L3 leśniczówka z trzema kancelariami - nowy projekt dla leśników

2023-02-15

Do grona projektów administracji publicznej dołącza trzeci wariant leśniczówki. Po budynku z jedną kancelarią, kancelarią podwójną dołącza największa wersja tej rodziny projektów przygotowanych z myślą o leśniczych oraz ich petentach. Stworzenie koncepcji architektonicznej tego obiektu to spore wyzwanie, które obok kwestii funkcjonalności musi uwzględnić także walory estetyczne oraz dostępności dla osób niepełnosprawnych. Dużą uwagę położono również na energooszczędność obiektu oraz nowoczesne instalacje, zapewniające niskie koszty utrzymania obiektu. 

L3 projekt  kanclerii potrójnej z udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych. Na zdjęciu widoczny obiekt administracji Lasów Państwowych w formie modelu architektonicznego, makiety z podjazdem.

L3 projekt kancelarii potrójnej z udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych. Na zdjęciu widoczny obiekt administracji Lasów Państwowych w formie modelu architektonicznego, makiety z podjazdem.

Jak stworzyć projekt dla leśników?

Odpowiadając na to pytanie trzeba było posiłkować się wewnętrznymi wytycznymi Administracji Lasów Państwowych, które precyzowały oczekiwania, co do tego rodzaju budynku. Od zewnątrz były to harmonizujący z leśnym, rustykalnym otoczeniem wygląd elewacji, bazowanie na naturalnych, ekologicznych materiałach oraz możliwie uniwersalne wpasowanie się w krajobraz kulturowy istniejących w danym regionie leśniczówek. Decyzje dotyczące materiałów są tu istotne. Stąd pokrycie dwuspadowego, tradycyjnego dachu ceramicznymi dachówkami w rodzaju karpiówki w koronkę. Na uwagę zasługuje przełamujące dach zadaszenie wejścia, ozdobionego deskowaniem i zwieńczenie więźby z ornamentem pod kalenicami budynku. Te elementy pomalowano w kolorze brązowym, korespondującym z frontem budynku.

Elewacja wykończona jest jasnym tynkiem z rozdzielającym poziom użytkowy budynku gzymsem w kolorze szarym. Okna ze szprosami dodają budynkowi charakteru, wzmacniają tradycyjny, utrwalony w historii architektury oficjalny, a przy tym sielski efekt dekoracyjny i estetyczny. 

Co w środku leśniczówki?

Gdy przekroczymy próg, to trafimy do pierwszego pomieszczenia. Jest nim wiatrołap, mogący pełnić funkcję sieni, ale także poczekalni, która zyskuje przedłużenie w komunikacji. To w tych przestrzeniach mogą zaczekać interesanci chcący załatwić sprawy w lokalnym leśnictwie. Na zainteresowanych czekają tu aż trzy kancelarie, więc z pewnością przepustowość obsługi znacznie się zwiększa, porównując z kancelariami pojedynczą i podwójną. Każde z trzech pomieszczeń biurowych dostosowane jest do przyjmowania osób na wózku inwalidzkim. Do każdego z biur przylega także pomieszczenie gospodarcze, mogące pełnić funkcję archiwum, przechowywania danych dla poszczególnych obszarów leśnych, harmonogramów prac, rejestrów i inwentaryzacji. Pomieszczenie techniczne zlokalizowane w środkowej części budynku jest przewidziane na maszynownię, kotłownię dla obiektu. Pomieści ona pompę ciepła lub kocioł gazowy, a także inwerter w przypadku zamontowania ogniw fotowoltaicznych. Personel leśniczówki może posilić się w dostępnym tylnej części obiektu aneksie jadalnym, pomieszczeniu socjalnym. 

 

Dla kogo są te projekty?

Budynki administracyjne kancelarii leśnictw - jak sama nazwa wskazuje dedykowane są pracownikom Państwowych Gospodarstw Leśne Lasy Państwowe. Serdecznie zapraszamy do kontaktu i wysyłania zapytań o nowe projekty budynków dla leśników. 

Proponowane projekty