Drewno i jego wpływ na nasze zdrowie

2022-06-30
Wyobraźmy sobie, że ktoś zamknął w dwóch pokojach po jednej osobie na okres 24 godzin. Jedno  z pomieszczeń jest sterylnie białe, pozbawione roślin oraz elementów naturalnych, takie jak chociażby drewniane wykończenia. Natomiast drugie pomieszczenie ma ściany z bali drewnianych, na których widać sęki, meble prezentują zwoje drewna, a dookoła są rośliny doniczkowe. Jak myślicie, w którym z tych pomieszczeń będzie milej płynął czas? 
 
Odpowiedź pewnie będzie brzmieć zależy...
Co bardziej sprytny rozmówca dopyta, czy oba pokoje mają dostęp do wi-fi, netflixa, hbo max, czy disney plus i uzależnią odpowiedź od tego jakże ważnego dziś kryterium. Zwycięży wówczas pokój z dostępem do tych mediów. Wyobraźmy sobie, że w obu pomieszczeniach są tylko książki i nie ma tam dostępu do żadnych ekranowych przyjemności. 
 
Domy z drewna kojarzone są ze zdrowym trybem życia, kontaktem z naturą, wyjątkowym mikroklimatem i ekologią
Badacze z  Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej udowodnili coś więcej! Zwrócili uwagę na związek między wykończeniem pomieszczeń drewnem a zdrowiem człowieka. Badali wpływ drewnianych powierzchni takich jak ściany wewnętrzne na układ współczulny (ang. SNS - sympathetic nervous system). Jest on odpowiedzialny za fizjologiczne reakcje na stres. Wnioski płynące z rezultatów badań wskazują, że mieszkanie w domach z drewna przynosi korzyści zdrowotne, zmniejsza także poziom stresu. 
Zastosowanie drewnianych elementów, ścian z drewna w pomieszczeniach i na zewnątrz nich jest jednym ze sposobów na redukowanie stresu, nie pozostaje też bez wpływu na zdrowie mieszkańców budynku. - mówi David Fell, z FPInnovations
 
Każdy organizm dąży do równowagi biologicznej, a tak zwany układ współczulny jest kimś w rodzaju centrali kierującej, zarządza ludzkim organizmem, by zachować homeostazę (czyli stan dotychczasowy, gdy czujemy się dobrze). Co to znaczy? Chyba każdy z nas zna uczucie chłodu i występującej na skórze gęsiej skórki, receptory w skórze przy chłodzie wysyłają sygnał do mózgu, a ten odpowiedź zwrotną w postaci obkurczenia tkanek i zamknięcia porów skóry.

Ponadto, układ współczulny reguluje, zwiększa lub zmniejsza ciśnienie krwi i szybkość pracy serca. Hamuje również trawienie (gdy się boimy, jesteśmy zakochani to nie czujemy głodu, prawda?), zarządza ponadto szeregiem funkcji pozwalających na radzenie sobie z bezpośrednimi zagrożeniami. 
 
Co za dużo to niezdrowo...
Jednak, gdy ciało spędza dłuższy czas w napięciu SNS - to można powiedzieć, że jest w stanie podwyższonej gotowości. Długotrwałe pozostawanie w takim napięciu sprawia, że cierpi na tym zdrowie zarówno psychiczne jak i somatyczne. Dlatego otaczanie się naturalnym drewnem, a nie plastikiem jest jednym ze sposobów na stworzenie sobie komfortowych, zdrowszych warunków do życia. Badanie przeprowadzone przez naukowców polegało na przetestowaniu dwóch grup studentów oraz ich parametrów zdrowotnych podczas przebywania w pomieszczeniach z materiałów ekologicznych, drewnianych oraz syntetycznych. 
 
Drewno krzepi i wycisza
Podczas trwania eksperymentu monitorowano pracę serca (EKG) oraz reakcję pscychogalwaniczną (GSR), która świadczy o przeżywaniu emocji, jest także wykorzystywana w pracy wykrywacza kłamstw, czyli wariografu.
Badanie podzielono na trzy fazy: bazową, testową oraz spoczynkową. W pierwszej studenci pozostali pojedynczo zamknięci w biurze na 10 minut. W trakcie trwania tej części eksperymentu podmioty czuły stres związany ze zbliżającą się fazą testową. Polegał on na słuchaniu matematycznych zadań. W tym czasie poziom stresu wzrósł do wysokiego poziomu. Na etapie odpoczynku studenci znów zostali zostawieni sami sobie w biurze. Wówczas zauważono, że poziom aktywności układu współczulnego (a tym samym wskaźniki EKG i GSR) był niższy w pokoju wyposażonym w drewniane elementy, obserwacja dotyczyła wszystkich badanych.
 
I co z tego wynika?
Badania te pokazują, że obecność naturalnego drewna w naszej przestrzeni ma kojący wpływ na zdrowie, także w trakcie rekonwalescencji, czy izolacji spowodowanej czynnikami zewnętrznymi (wszyscy pamiętamy kwarantannę). 
 
Korzyści wynikające z przebywania w pomieszczeniach wykończonych drewnem:
- mniejsza percepcja bólu,
- szybszy powrót do zdrowia,
- mniej zgłaszanych chorób,
- mniej zwolnień lekarskich,
- większa uwaga,
- większa kreatywność,
- mniejsza agresja,
- lepsze relacje międzyludzkie.
 
Jakie to zatem ma przełożenie na budownictwo drewniane?
Niebagatelne, krążące od lat frazesy o ekologicznych domach z drewna zyskały naukowe uzasadnienie. Drewniane domy są po prostu zdrowszym środowiskiem życia dla nas samych.
Wyniki badań wskazują jednoznacznie na benefity, płynące z drewnianej technologii naszych mieszkań i domów, a także z otoczenia pełnego zieleni. 
 
Koniecznie zapoznaj się z ofertą naszych projektów domów drewnianych:
 
 

Proponowane projekty