Wywiad z Leszkiem Krysikiem, wykonawcą domów z drewna

2014-09-29

Poniżej znajdziecie wywiad z naszym sprawdzonym wykonawcą, Leszkiem Krysikiem, właścicielem firmy wykonawczej stawiającej domy w technologii szkieletowej na podstawie projektów naszej pracowni. Krysik - domy z drewna to doświadczona ekipa specjalistów, która może się pochwalić kilkudziesięcioma realizacjami na terenie całej Polski. Zapraszamy do lektury wywiadu, który nagraliśmy przy okazji jesiennych targów budowlanych SIBEX 2014.
Kiedy zaczęła się Wasza przygoda z technologią szkieletową?

Leszek Krysik: Dokładnie dziesięć lat temu. Wtedy rozpoczęliśmy działalność jako firma budowlana, na początku było to budownictwo tradycyjne murowane i właśnie dziesięć lat temu zaczęliśmy stawiać pierwsze budynki szkieletowe.

 

Skąd wzięło się zainteresowanie domami o drewnianej konstrukcji?

Leszek Krysik: Zawsze interesował mnie ten typ budownictwa, podobały mi się domy drewniane, chciałem je stawiać, ale u nas nie było wtedy takiej tradycji. W 2004 roku trafiłem na firmę w mojej okolicy, która budowała domy z drewna. Wówczas skorzystałem z tej okazji i pod ich szyldem zdobyłem pierwsze doświadczenia, praktykę. Na początku moja firma pracowała dla nich jako podwykonawca. Później usamodzielniliśmy się i zaczęliśmy działać na własną rękę.

 

Jakie są zalety technologii szkieletowej?

Leszek Krysik: Po pierwsze – prostota. Budowa w szkielecie nie jest skomplikowana, to szybka i technologia sucha. Można budować w każdej porze roku. Domy szkieletowe dzięki lekkiej konstrukcji dają również komfort pracy, nie trzeba się mocować z ciężkimi elementami a do wzniesienia budynku wystarczy niewielka ekipa fachowców. Wielkim atutem jest też szybkość budowy oraz czystość prac. Pod tym względem szkielety górują nad domami murowanymi. Kolejna zaleta to termiczność tych budynków, te domy są po prostu ciepłe. Po postawieniu 50 domów szkieletowych dla 50 rodzin otrzymuję same pozytywne opinie na temat temperatury wnętrz budynków w tej konstrukcji. Na tej podstawie mogę stwierdzić, że domy z drewna, które stawiam są dużo cieplejsze niż nowo wybudowane domy murowane. Dzięki temu zapewniają też bardziej komfortowe warunki życia.

 

Jakie materiały wykorzystujecie?

Przede wszystkim drewno, jest to najważniejszy materiał konstrukcyjny. Wykorzystujemy tylko certyfikowane drewno KVH o przekrojach 6 x 16, 6 x 10, 16 x 16, 6 x 20. Bazujemy wyłącznie na importowanym z Niemiec i Austrii klejonym drewnie w standardzie KVH. Jest to drewno suszone komorowo. Ma sprawdzone i trwałe właściwości, na przestrzeni lat nie wykrzywia się, nie pęka i zachowuje wysoką jakość na długie lata. Niestety nie mam takich doświadczeń z polskim drewnem. Dlatego importujemy suszone komorowo drewno z zagranicy.

 

Jak wygląda technologia suszenia drewna?

Z tego co mi wiadomo, drewno jest obrabiane w specjalnych komorach próżniowych, następnie pod ciśnieniem zachodzi proces wyciągania wilgoci z drewna a w wysokiej temperaturze są krystalizowane białka z cukrami i w ten sposób drewno staje się pustynią, do której nie ma dostępu ani grzyby, ani insekty a drewno nie wymaga impregnowania, czyli faszerowania go chemią. KVH jest więc technologicznie zdrowym materiałem.

 

Na co warto zwrócić uwagę wybierając wykonawcę?

Przede wszystkim na to, czy mają doświadczenie. Należy prześledzić dotychczasowe realizacje firmy oraz odwiedzić ich w trakcie prac na budowie. Druga sprawa to wiedza, którą trudno zweryfikować laikowi, jednak wprawne oko dojrzy, czy wykonawca zna się na tym co robi, czy też może improwizuje i kręci. Jest bardzo dużo firm, które dopiero co pojawiły się na rynku i być może gdzieś tam postawiło szopkę w szkielecie – i teraz uznaje się za ekspertów, którzy uważają, że potrafią stawiać domy tego typu. Jednak, tak naprawdę, wcale nie znają się na tej technologii. A to co budują to po prostu źle wykonane domy, które trzeszczą a całość pełna jest niedoróbek.

 

Czy można porównać domy murowane i szkieletowe?

Porównywać można zawsze, jednak musimy wybrać jakieś kryterium, według którego to robimy...

 

Inwestora zawsze interesuje to, ile zapłaci za dom...

Z tego co liczyłem, to budynek szkieletowy w stanie surowym zamkniętym jest o około 40% tańszy niż ten sam budynek w technologii murowanej. Poza tym, szybkość budowy przechyla szalę na rzecz szkieletów. My budynek 100 m2 stawiamy w około 4 tygodnie do stanu surowego zamkniętego. Przy mokrej technologii murowanej nikt nie jest w stanie zapewnić takiego terminu realizacji.

 

Co oznacza stan surowy zamknięty?

To oznacza, że budynek z zewnątrz jest wykończony akrylem, z pełnym dachem, orynnowaniami, kominem. Natomiast w środku jest izolacja wełną mineralną, wykończona folią paroizolacyjną.

 

Co oznacza, że budynek jest w stanie deweloperskim pod klucz?

Budynek wówczas jest już z zewnątrz i wewnątrz całkowicie wykończony. A Inwestor może się już wprowadzić, jednak by wykonać dom w tym standardzie musimy znać szczegóły dotyczące mebli, armatury łazienkowej i toalet, wykończeń, instalacji elektrycznych (włączniki, klosze, gniazdka), kolory ścian, płytki, panele. Inwestor musi więc sam wybrać wszystkie materiały, nie ingerujemy w jego upodobania, gust oraz budżet przeznaczony na wykończenie wnętrz. Dziś możliwości w tym zakresie są nieograniczone.

 

Ile kosztuje m2 w stanie surowym zamkniętym domu w szkielecie?

Jest to ok. 1300 zł brutto.

 

A ile w stanie deweloperskim?

Stan deweloperski oznacza wnętrza wykończone do poziomu przed „umeblowaniem” i wykończeniem. Cena za m2 to ok. 2500 zł.

 

Ile trwa budowa w stanie surowym zamkniętym a ile w deweloperskim?

Dom w stanie surowym zamkniętym o powierzchni użytkowej ok. 100 m2 trwa od 4 do 6 tygodni przy dobrych warunkach pogodowych. A w stanie deweloperskim, biorąc pod uwagę schnięcie gipsów daje okres budowy mieszczący się w granicach 3 miesięcy.

 

Ile domów wykończacie w ciągu roku?

Powiem tak, w tym roku jest to 5 domów, dosyć dużych bo po podłogach są to dwa domy po 160 m2 i 3 domy po 100 m2.

 

Na jakim terenie działacie?

Przede wszystkim na terenie Śląska, żeby ograniczyć dodatkowe koszty i czas dojazdu.

 


SZYBKI KONTAKT

Zakład Usług Specjalistycznych Leszek Krysik

ul. Żelazna 3a
43-200 Pszczyna
tel. 600 958 141


 

 Zobacz wyceny domów na stronie Krysik - domy z drewna

 

 

 

Proponowane projekty