Koncentracja na „piątkę”, czyli jak poprawić efektywność nauki i pracy w domu?

2022-10-13

Nasz dom jest nie tylko miejscem relaksu, lecz także nauki i coraz częściej również pracy. Te natomiast wymagają prawidłowej koncentracji, jeśli mają zaprocentować dobrymi wynikami. Bywa jednak, że trudno jest nam skupić uwagę na zadaniu i czas spędzony przy książkach czy komputerze jest nieefektywny. Jedną z przyczyn może być zła jakość powietrza w pomieszczeniu.

Częstą przyczyną problemów z koncentracją jest niska jakość powietrza we wnętrzach przeznaczonych do pracy lub nauki dzieci. Ważna jest nie tylko jego temperatura, lecz także wilgotność oraz stopień zanieczyszczenia. Gdy w pomieszczeniu jest duszno, a powietrze, którym oddychamy stęchłe, nieprzyjemne, mogą wystąpić u nas trudności w utrzymaniu uwagi na wykonywanym zadaniu, zdobywaniu i przetwarzaniu wiedzy, bóle głowy i zmęczenie. Dlatego należy pamiętać o zapewnieniu dopływu świeżego powietrza poprzez regularne wietrzenie pomieszczeń. Trzeba przy tym jednak pamiętać, że z zewnątrz do budynku również przedostają się rozmaite zanieczyszczenia.

Możemy zaopatrzyć się w oczyszczacz powietrza, ale musimy mieć na względzie, że działa on tylko wówczas, gdy jest podłączony do prądu, który niestety jest coraz droższy, a w mieszkaniach i tak mamy już sporo sprzętów elektrycznych, pobierających energię. Warto mieć na uwadze także fakt, że takie urządzenia mogą generować hałas, który sam w sobie również postrzegany jest jako zanieczyszczenie powietrza oraz czynnik rozpraszający uwagę i ogólnie wpływający na nasze samopoczucie.

Trwała moc oczyszczania

Istniej jednak inna opcja. Z pewnością warto ją rozważyć, wykańczając lub remontując wnętrza. Firma Baumit opracowała system pokrycia ścian wewnętrznych Baumit Ionit (farba do ścian i masy szpachlowe), który reguluje wilgotność powietrza w pomieszczeniach, jednocześnie je oczyszczając z zanieczyszczeń – kurzu, pyłków, czy aerozoli odpowiedzialnych za rozprzestrzenianie się wirusów, bakterii i innych szkodliwych substancji. Potwierdziły to niezależne jednostki naukowo-badawcze. Co ważne, proces oczyszczania trwa nieprzerwanie i nie słabnie w czasie, zapewniając we wnętrzach jakość powietrza porównywalną do tej, jaka towarzyszy nam podczas spacerów brzegiem morza czy górskich wędrówek. W takich warunkach lepiej się myśli i przyswaja wiedzę, lecz także łatwiej oddycha, efektywniej odpoczywa i rzadziej łapie infekcje czy alergie.

Farba Baumit IonitColor, wykorzystując naturalną wilgotność powietrza, aktywnie wytwarza w pomieszczeniu dobroczynne jony, które naturalnie występują tylko w przyrodzie. Działają one jak magnes na zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu, wiążąc je w większe grupy, które pod wpływem własnego ciężaru opadają na podłogę, a nie przedostają się do dróg oddechowych. Dopełnieniem całości są masy szpachlowe Baumit IonitFinish i Baumit IonitFino. Nie tylko zapewniają wysokiej jakości, gładkie powierzchnie pod malowanie, ale dodatkowo regulują wilgotność powietrza we wnętrzach, utrzymując ją na poziomie optymalnym dla zdrowia mieszkańców, jak i dla produkcji jonów przez farbę Baumit IonitColor. To właśnie wilgotność powietrza sprawia, że stężenie jonów jest najwyższe przy wodospadach, nad morzem, w górach czy w lasach i to właśnie w tych miejscach najlepiej nam się myśli i oddycha.

O tym również warto pamiętać

Co jeszcze możemy zrobić, by poprawić zdolność koncentracji? Pamiętajmy, że miejsce nauki czy pracy musi być uporządkowane. Im mniej zbędnych przedmiotów, gadżetów będziemy mieć na biurku lub stole, tym lepiej. To, czego nam potrzeba to także cisza, dlatego w miarę możliwości zamknijmy drzwi do pokoju i poprośmy domowników, by nam nie przeszkadzali. Postarajmy się wyeliminować wszelkie rozpraszacze, np. wyciszmy telefon, jeśli to możliwe. W takcie pracy nie zaglądajmy na social media, portale informacyjne czy w inne miejsca, które z dużym prawdopodobieństwem odwrócą naszą uwagę od wykonywanego zadania.

Zadbajmy o odpowiednie oświetlenie. Im będzie ono słabsze, tym więcej wysiłku będzie trzeba włożyć w zrozumienie przeczytanego tekstu, którego dobrze nie widać. Mózg będzie dłużej przetwarzał dane, a efektywność pracy i nauki będzie niższa. Najlepiej pracować i uczyć się przy naturalnym świetle, jeśli jednak korzystamy ze sztucznego, niech będzie ono ciepłe i łagodne. Nie zapominajmy również o częstych, krótkich przerwach – po 30 minutach nasza zdolność zapamiętywania zaczyna spadać i umysł potrzebuje resetu, by ponownie wejść na najwyższy poziom pracy. Dobra jakość powietrza w pomieszczeniach nie tylko działa korzystnie na nasz umysł, poprawiając zdolność koncentracji, a co za tym idzie – efektywność pracy i nauki, lecz ogólnie zapewnia lepsze samopoczucie, wzmacnia odporność i przyspiesza regenerację organizmu. Wybierając zdrowe materiały wykończeniowe, które pomagają kształtować przyjazny mikroklimat wnętrz, możemy skutecznie poprawić komfort przebywania we własnych czterech kątach i stworzyć warunki do zdrowego rozwoju dla siebie i swoich bliskich.

Proponowane projekty