Projekt garażu a koszt jego budowy

2022-01-11

W Polsce od jakiegoś czasu można zauważyć zmiany klimatu, a co za tym idzie, coraz więcej właścicieli aut decyduje się na budowę własnego garażu. Jest to niezbędne w momencie występowania dużych mrozów, silnych wiatrów i innych, nagłych zjawisk pogodowych. Dodatkowo garaż ochrania własność przed kradzieżą i mowa tu nie tylko o samochodzie, lecz także o wszelkich akcesoriach z nim związanych, jak również innych przedmiotach przechowywanych w tego rodzaju budynkach. W jaki sposób (i czy w ogóle) można zoptymalizować koszta inwestycji, jaką jest budowa garażu i na co należy zwracać szczególną uwagę, jeśli zależy nam na trwałej, ale równocześnie estetycznej konstrukcji?

Cechy projektu wpływające na koszty


Podczas podejmowania decyzji dotyczącej budowy garażu, należy zwracać uwagę na niemalże tak dużo aspektów, jak w trakcie budowy domu. Chociaż wydaje się to być śmiałym stwierdzeniem, to garaż jest budynkiem jak każdy inny. Należy dobrze rozważyć jego lokalizację, ilość miejsca, które jest nam potrzebne, a także dodatkowe funkcje, jak chociażby narzędziownia czy pomieszczenie gospodarcze.


Równie ważną sprawą jest kwestia finansowa. Ponieważ mimo wszystko budowa garażu może być sporą inwestycją, to nie zawsze chce się przeznaczać wszystkie zgromadzone na nią środki, albo pokrywać jej koszty za pomocą drogich w spłacie kredytów. Dlatego istnieją sposoby na lepsze oszacowanie wydatków związanych z budową oraz, co za tym idzie, zaoszczędzenie pieniędzy.Oczywiście dzieje się tak zazwyczaj kosztem estetyki bądź trwałości wykonanego obiektu.


Czym dokładnie kierować się podczas zlecania wykonania projektu? Pierwszym i najważniejszym aspektem garażu jest liczba stanowisk. To pierwsze, o czym powinniśmy pomyśleć, zanim ustalimy pozostałe cechy garażu. Ilość miejsca wewnątrz budynku wpływa na jego ogólne wymiary, a to przekłada się również na wydatki związane z materiałami budowlanymi.

Projekt garażu a koszt jego budowy


Materiały budowlane


Jednakże to nie jedyny moment, w którym należy wziąć pod uwagę surowce, z których będzie zbudowany nasz przyszły garaż. Pod kątem kosztów materiały budowlane mają spore znaczenie w ich szacowaniu. Istnieje kilka popularnych technologii, które można wykorzystać podczas konstruowania budynku. Należy przy tym wszystkim pamiętać, że garaż najlepiej budować w tym samym stylu i tą samą metodą co znajdujący się na posesji dom mieszkalny. Jeśli jednak aktualne możliwości finansowe nie pozwalają nam na wykorzystanie tych samych materiałów, a posiadanie garażu jest dla nas niezbędne, w takim razie należy wybierać technologie, dające jak najbardziej
zbliżony efekt wizualny.

Najpopularniejszą w Polsce, a zarazem najtrwalszą metodą budowy, jest murowanie. Bez względu na rodzaj elementów tworzących ściany, jest to najbardziej solidna technika budowlana, co niestety wpływa również na jej cenę. W opozycji do niej można wyróżnić mniej trwałe konstrukcje blaszane oraz budynki oparte na konstrukcji szkieletowej. Obie techniki pozwalają na szybsze postawienie garażu i na zmniejszenie kosztu całkowitego inwestycji.


Do materiałów budowlanych istotnie wpływających na koszt inwestycji można również zaliczyć pokrycia dachowe. Jeśli zdecydujemy się na droższe dachówki ceramiczne, cementowe czy blachodachówki to oczywiste jest, że suma wydatków się zwiększy. Najtańszą opcją są gonty bitumiczne czy też stalowe blachy trapezowe. Oczywiście nie są one tak estetyczne i trwałe jak droższe pokrycia, jednak pozwalają na szybkie zamknięcie inwestycji i użytkowanie garażu bez poniesienia nadmiernych kosztów.


Projekt garażu — istotne elementy


Kolejnym czynnikiem, od którego zależy ilość wydanych na budowę pieniędzy, jest stopień skomplikowania projektu. Jeśli garaż ma powstać na pochylonym terenie, przewidziane jest budowanie podpiwniczenia bądź piętra. Automatycznie wpływa to na koszta związane z dodatkowymi pracami ziemnymi czy większym zapotrzebowaniem na materiały budowlane.


Czasami niektórych rozwiązań ciężko uniknąć, natomiast warto brać pod uwagę również tego typu aspekty. Taki sam efekt mogą wywołać dodatkowe elementy, takie jak wyznaczenie miejsca na grill, budowa toalety czy przyległej do garażu altany. 


Podczas budowy garażu warto mieć na uwadze również sam jego projekt – wybór gotowego planu przygotowanego przez architektów pozwala bowiem na zaoszczędzenie sporej ilości pieniędzy. W przeciwieństwie do projektów indywidualnych dostępne od ręki plany nie wymagają ustalenia od podstaw wyglądu obiektu, a to przekłada się na zmniejszenie kosztów całej inwestycji. Niekiedy zdarza się, że przygotowanie nowego projektu jest jednak konieczne, choćby ze względu na chęć zastosowania nowoczesnej technologii budowlanej lub wynika ono ze specyfikacji terenu. W takim przypadku trzeba wziąć pod uwagę, że koszt budowy znacznie wzrośnie.

Budowa garażu niesie ze sobą obowiązek podjęcia wielu istotnych decyzji. Nasze wybory mogą wpłynąć na wygodę użytkowania tego typu budynku i pozwolą się nim cieszyć przez długie lata. Mniejsze możliwości finansowe nie przekreślają natomiast marzeń o własnym garażu. Zależnie od zastosowanych technologii, projektu czy rozwiązań architektonicznych zawsze można osiągnąć satysfakcjonujące efekty, skrojone na miarę naszych możliwości.

Proponowane projekty