Jak walczyć z upałem na poddaszu? Sprawdź, czego unikać, a co się sprawdzi

2023-05-29

Szukając skutecznych metod ochrony poddasza przed nadmiernym nagrzewaniem, nie warto tracić energii na bezużyteczne sztuczki w stylu „zrób to sam". Zamiast szukać inspiracji na forach internetowych, warto sięgnąć po sprawdzone rozwiązania, jak zewnętrzne przesłony na okna dachowe, które skutecznie blokują promienie słoneczne zanim dotrą do szyby i nagrzeją ją.

Długoterminowa prognoza pogody wskazuje, że już w czerwcu czeka nas fala upałów, a termometry w całym kraju będą wskazywały temperaturę „powyżej normy"*. Gdy na zewnątrz jest coraz cieplej, nagrzewają się także wnętrza w naszych domach, co  przeszkadza we śnie, pracy lub po prostu w codziennym funkcjonowaniu. Wtedy do głowy przychodzą nam najbardziej „kreatywne" pomysły na obniżenie temperatury, często zaczerpnięte z dyskusji na forach internetowych. A znajdziemy tam bardzo „twórcze" podpowiedzi na obniżenie temperatury: jak np. chłodzenia karku kostkami lodu, mgiełki wodne czy mokre prześcieradła. Jeśli na pierwszy rzut oka brzmią one całkiem realnie, to w praktyce nie przyniosą oczekiwanych rezultatów.

Wybierz sprawdzone rozwiązania
Najlepszym sposobem na ograniczenie nagrzewania się wnętrz, jest stosowanie zewnętrznych przesłon na okna, które blokują promienie słoneczne zanim dotrą do szyby i nagrzeją ją. Są one także naturalnym sposobem chłodzenia pomieszczeń, który może redukować konieczność korzystania z klimatyzacji. Na rynku dostępne są rozwiązania całoroczne, które latem chronią przed upałem, zaś w okresie jesienno-zimowym przed chłodem. W pomieszczeniach, w których przebywamy w ciągu dnia w czasie upałów najlepszym rozwiązaniem są osłony zewnętrzne w formie transparentnej siateczki, która zatrzymuje promienie słoneczne zanim dotrą do szyby, jednocześnie nie zasłaniając widoku za oknem i dostępu do światła naturalnego. Z kolei w sypialni dobrze sprawdzą się rolety zewnętrzne, które całkowicie blokują dostęp do światła i gwarantują zaciemnienie. Obecnie możemy wybierać także sposób obsługi rolet. Dużym ułatwieniem jest możliwość zdalnego otwierania i zamykania rolet za pomocą panelu dotykowego lub aplikacji w telefonie.

 

O konieczności ochrony wnętrz przed nagrzewaniem, przypominamy sobie dopiero, gdy na zewnątrz robi się naprawdę gorąco. Warto pomyśleć o tym wcześniej i jeszcze przed sezonem wyposażyć okna dachowe w przesłony zewnętrzne. Można kupić je online podając tylko typ i rozmiar okna VELUX, które znajdują się na tabliczce znamionowej, a następnie samodzielnie zainstalować osłonę od wewnątrz pomieszczenia - podkreśla Alicja Twardowska, Product Manager VELUX Polska.

 

 

Redukcja upału bez limitu światła i widoków za oknem

Rodzaj przesłony powinien zależeć też od funkcji pomieszczenia, ale też od naszego stylu życia. Do salonu, sypialni i pokoi dziecięcych idealnym wyborem jest markiza przeciwsłoneczna VELUX. Wykonana jest z transparentnej tkaniny, która absorbuje promienie słoneczne i redukuje ilość wpadającego ciepła do pomieszczenia nawet o 76%. Jednocześnie nie ogranicza widoku za oknem i dostępu światła. Korzystając z markizy, możemy więc wygodnie pracować i wypoczywać na poddaszu przez cały upalny dzień. Po sezonie letnim, kiedy nie potrzebujemy osłony przeciwsłonecznej, zwinięta markiza w kasetonie pozostaje całkowicie niewidoczna. Dla pełnego komfortu, kontroli temperatury i światła markizę warto połączyć z wewnętrzną roletą zaciemniającą.

Bardzo wygodnym w użytkowaniu rozwiązaniem jest także solarna markiza zaciemniająca, która zapewnia ochronę przed nagrzewaniem, komfort zdalnego sterowania oraz zaciemnienie wnętrza. To skuteczne połączenie pozwala utrzymywać komfortowe warunki w domu nawet w gorące dni i noce. Markizę wyróżnia wyjątkowa trwałość i elegancka konstrukcja. Co ważne, markiza nie ogranicza funkcjonowania okna – można je w pełni otworzyć, nawet gdy jest opuszczona. Ma fabrycznie wbudowany silnik zasilany energią słoneczną, dzięki czemu można nią sterować zdalnie. Zastosowanie nowoczesnej technologii daje możliwość połączenia markizy z inteligentnym systemem VELUX ACTIVE with NETATMO, który umożliwia zdalne zamykanie i otwieranie okien oraz rolet w aplikacji w telefonie, a także potrafi samodzielnie dbać o jakość powietrza w domu.

Jeśli zależy nam na rozwiązaniu, z którego zalet będziemy korzystać cały rok, warto zdecydować się na rolety zewnętrzne. Zbudowane są one z wytrzymałego aluminium, dzięki czemu sprawdzają się nawet w ekstremalnych warunkach pogodowych - w lecie chroniąc przed nagrzewaniem, redukując ilość wpadającego ciepła nawet o 93%, z kolei zimą zapewniają dodatkową izolację. Ponadto gwarantują prywatność i zwiększają poczucie bezpieczeństwa domowników. Sprawdzą się szczególnie w sypialni i pokojach dziecka, gdyż pozwalają na całkowite zaciemnienie wnętrza, chroniąc jednocześnie przed hałasem z zewnątrz, także podczas deszczu czy gradu. Co ważne, nie ograniczają żadnej funkcji okna – można je uchylać przy częściowo lub całkowicie zasuniętej rolecie.

Pełen komfort i ochrona przed nagrzewaniem

Warto także zwrócić uwagę na możliwości wyposażenia okna w rolety wewnętrzne, które umożliwiają kontrolę ilości wpadającego do pomieszczenia światła i są ciekawym elementem dekoracji wnętrza. Do wyboru mamy różne rodzaje: plisowane, z półprzepuszczalnej tkaniny lub zaciemniające - gama wzorów i kolorów jest bardzo szeroka.

 

Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie jednej osłony zewnętrznej i jednej osłony wewnętrznej. Tak wyposażone okno dachowe zyskuje bardzo wiele na funkcjonalności. Pamiętajmy także o wietrzeniu pomieszczeń latem. Okna należy otwierać wcześnie rano i w chłodniejszych godzinach wieczornych lub pozostawić otwarte na noc, zaś zewnętrzne rolety i markizy zaciągać w ciągu dnia, gdy słońce najmocniej świeci - dodaje Alicja Twardowska, Product Manager VELUX Polska.

Więcej informacji o sposobach ochrony przed nagrzewaniem znajdziesz tutaj: https://www.velux.pl/produkty/rolety-i-markizy/kontrola-swiatla-i-ciepla/kontrola-swiatla-i-ciepla-pr

 

Skorzystaj z promocji

 

Zakup okien dachowych i przesłon to inwestycja w komfort na długie lata, dlatego warto wybierać dobrej jakości, energooszczędne produkty. W punktach dystrybucji pytajmy także o aktualne promocje lub szukajmy ich na stronie producentów. Przykładem atrakcyjnej oferty na rynku jest promocja firmy VELUX, która umożliwia zakup markizy przeciwsłonecznej za 1 zł. Jak skorzystać z oferty? Kupując 3-szybowe okno dachowe VELUX z linii Standard, Standard Plus lub Premium wystarczy wypełnić zgłoszenie załączając fakturę sprzedaży i dane punktu handlowego. Promocja trwa do 16 czerwca 2023 roku. Szczegóły na stronie: https://www.velux.pl/poradnik/markiza-za-1zl

____________

 

* https://www.imgw.pl/sites/default/files/2023-02/imgw_0210-prognoza-dlugoterminowa-na-marzec-czerwiec-2023.pdf

 

 

     
   

 

Proponowane projekty