Program Pierwsze Mieszkanie 2023 - bezpieczne oprocentowanie i kwoty do 600 tysięcy złotych

2023-04-17

Program "Pierwsze Mieszkanie" to program rządowy, który być może zostanie uruchomiony w Polsce w 2023 roku. Celem programu jest wspieranie młodych ludzi w zdobyciu swojego pierwszego mieszkania poprzez udzielanie im preferencyjnych pożyczek hipotecznych.

Program skierowany jest do osób w wieku od 18 do 45 lat, które nie posiadają własnego mieszkania lub domu. Aby skorzystać z programu, należy spełnić określone warunki, takie jak stałe zatrudnienie, określony dochód czy brak zaległości w spłacie zobowiązań finansowych.

Na pierwszy dom i mieszkanie

W ramach programu "Pierwsze Mieszkanie" można otrzymać pożyczkę na zakup mieszkania lub domu w wysokości do 100% wartości nieruchomości, 500 (bez dzieci) lub 600 (rodzizny z minimum jednym dzieckiem) tysięcy złotych. Pożyczka może być udzielona na maksymalny okres 40 lat, a wysokość raty zależy od wielu czynników, w tym od poziomu dochodu kredytobiorcy.

Program ma na celu zmniejszenie bariery wejścia na rynek nieruchomości dla młodych ludzi oraz poprawę dostępności do mieszkań.

W ramach programu "Pierwsze Mieszkanie" nie przewiduje zgodnie z informacjami podanymi przez rząd, oprocentowanie kredytów w ramach programu ma być preferencyjne, ale konkretna wysokość oprocentowania będzie zależeć od wielu czynników, takich jak profil ryzyka kredytobiorcy, wysokość wkładu własnego czy wysokość pożyczki.

Ostateczna decyzja o przyznaniu kredytu i jego warunkach będzie zależeć od banku, który udzieli kredytu w ramach programu. Jednakże rząd zapowiedział, że kredyty w ramach programu "Pierwsze Mieszkanie" będą udzielane na preferencyjnych warunkach, z niższym oprocentowaniem niż w przypadku standardowych kredytów hipotecznych.

2 procentowe oprocentowanie...

Ten program zakłada dwie nowe formy wsparcia kredytobiorców. Pierwsze to unikalne konto mieszkaniowe z dodatkową premią od państwa, a drugie to kredyt ze stałą stopą oprocentowania 2 proc. W przypadku kredytu, to będzie się mogła o niego ubiegać osoba do 45 roku życia, która nie posiadała na własność mieszkania, ani nie przysługuje jej prawo do nieruchomości czy lokalu spółdzielczego, socjalnego. Wystarczy, że jeden z rodziców spełnia wskazany warunek.

Dowiedz się więcej na stronie rządowego Programu Pierwsze Mieszkanie, skorzystaj z wyjątkowej możliwości zapytania naszego eksperta finansowego o szczegóły programu i najlepsze, skrojone na miarę finansowanie. 

Proponowane projekty