Projekty dla deweloperów: domy i mieszkania. Fakty i mity

2020-12-16

Marzenie o własnym „M” lub domu wolnostojącym, szeregowym to wciąż główny cel gromadzenia oszczędności przez wielu Inwestorów. Główną przeszkodą i bolączką pozostaje decyzja, czy szukać projektu, adaptującego oraz ekipy na własną rękę, czy skorzystać z oferty deweloperów.

Budowa samemu, czy kupno gotowego domu do wykończenia?

Po stronie faktów trzeba wyliczyć, że na pewno pierwsze rozwiązanie jest o wiele bardziej czasochłonne, wymaga też wiele uwagi oraz zabiegania o terminowe, zgodne z ustaleniami zrealizowanie inwestycji. W skrócie trzeba najpierw znaleźć działkę z warunkami zabudowy pod budownictwo mieszkalne, następnie dobrać projekt działki, uzyskać pozwolenie na budowę, powierzyć prace firmie zewnętrznej oraz niezależnemu kierownikowi budowy.

Sama „papierologia” może zająć dwa do sześciu miesięcy. Następnie budowa, w zależności od wybranej technologii, to minimum trzy miesiące w szkielecie, a w przypadku murowanych domów dwa sezony (stan surowy i przezimowanie), stan deweloperski i wykończeniówka w kolejnym. Przedsięwzięcie takie jest na pewno stresujące i wymagające pełnej kontroli Inwestora. Może w takim układzie lepiej wybrać opcję domu postawionego przez dewelopera na osiedlu lub w budownictwie wielorodzinnym?

Specjalnie z myślą o takim rozwiązaniu biuro projektowe PRO ARTE może przygotować propozycje zagospodarowania działki projektami domów z oferty biura.

Jak sprawdzić dewelopera?

Na pewno powinniśmy się kierować zasadą ograniczonego zaufania. Dociekliwość oraz rzetelna weryfikacja może przebiec według scenariusza: szukamy tylko doświadczonych deweloperów, dalej, dotychczasowych opinii o budowie, mieszkaniu, umawiamy się na wizytowanie budowy oraz rozmowy z mieszkańcami znalezionymi na własną rękę. Najlepsza w tym przypadku jest poczta pantoflowa, ale nie marketing szeptany opłacany przez Wykonawcę. Po rozmowie z Inwestorem będziemy wiedzieć już co nieco na temat ewentualnych usterek ich reklamowania oraz samego procesu nabywania nieruchomości (przedstawi ją zapewne deweloper, ale tu poznamy perspektywę kupującego). 

Projekt domów dla deweloperów – zobacz

Wolnostojące domy z poddaszem użytkowym, garażem, tarasem – cztery pokoje, dwie łazienki, kuchnia, kotłownia. Czego chcieć więcej?


Budynki wielorodzinne

Ta opcja jest warta uwagi z kilku względów. Budynki podzielone są na mieszkania na przykład po sześć. Każde o różnych metrażach dostosowanych do potrzeb Inwestorów. Takie domy w zależności od opcji mają garaże, pomieszczenia gospodarcze do każdego mieszkania i balkony do wyboru.

Fakty i mity

Zarówno budowa we własnym zakresie jak i powierzona deweloperowi ma wiele argumentów za i przeciw 

Fakty i mity budowy
Budowa we własnym zakresie Deweloper
FAKT niższe koszty, sumarycznie przy wykonaniu prac we własnym zakresie oraz doborze towarów ze średniej półki cenowej można zaoszczędzić. Liczba zmiennych, produktów, usług oraz cena, jakie należy zapłacić za nie może być popisem dla przedsiębiorczości Inwestora. Możesz być bohaterem we własnym domu i wyjść zwycięsko jako Inwestor w wielu przypadkach. Jak? Na przykład porównując ceny i szukając najkorzystniejszych rozwiązań w stosunku ceny do jakości.MIT, wyższe koszty, może się okazać, że cena spokoju Inwestora, gdy "wszystko samo za mnie się robi, wszystko samo za mnie się dzieje" nie jest dużym kosztem do poniesienia w świetle całej inwestycji. Dlatego warto porównać koszt budowy domu (podajemy go na stronie) oraz ofertę dewelopera.
FAKT, czas działań formalno-prawnych i budowy jest dość długi. Szczęśliwcy wyrabiają się w półroku, ale jest ich niewielu.MIT, krótszy czas budowy. Jeśli kupujesz wizualizację bez projektu, pozwolenia na budowę zaczekasz dłużej.
FAKT, "wolnoć Tomku w swoim domku". Wszystko co nie jest zabronione jest legalne.FAKT, wiele zależy od wewnętrznych regulaminów i umów w obrębie zasad wykorzystania mieszkań lub szeregówek, także remontów oraz ingerencji w instalacje.

 

Proponowane projekty