Domek ogrodowy - 11 pomysłów na wykorzystanie!

2020-06-10

Czy dom ogrodowy kojarzy Ci się tylko z graciarnią? Schowkiem na rozmaite "przydasie"? Przeczytaj jakie funkcje może spełniać? Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy listę różnych zastosowań, które może pełnić domek ogrodowy. Mamy nadzieję, że znajdziesz tu inspirację. 

 

Tak naprawdę w warunkach technicznych nie spotkamy się z tym terminem. Są budynki gospodarcze, oranżerie, altany oraz pergole, więc nasz domek ogrodowy to nazwa, która może mieć bardzo szerokie znaczenie. Postaramy się przedstawić różne jego warianty. Nawet te zaskakujące. 1. Warsztat.

Lubisz majsterkowanie, dłubanie w drewnie? Jesteś bohaterem we własnym domu i nie boisz się pracy? Taki niewielki domek ogrodowy może być dla Ciebie idealny. Spokojnie zmieścisz w nim stół warsztatowy, imadło, piły, pilniki, młotki i inne narzędzia. Może Ci też służyć do magazynowania drewna kominkowego.

Fot .summerwood.comFot. warsztatu summerwood.com
2. Domek dla dzieci.

Na rynku znajdziesz wiele gotowych do złożenia domków dla dzieci, ich koszt kształtuje się na poziomie ok. 1000-5000 złotych w zależności od wykończenia (malowanie, drewno, komponenty wykończenia), skomplikowania budowli oraz dodatkowych elementów jak zjeżdżalnie, ściany do wspinaczki, werandy, mostki. Są też domki na drzewie - szczególnie wymarzone przez chłopców. Kto z nas nie marzył o własnej, niedostępnej bazie? Rozwiązań jest wiele. Na stronie jednego z wykonawców budujących domy szkieletowe znaleźliśmy ciekawe, gotowe projekty domków na drzewo udostępnione zupełnie za darmo. Warto z nich skorzystać i spróbować. 

Lech bud Nidzica. http://www.lech-bud.org/Fot. www.summerwood.com


3. Pracownia (np. malowanie. muzyka). Rozwijaj swoje pasje, na które nie masz miejsca w domu.

Twoją pasją jest malowanie? A może rzeźba? A może realizujesz się w atelier fotograficznym? Wszystkie te przedsięwzięcia wymagają dobrego światła. Potrzebujesz ładnie doświetlonej pracowni w Twoim domku ogrodowym? Może zainteresuje Cię nasz projekt kuchni letniej, czyli budynku gospodarczego? Mamy wariant mniejszy KL1 oraz większy KL10. Oba posiadają duże pionowe przeszklenia, które zapewnią idealny dostęp światła. A może chciałbyś taki domek, który po odpowiednim wytłumieniu stanie się Twoją salą prób? Masz garażowy zespół - przenieś się do domku ogrodowego! W tej funkcji znakomicie sprawdzi się projekt KL17, nie ma licznych przeszkleń, więc łatwiej będzie zadbać o odpowiednią akustykę. Na rynku są dostępne specjalne maty tłumiące, na przykład firmy Ecophone (Saint-Gobain).

Fot. https://www.summerwood.com/KL17 budynek gospodarczy, który może być salą prób


4. Biuro w ogrodzie, home office i dość przebywania w domu? Przenieś się na świeże powietrze.

Wymarzonym rozwiązaniem są nasze budynki gospodarcze z serii KL, czyli kuchnie letnie. Idealnie sprawdzają się jako biura. Na pierwszym zdjęciu budynek KL4. Na drugim KL5 wykorzystywany obecnie jako pracownia florystyczna. Dwa kolejne przykłady też mogą Was zainteresować. 

Fot. interdom.proFot. interdom.pro


4. Garaż na "dodatkowe pojazdy" jak motor, łódka, rowery, skuter itp.

Dysponujesz dodatkową przestrzenią na swojej działce. Możesz wykorzystać garaż na pasje: stanowisko dla motocykla, skutera, rowerów, a nawet w przypadku większego budynku łódkę, wędki oraz inne utensylia. Fajnym rozwiązaniem są niewielkie budynki z naszej oferty, jak np. G339A na zgłoszenie do 35 m2 powierzchni zabudowy lub wymagający pozwolenia G73B.

G73B projekt gospodaczo-garażowyhttps://www.summerwood.com/G339A projekt garażu na zgłoszenie do 35m2summerwood.com


5. Budynek na oprzyrządowanie do basenu, spa.

Masz basen od niedawna? Nie do końca przemyślałeś tę inwestycję i nie masz gdzie ukryć filtra, grzałek, pompy, czy nawet pompy ciepła lub technicznych urządzeń solarów służących do podgrzewania wody? Nie ma problemu - postaw domek ogrodowy. Idealnie do tego nada się projekt G326, który oprócz funkcji rekreacyjnej ma duże pomieszczenie gospodarcze.

fot. www.summerwood.comFot. www.summerwood.comFot. www.summerwood.com

6. Siłownia, spa, sala do ćwiczeń

Domek ogrodowy można też ciekawie wykorzystać jako siłownię. Wyczerpująco opisaliśmy ten temat w artykule Siłownia w garażu w czasach zarazy. Zapraszamy do lektury. 

7. Altanka do spotkań rodzinnych i ze znajomymi.

Nie zawsze musisz zapraszać gości do domu i czyścić mieszkanie lub cały dom specjalnie na ich przybycie. Przy odpowiedniej pogodzie wystarczy wiata rekreacyjna, altana ogrodowa, które mogą stać się waszymi imprezowymi domkami ogrodowymi.  Specjalnym miejscem zaprojektowanym przez naszych architektów i inżynierów są biesiadziska, czyli letnie salony znajdujące się w budynkach gospodarczych nazywanych przez nas kuchniami letnimi. Czasem altaną może stać się zwykła wiata lub tradycyjny otwarta budowla małej architektury idealna do spotkań. Wykonanie ich nie wiążą się z bardzo dużym kosztem.

Fot. summerwood.com


8. Pergole, werandy i zadaszone tarasy

Dodaj wyrafinowania swojej przestrzeni zewnętrznej dzięki eleganckiej pergoli lub ozdobnej kracie! Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się przymocować kratę z boku domku ogrodowego, czy pozostawić ją samodzielną, od razu stworzysz niepowtarzalną atmosferę. Wolno stojąca pergola również zaczaruje Twój ogród i doda mu nowoczesnego lub rustykalnego charakteru.

Fot. sunset magazineFot. https://pergole-jedrzejewski.pl/Fot. https://blurol.pl/pergolePergola w projekcie domu OLIMPIA

9. Ogrodowe kuchnie letnie

To kompleksowy budynek, który znakomicie opisuje formuła wielofunkcyjności. Łączy w sobie cztery przeznaczenia. Po pierwsze, to budynek gospodarczy do przechowywania narzędzi. Po drugie, dzięki biesiadzisku znakomicie pełni rolę salonu tyle że zlokalizowanego jako wolno stojący w Twoim ogrodzie. Po trzecie, to kuchnia letnia, czyli miejsce dzięki któremu można cieszyć się bliskością ogrodu warzywnego i rwać plony natury, owoce prosto z krzaczka, ziemi - serwować dania wprost z grządki. Smacznie i zdrowo. Po czwarte, w budynku kuchni letniej znajdziemy toaletę z WC, więc jest tu wszystko, czego tak naprawdę potrzeba człowiekowi do życia - od wiosny do jesieni. Mało tego, projekty kuchni letnich są zaadaptowane do standardu projektów domów letniskowych. Największą popularnością spośród nich cieszą się BELO HORIZONTE oraz PALMAS.

KL2 szkielet drewnianyKL11GRENADA projekt domu letniskowego

10. Domek dla gości.

Nie masz miejsca dla swoich gości? Możesz pomyśleć o wzniesieniu domku na zgłoszenie do 35m2 powierzchni zabudowy. Nie wymaga dużej przestrzeni, wystarczy 14m x 14m. Mamy przygotowaną całą kolekcję projektów na zgłoszenie o nazwach LIDO. Może Ci potem posłużyć pod wynajem. Na przykład dla studentów lub pracowników z innych krajów. Więc takie rozwiązanie to również inwestycja. 

LIDO 2 A OCLIDO 3 A OC LIDO A OC

11. Szklarnia.
 

Lubisz świeże warzywa wprost z grządki? Chrupiącą sałatę, soczyste pomidorki oraz truskawki? A może kochasz kwiaty i chcesz zapewnić im optymalne warunki wzrostu i kwitnienia? Dzięki szklarni możesz to mieć. Koszt takiego domku ogrodowego zaczyna się od kilkuset złotych. Mamy nadzieję, że nasze jedenaście przykładów domków ogrodowych przypadły Wam do gustu i znaleźliście coś dla siebie.

Fot. https://www.gardenbuildingsdirect.co.uk/Fot. https://content.gardenbuildingsdirect.co.uk/

Proponowane projekty