskonale sprawdzą się płytki ceramiczne, kamienne lub gres, które „otulą” ścianę lub podłogę wytrzymałą okładziną, zabezpieczając ją przed uszkodzeniami. Jednak do pełni zadowolenia potrzeba na zaprawy do fugowania dopasowanej zarówno do rodzaju materiału wykończeniowego, jak i miejsca zastosowania oraz stylistyki.

 

 

Baumit PremiumFuge
Fot. Baumit

Potrzeba nam fugi, która jest elastyczna, łatwo się rozprowadza w szczelinach między płytkami i ściśle przylega do nich, tworząc nierozerwalną całość. Fugi, której wodoodporne właściwości sprawiają, że ciecz nie wnika w głąb struktury, chroniąc przed wykwitami szkodliwych mikroorganizmów. Fugi, która jest odporna na działanie niskich temperatur i uszkodzenia mechaniczne oraz zabrudzenia. Fugi, która jest wielozadaniowa – można ją wykorzystać do spoinowania okładziny zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz. Taka właśnie jest zaprawa do fugowania na bazie cementu Baumit PremiumFuge. Doskonale odnajduje się w różnych zastosowaniach – nadaje się do spoinowania płytek ceramicznych, ale także gresowych, kamiennych, mozaiki czy produktów z kamienia sztucznego. Można ją wykorzystać przy ogrzewaniu podłogowym, podłożach o podwyższonych obciążeniach termicznych czy w budynkach niemieszkalnych.

 

Kurs na kolory

 

W aranżacji, tak jak w życiu, liczą się detale i to one często są tą przysłowiową kropką nad „i” – o ile zostaną właściwie dobrane. Dlatego ważne jest, by fuga była nie tylko trwała i funkcjonalna, lecz także w odpowiednim kolorze. Możliwości jest wiele. Odświeżona paleta kolorystyczna Baumit PremiumFuge to aż 24 modne warianty kolorystyczne! Od piaskowych odcieni ziemi, przez przygaszone barwy i intensywne brązy, po szarość odmienioną na kilka sposobów. Marka zatroszczyła się nawet o najbardziej wysublimowane gusta, grupując nową kolorystykę w 4 linie: Natural Line, Vintage Line, Country Line oraz Urban Line. Co w nich znajdziemy?

 

Natural Line zawiera fugi o klasycznych, jasnych barwach, inspirowanych kolorystyką natury. Odcienie: White, Jasmin, Bahama, Manhattan, Pale Olive oraz Irish Sand będą doceniane za swoją prostotę i uniwersalność – dobrze komponują z kaflami w jasnych barwach. Z kolei linia Vintage wpisze się w gusta miłośników pchlich targów, strychów pełnych wspomnień oraz przedmiotów z duszą – kolory: Bermuda, Ice Blue, Lavender, Spring Rose, Antique Pink oraz Terracotta zadowolą poszukiwaczy nieoczywistych i przygasłych odcieni. Kolory z linii Country: Rubin, Dark Brown, Brown, Light Brown, Miel i Camel idealnie oddają klimat sielskiej wsi, w której pachnie skoszonym sianem, a krajobraz dopełniają pola usiane zbożem. Sprawdzą się doskonale w rustykalnych kompozycjach. Ostatnia linia Urban to synonim miejskiego, szybkiego i nowoczesnego życia, które najlepiej oddają odcienie szarości – Grey, Silk Grey, Cement Grey, Taupe, Anthracite i Carbon. Odnajdą się idealnie w towarzystwie wielkoformatowych płytek przypominających surowy beton.

Nowa kolorystyka fug i silikonów Baumit

 

Nie tylko fugi w kolorze

 

 

Baumit Silikon

Fot. Baumit

Aby wykończenie wywołało efekt „wow”, ważna jest spójność i konsekwencja. Świetnie dobrana fuga do stylu i kolorystyki płytek to nie wszystko… Jeśli stosujemy wypełniacz silikonowy do spoinowania przestrzeni między płytkami ceramicznymi a wanną, umywalką czy drzwiami, warto pamiętać o tym, aby był w tym samym odcieniu, co fuga. To łatwe z Baumit Silikon – elastyczną masą wypełniającą do stosowania zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, która jest również dostępna w 24 odcieniach kolorystycznych.

 

Fugi mogą zmienić oblicze każdej wykończonej płytkami powierzchni – podkreślić ich nietuzinkowy układ, koncentrując uwagę na kontrastowym wykończeniu albo wręcz przeciwnie – nadać powierzchni jednolity, spójny wygląd, wprowadzając „łagodność” do łazienki czy kuchni. Z nową paletą kolorystyczną Baumit PremiumFuge oraz Baumit Silikon to jeszcze łatwiejsze.

 

www.baumit.com

www.facebook.com/BaumitPolska

Proponowane projekty