Domy na zgłoszenie do 70m2 pow. zabudowy. Hit, czy kit?

2024-03-25

Do 2024 roku w Polsce powstało wiele domów o powierzchni zabudowy do 70 m², jednak dokładna liczba nie jest podana w dostępnych źródłach. Nowe przepisy, które ułatwiły budowę takich domów, weszły w życie 3 stycznia 2022 r., co z pewnością przyczyniło się do wzrostu popularności tego tematu. Ministerstwo Rozwoju i Technologii informuje o uproszczeniach w procesie budowlanym, które miały na celu ułatwienie Polakom budowę domów, jednak wciąż problemem dla szybkiego procedowania zgłoszeń pozostają warunki zabudowy, na które okres oczekiwania może wynosić do 2 miesięcy. 

Z tego względu Inwestorzy idą utartym szlakiem pozwolenia na budowę. Stare jest sprawdzone, a nowe - zawsze rodzi pewne obawy i opór ze strony administracji. 

Na wizualizacji domy do 70m2. Po lewej AI, a po prawej PRO ARTE

Projekty domów do 70 m2 powierzchni zabudowy mają swoje zalety i wady, a to, czy okażą się być hitem czy kitem, zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji. Wyobraź sobie, że masz niewielki domek w lesie, który jest łatwy do ogarnięcia i utrzymania, ale jednocześnie oferuje ograniczone miejsce do życia i mniej możliwości rozbudowy w porównaniu do większej inwestycji.

Zalety małego  projektu domu do 70 m2:
1.Łatwość w utrzymaniu: Mały domek jest jak mniejszy las, który łatwiej jest utrzymać w porządku i zadbać o każde drzewo.
2. Niższe koszty: Budowa mniejszego domku jest zazwyczaj tańsza niż stawianie większego, zarówno pod względem materiałów, jak i pracy.
3. Szybkość realizacji: Mały domek można zbudować szybciej, co oznacza, że wcześniej możesz się wprowadzić i cieszyć własnym kątem.

Wady małego projektu domu do 70 m2:
1. Ograniczona przestrzeń: W małym domku może zabraknąć miejsca, podobnie jak w niewielkim lesie trudno znaleźć przestrzeń na nowe drzewa. To może być problem dla rosnącej rodziny lub kogoś, kto lubi przestrzeń.
2. Trudności ze sprzedażą: Nie każdy szuka małego domku, więc gdy nadejdzie czas sprzedaży, może być trudniej znaleźć chętnego kupca.
3. Ograniczone możliwości rozbudowy: Rozbudowa małego domu jest jak próba dodania nowych drzew do już zapełnionego lasu. Możliwości są, ale wymagają kreatywności i może nie być łatwo dodać dodatkowe pokoje czy funkcje.

Podsumowując, małe domy do 70 m2 mogą być świetnym wyborem dla osób, które cenią sobie prostotę, niższe koszty i mniejsze obciążenie utrzymaniem. Są idealne dla singli, par, małych rodzin lub jako miejsca wypoczynkowe. Jednak dla tych, którzy planują większą rodzinę lub chcą więcej przestrzeni do życia i możliwości rozbudowy, większy dom może okazać się lepszym rozwiązaniem. Decyzja o tym, czy mały dom to hit czy kit, zależy więc od osobistych priorytetów i stylu życia.

Proponowane projekty