Domy kanadyjskie, skandynawskie: różnice

2023-10-25

Czym się różni dom w technologii kanadyjskiej od domu w technologii skandynawskiej? Domy w technologii kanadyjskiej i skandynawskiej mają różne cechy charakterystyczne, wynikające z klimatu, tradycji budowlanych i dostępnych surowców w danym regionie. 

Co znajdziesz w tym artykule?

 1. Różnice między domem w technologii kanadyjskiej.
  1. materiały budowlane
  2. projekt domu
  3. izolacja termiczna
  4. rozmieszczenie pomieszczeń
 2. Co wyróżnia wykończenie wnętrz domów jednorodzinnych w stylu skandynawskim?
 3. Co wyróżnia wykończenie wnętrz domów jednorodzinnych w stylu kanadyjskim?
 4. Najpopularniejsze projekty w stylu kanadyjskim i skandynawskim

RÓŻNICE MIĘDZY DOMEM W TECHNOLOGII KANADYJSKIEJ I SKANDYNAWSKIEJ

MATERIAŁY BUDOWLANE
W technologii kanadyjskiej domy są zwykle budowane głównie z drewna, ponieważ drewno jest obfite w lasach Kanady. Natomiast w technologii skandynawskiej używa się również drewna, ale często stosuje się także inne materiały, takie jak kamień czy cegła, zwłaszcza w regionach, gdzie drewno może być mniej dostępne.

PROJEKT DOMU
Styl budowy kanadyjski jest zazwyczaj prosty, funkcjonalny i skoncentrowany na wykorzystaniu drewna jako głównego materiału konstrukcyjnego. Natomiast styl skandynawski charakteryzuje się minimalizmem, funkcjonalnością i zrównoważeniem z naturą, często wykorzystuje się dużo naturalnego światła, minimalistyczne wzornictwo i naturalne materiały. 
Pracownia projektowa PRO ARTE oferuje gotowe projektu domów szkieletowych, które spełniają wymagania stawiane zarówno domom kanadyjskim i szkieletowym. To od inwestora oraz wykonawcy zależy, jakich użyją materiałów do budowy i wykończenia domu (wnętrza oraz domu z  zewnątrz).

IZOLACJA TERMICZNA
W przypadku technologii skandynawskiej, ze względu na surowe warunki klimatyczne, duży nacisk kładzie się na izolację termiczną, co może prowadzić do stosowania bardziej zaawansowanych technik izolacyjnych i trójwarstwowych ścian. Domy w technologii kanadyjskiej również mogą być dobrze izolowane, ale nie zawsze w takim samym stopniu, jak w krajach o bardziej surowym klimacie.

ROZMIESZCZENIE POMIESZCZEŃ
W technologii skandynawskiej często spotyka się otwarte plany pomieszczeń, dużo naturalnego światła i proste linie. Natomiast w domach kanadyjskich istnieje większa różnorodność w układzie pomieszczeń, w zależności od potrzeb mieszkańców.

Oczywiście są to ogólne różnice i istnieje wiele wariantów w obu stylach budownictwa, ale te cechy są często charakterystyczne dla domów w tych regionach.

CO WYRÓŻNIA WYKOŃCZENIE DOMÓW JEDNORODZINNYCH W STYLU SKANDYNAWSKIM?

Wykończenie wnętrza domu jednorodzinnego w stylu skandynawskim ma swoje charakterystyczne cechy, które stanowią o unikalnym i charakterystycznym designie. Oto kilka cech typowych dla wystroju wnętrz w stylu skandynawskim:

JASNE KOLORY

Wnętrza w stylu skandynawskim zwykle posiadają jasną kolorystykę, często bazującą na białych lub pastelowych odcieniach. Jest to wykorzystywane w celu maksymalnego wykorzystania naturalnego światła, które jest cennym zasobem w krajach skandynawskich, zwłaszcza w okresie zimowym, gdy dni są krótkie.

MINIMALIZM

Styl skandynawski charakteryzuje się prostotą i minimalizmem. Wnętrza są zwykle urządzone w taki sposób, by stworzyć przestrzeń, która jest funkcjonalna, estetyczna i pozbawiona zbędnych ozdobników.

NATURALNE MATERIAŁY

W stylu skandynawskim często wykorzystuje się naturalne materiały, takie jak drewno, skóry, wełna i len. Te materiały dodają ciepła i przytulności do pomieszczeń.

FUNKCJONALNOŚĆ

Meble w stylu skandynawskim są zazwyczaj funkcjonalne i praktyczne. Projektanci często stawiają na ergonomiczne i wygodne rozwiązania, które jednocześnie zachowują estetykę.

AKCENTY NATURY

Wnętrza w stylu skandynawskim często zawierają elementy zainspirowane naturą, takie jak rośliny doniczkowe, drewniane dodatki, a także wzory inspirowane przyrodą, takie jak motywy roślinne czy zwierzęce.

OTWARTE PRZESTRZENIE

Charakterystyczne dla stylu skandynawskiego są otwarte przestrzenie, które sprawiają, że wnętrza wydają się większe i bardziej przestronne. Otwarty plan pomieszczeń łączy zazwyczaj kuchnię, jadalnię i salon, tworząc przestrzeń, która sprzyja wspólnemu spędzaniu czasu.

Zastosowanie tych cech sprawia, że wnętrza w stylu skandynawskim są funkcjonalne, jasne, przytulne i przede wszystkim przyjazne dla mieszkańców.

CO WYRÓŻNIA WYKOŃCZENIE DOMÓW JEDNORODZINNYCH W STYLU KANDYJSKIM?

Wykończenie wnętrz domów jednorodzinnych w stylu kanadyjskim ma kilka charakterystycznych cech, które nadają im unikalny charakter. Oto kilka typowych cech wykończenia wnętrz w stylu kanadyjskim:

UŻYWANIE DREWNA

Styl kanadyjski zazwyczaj obejmuje dużą ilość drewna, zarówno w konstrukcji, jak i w wykończeniach wnętrz. Drewno jest szeroko stosowane w podłogach, belkach sufitowych, meblach i dodatkach dekoracyjnych, nadając pomieszczeniom ciepły i przytulny charakter.

DUŻE KOMINKI

Charakterystycznym elementem wnętrz w stylu kanadyjskim są duże kominki, które mogą być wykonane z kamienia lub cegły. Kominki te często stanowią centralny punkt przestrzeni dziennych i dodają uroku oraz przytulności pomieszczeniom.

TRADYCYJNE WZORY I DEKORACJE

W wykończeniach wnętrz w stylu kanadyjskim można często spotkać elementy o tradycyjnych wzorach, np. tekstylia z motywami zwierzęcymi, regionalnymi wzorami czy ręcznie robione dodatki, które nawiązują do lokalnej kultury i dziedzictwa.

KOLORY INSPIROWANE NATURĄ

Kolory używane w stylu kanadyjskim często czerpią inspirację z otaczającej przyrody, takie jak odcienie zieleni, brązu, beżu i szarości. Te stonowane, naturalne kolory współgrają z dominującymi drewnianymi elementami.

PRZESTRONNOŚĆ I FUNKCJONALNOŚĆ

Podobnie jak w innych stylach, również i w domach w stylu kanadyjskim kładzie się nacisk na przestronność oraz funkcjonalność pomieszczeń. Przestrzenie są zazwyczaj dobrze doświetlone, a układ pomieszczeń jest zaprojektowany tak, aby zapewnić wygodne i funkcjonalne warunki życia.

Te cechy razem tworzą wnętrza w stylu kanadyjskim, które są przytulne, funkcjonalne i czerpiące inspirację z naturalnego piękna Kanady.

NAJPOPULARNIEJSZE PROJEKTY W STYLU KANADYJSKIM I SKANDYNAWSKIM

1. TRYPOLIS 3

pomarańczowy kwadrat Cena projektu: 3.299 zł

Evergreen PRO ARTE. Nowoczesna bryła, świetna funkcja (salon, 4 sypialnie, garaż, taras nad garażem, obszerna kotłownia, dwie funkcjonalne łazienki), duże okna - dom idealny.

2. NICEA

pomarańczowy kwadrat Cena projektu: 3.899 zł

3. ALEXANDRIA

pomarańczowy kwadrat Cena projektu: 3.999 zł

4. LA PALMA 2 C

pomarańczowy kwadrat Cena projektu: 3.199 zł

 

5. MIAMI C

pomarańczowy kwadrat Cena projektu: 2.799 zł

Proponowane projekty