Fototapety laminowane: ozdoby odporne na wszystko!

2016-12-28

Kiedy planujemy urządzanie mieszkania, a zwłaszcza gdy planujemy jego dekorowanie, zwykle przede wszystkim myślimy o wyglądzie zaplanowanych przez nas ozdób. Zastanawiamy się, czy aby na pewno wszystkie wzory i kolory będą do siebie dobrze pasowały, i czy dana aranżacja nie znudzi nam się zbyt szybko. Zazwyczaj takie rozważania to wszystko, co jest nam potrzebne, aby uzyskać wspaniały efekt… ale nie zawsze!

 

Problem zaczyna się, gdy myślimy o udekorowaniu jednego z pomieszczeń, które w branży budowlanej nazywa się czasem „mokrymi”: kuchni, łazienki lub toalety. Występujące w tych wnętrzach warunki – zwłaszcza podwyższona wilgotność powietrza – sprawiają, że wszelkie wykorzystane tam dekoracje mogą ulec przedwczesnemu zniszczeniu lub uszkodzeniu, jeśli nie zostaną odpowiednio zabezpieczone i wzmocnione. Jeśli zatem marzysz, by zamontować w tym miejscu fototapety, jedną z najmodniejszych obecnie ozdób wnętrz, sięgnij po fototapety laminowane!

 

Na czym polega laminowanie fototapety?

Laminowanie – nazywane czasem również, choć nieprawidłowo, werniksowaniem – to proces, który polega na pokryciu powierzchni wydrukowanej dekoracji bardzo cienką powłoką płynnego przezroczystego lakieru, który zastyga, tworząc wytrzymałą i zupełnie przezroczystą warstwę ochronną. Laminat zabezpiecza fototapetę przed zabrudzeniami (dzięki niemu można łatwo usunąć wszystkie plamy i zachlapania), jednocześnie uodparniając ją na drobne zadrapania, działanie wilgoci oraz ścieranie. Warto zaznaczyć przy tym, że laminat nakładany jest tak cienką warstwą, że nie ma żadnego wpływu na wygląd dekoracji: kolory nie ulegają zmianie, a wzory pozostają tak samo wyraźne, jak w wersji nielaminowanej. Nie musisz więc obawiać się, że zalaminowana fototapeta będzie wyglądała inaczej niż na zdjęciu w katalogu.

 

Jaką fototapetę można zalaminować?

Każda fototapeta może zostać poddana procesowi laminowania, ale to nie znaczy, że każda laminowana fototapeta ma takie same właściwości. Fototapeta winylowa laminowana samoprzylepna będzie grubsza niż analogiczna fototapeta lateksowa, na przykład. Laminować można także dekoracje nadrukowane na grubym podłożu flizelinowym - co jest bardzo istotne, ponieważ to one najlepiej nadają się do dekorowania wnętrz takich jak kuchnia, łazienka czy toaleta, dzięki temu, że ich solidna, wytrzymała struktura pozwala na zamaskowanie różnego rodzaju wgłębień czy pęknięć w ścianie.

 

Jaki wzór może mieć fototapeta laminowana?

Ponieważ laminat nie ma żadnego wpływu na wygląd wzoru, możesz wybrać dowolny motyw fototapety, dopasowując go do charakteru wnętrza i stylu, w jakim zostało urządzone. Możliwości są niemal nieograniczone! Fototapeta laminowana do kuchni może przedstawiać, na przykład, wiejski pejzaż albo kwiaty magnolii na tle pogodnego nieba czy nawet nowoczesny wzór geometryczny, który będzie świetnie pasował do bardziej nowoczesnych, a być może także modnie minimalistycznych aranżacji. Z kolei fototapeta laminowana do łazienki będzie wyglądała fantastycznie ozdobiona tradycyjnie "łazienkowymi" motywami, takimi jak zachód słońca nad morzem czy kolorowe rybki rafy koralowej: co nie znaczy, że nie warto pójść tutaj o krok dalej, wykorzystując desenie takie jak kwiaty i inne roślinne wzory albo ornamenty w stylu orientalnym, które stworzą w domowej łazience aurę prawdziwie luksusowego gabinetu spa. Dodajmy także, że laminat może mieć dwa rodzaje wykończenia, matowe i lśniące, co pozwala na jeszcze staranniejsze dopasowanie dekoracji do pozostałych elementów wystroju wnętrza, w którym ma zostać zamontowana.

 

 


Na jakiej powierzchni można przykleić fototapetę?

Tradycyjnie fototapetę montuje się na ścianie, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby ozdobić nią także innego rodzaju powierzchnie. Warto wykorzystać ją do odświeżenia lodówki, która przestała wyglądać na nową, albo nawet do udekorowania drzwi lub powierzchni mebli: we wszystkich tych przypadkach samoprzylepna fototapeta sprawdzi się wprost wyśmienicie, i to tym bardziej, że jest przecież, jak już to zaznaczyliśmy wcześniej, odporna na zabrudzenia i uszkodzenia. Możliwości wykorzystania fototapet laminowanych w dekorowaniu wnętrza są ogromne i zdecydowanie warto je wypróbować: gwarantujemy, że efekt przerośnie Wasze najśmielsze oczekiwania!

 

Proponowane projekty