Najlepsze projekty domów szkieletowych - ponad 20 typów

2020-07-01

Wbrew statystykom Głównego Urzędu Statystycznego z roku na rok obserwujemy zwiększone zainteresowanie budownictwem szkieletowym. Co oznacza, że nasza oferta trafia do właściwej grupy Inwestorów. Bardzo nas to cieszy, ale wciąż nie mamy dość - specjalnie z myślą o nowych klientach szukających informacji na temat tej technologii przygotowaliśmy krótką prezentację najlepszych projektów w technologii szkieletowej.

 

Co oznaczają najlepsze projekty?

To takie, które się najlepiej sprzedają. Nie zawsze zainteresowanie danym projektem, liczba jego wyświetleń przekłada się na zamówienia. Dlatego w tym przypadku można nie mieć wątpliwości, że mówimy o domach w konstrukcji drewnianej, które są najczęściej wybierane przez Polaków.

 

Jak to jest zrobione?

Technologia lekkiego szkieletu jest specyficzna, wielowarstwowa i wiele zależy od przyjętej wersji drewnianej konstrukcji. Zasadniczo można wyróżnić trzy. Oczywiście poniższe zestawienie jest uproszczające i niepełne. W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszymi konsultantami.

 

Technologia szkieletowa drewniana

kanadyjska

niemiecka

skandynawska

Miejsce montażu

Plac budowy, budynek stawiany na fundamencie

Hala (prefabrykaty, gotowe ściany jadą na budowę)

Plac budowy lub hala

Rozstaw słupków konstrukcyjnych

Co 40, co 60 cm

Co 60 cm

Co 60 cm

Przykładowa kolejność warstw od wewnątrz

Płyty Fermacell/NIDA lub inne niepalne o podobnych właściwościach, paroizolacja, wełna między słupkami konstrukcyjnymi, płyta OSB3, wiatroizolacja, styropian ryflowany, siatka, klej, tynk akrylowy lub inny

Płyty Fermacell/NIDA lub inne niepalne o podobnych właściwościach, paroizolacja, wełna między słupkami, wiatroizolacja, płyty elewacyjne z wełny mineralnej, siatka, klej, tynk mineralny.

Płyty Fermacell/NIDA lub inne niepalne o podobnych właściwościach, paroizolacja, wełna między słupkami, wiatroizolacja, płyty elewacyjne z wełny mineralnej, siding drewniany lub tynk mineralny.

Izolacje

Wełna, styropian lub wełna

wełna+wełna

wełna+wełna

Przekroje

Zależne od konstrukcji

Zależne od konstrukcji

Zależne od konstrukcji

Drewno

C24, maksymalnie 18% wilgotności lub KVH

C24, maksymalnie 18% wilgotności lub KVH

C24, maksymalnie 18% wilgotności lub KVH

 

Nasz standard możesz poznać w artykule dotyczącym technologii stosowanych w naszych projektach architektoniczno-konstrukcyjnych z branżami wodno-kanalizacyjną, centralnym ogrzewaniem oraz elektryczną. Jest najbliższy domom kanadyjskim. Może Was zainteresować podobny wpis o przekrojach w technologii szkieletowej. Przejdźmy teraz do sedna.

 

Małe domy szkieletowe na zgłoszenie

W tej kategorii zdecydowanie prym wiedzie seria projektów LIDO, które są dostępne w trzech wariantach wyglądu elewacji: tynk plus blacha na rąbek; tynk plus drewno oraz deski elewacyjne pionowe. Domki oznaczone literą „A”, czyli na przykład LIDO A, LIDO 2 A, LIDO 3 A można budować na zgłoszenie w oparciu o warunki techniczne dopuszczające realizowanie obiektów rekreacji indywidualnej do 35 metrów kwadratowych powierzchni zabudowy bez konieczności ubiegania się o pozwolenie na budowę. Najlepszym wyborem będzie budowa domku w standardzie docieplonym, który ma taki sam przekrój ściany jak dom mieszkalny. W naszej nomenklaturze projekty domów na zgłoszenie w szkielecie drewnianym oraz technologii murowanej można odnaleźć pod oznaczeniem „A OC”. Są to przykładowo LIDO A OC, LIDO 2 A OC, LIDO 3 A OC. Termoizolacja dachu oraz ścian wełną mineralną sprawia, że można w nich przebywać zarówno w lecie (wełna chłodzi przegrody) jak i w zimie (izolacja zatrzymuje ciepło wytworzone w kominku/wolnostojącym piecyku tak zwanej kozie lub klimakonwektorze). W tym projekcie na parterze zlokalizowano wiatrołap, łazienkę, kuchnię z salonem do spania, a na antresoli formalnie jest poddasze nieużytkowe, które możesz wykorzystać dowolnie. Jednak należy pamiętać, że do zgłoszenia musi ona figurować jako antresola/strych nieużytkowy. Właśnie dlatego na antresolę nie prowadzą schody zabiegowe, wygodne i szerokie. W komunikacji/wiatrołapie znajduje się wyłaz, do którego po uprzednim zgłoszenie i braku protestu ze strony urzędu/starostwa można dorobić dowolne schody systemowe lub młynarskie. Przygotowaliśmy również wersje letniskowe i mieszkalne z pełnymi schodami, które nie nadają się do zgłoszenia znajdziecie je łatwo, ponieważ nie mają oznaczeń „A” ani „OC”.

Na uwagę zasługuje również w całości pokryty blachą na rąbek, bezokapowy w stylu nowoczesnej stodoły zaprojektowany do realizacji w szkielecie drewnianym projekt MOCA szkielet drewnianyJest nowością w ofercie, ale nie można obok niego przejść obojętnie. 

Średnie domy szkieletowe

Spośród niewielkich domów szkieletowych największym zainteresowaniem cieszą się projekty parterowe z serii LA PALMA oraz ORLEAN. Nieco mniejsza LA PALMA C szkielet drewniany dysponuje trzema pokojami (dwie sypialnie oraz salon), a także pomieszczeniem gospodarczym, tak przydatnym w każdym domu. Podobnymi funkcjami przy nieco mniejszej powierzchni wyróżniają się TORONTO C szkielet drewniany oraz BAYAMO C szkielet drewniany nakryty dachem czterospadowym, popularną kopertą. LA PALMA 2 C szkielet drewniany ma aż cztery pokoje w tym salon. Jest młodszym bratem projektu bazowego z trzema pokojami.

Osobną kategorię stanowią projekty domów szkieletowych drewnianych z poddaszem użytkowym. Bestsellerem są projekty pod nazwą ORLEAN, a zwłaszcza odświeżony wariant z oknem narożnym pod nazwą ORLEAN 7C. Dysponujemy również wariantem z garażem ORLEAN 7A C oraz ORLEAN 5. Litera „C” oznacza w tym przypadku wariant całoroczny, czyli mieszkalny, jednorodzinny. Projekty z rodziny ORLEAN można również zamówić w wersji letniskowej. Zapraszamy do zapoznania się z różnicami pomiędzy projektami domków letniskowych a mieszkalnych, pochodzących od rekreacyjnych. Projekt letniskowy i całoroczny - różnice.

Dla tych, którzy szukają większego parterowego średniaka na węższą działkę idealnym rozwiązaniem będzie domek RIWIERA oraz BARBADOS 2 C szkielet drewniany.

Natomiast wśród domów średnich z poddaszem oraz garażem szczególnie wartym polecenia jest dom KATANIA 2 szkielet drewniany.

Projekty domów szkieletowych około 120 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej

To ulubiona grupa projektów kupowanych przez naszych klientów. Minimum cztery pokoje, garaż, kotłownia z suszarnią. Dodatkowy pokój na parterze – to tylko niektóre cechy wymarzonych projektów większości Polaków. Wszystkie z nich znajdziecie w niepodzielnie królującym w tej kategorii projekcie TRYPOLIS 3 szkielet drewniany, który w skali roku, a właściwie od jego powstania, sprzedaje się najczęściej.

Spośród wszystkich naszych projektów domów drewnianych podium zajmują też, jego młodszy brat, TRYPOLIS 4 szkielet drewniany szkielet drewniany z podwójnym garażem, posiadający ciekawą aranżację elewacji RIO 2 szkielet drewniany. 

Wielu Inwestorom podoba się również znajdujący się poza przysłowiowym pudłem, większy dom z podwójnym garażem, ALEXANDRIA szkielet drewniany, który wymaga też działki o większej powierzchni (25.3x22.65m).

Ten ostatni ma poddasze do adaptacji oraz imponujący dach kopertowy. Tuż za wielką czwórką znajdują się domy, posiadające podobnie strych do późniejszego urządzenia, projekty domów TRYPOLIS 7 szkielet drewniany oraz NICEA szkielet drewniany.

Wciąż niesłabnącą uwagą cieszą się domy z serii LAMIA. Zwłaszcza LAMIA 4 szkielet drewniany na węższą działkę oraz zgrabna LAMIA 2 szkielet drewniany i nowoczesna SAVONA.

Lista 20 najlepszych projektów domów szkieletowych

1. TRYPOLIS 3 szkielet drewniany

2. TRYPOLIS 4 szkielet drewniany

3. ALEXANDRIA szkielet drewniany

4. TRYPOLIS 7 szkielet

5. NICEA szkielet drewniany

6. LAMIA 4 szkielet drewniany

7. LAMIA 2 szkielet drewniany

8. SAVONA

9. KATANIA 2 szkielet drewniany

10. RIWIERA

11. BARBADOS 2 C szkielet drewniany.

12. ORLEAN 7C

13. ORLEAN 7A C

14. LA PALMA C szkielet drewniany

15. TORONTO C szkielet drewniany

16. BAYAMO C szkielet drewniany

17. LA PALMA 2 C szkielet drewniany

18. LIDO A OC szkielet drewniany

19. LIDO 2 C szkielet drewniany

20. MOCA szkielet drewniany

Proponowane projekty