Masz domek letniskowy? Przygotuj go do zimy!

2023-09-11

Pękające rury, uszkodzony system kanalizacyjny, ograniczony dostęp do wody i dodatkowe obciążenie finansowe - to tylko kilka konsekwencji zamarzania instalacji wodnej. Dlatego nie warto lekceważyć wpływu sezonu jesienno-zimowego na wolnostojące budynki działkowe - zwłaszcza pod względem ochrony przed mrozami. Czy istnieją sposoby na zabezpieczenie tego rodzaju systemów przed konsekwencjami nadchodzącej zimy?
Chcąc zapewnić odpowiednią eksploatację instalacji wodnej i kanalizacji w posesjach – takich jak całoroczne dacze, domy letniskowe inne obiekty rekreacyjne – już na etapie ich budowy bądź najpóźniej  początku sezonu jesienno-zimowego warto je odpowiednio przygotować na nadchodzące, chłodne dni i sezon zimowy.  


W przypadku wnętrza domku, dokładnie oczyśćmy samo pomieszczenie. Usuńmy wszelkie śmieci, resztki jedzenia i pozostałości, które mogą przyciągać owady i szkodniki. Co więcej, jeśli w domku letniskowym mamy lodówkę i zamrażarkę, upewnijmy się, że są one dokładnie oczyszczone i odmrożone przed sezonem zimowym. Pamiętajmy, by pozostawić ich drzwi otwarte, co zapobiegnie powstawaniu pleśni i nieprzyjemnych zapachów. To samo tyczy się mebli – otwórzmy wszelkie szafki i szuflady, by umożliwić swobodną cyrkulację powietrza, tym samym pomagając w utrzymaniu odpowiedniej wilgotności. 


Z terenu wokół domku zbierzmy opadłe liście, gałęzie i inne zanieczyszczenia. To nie tylko poprawi estetykę, ale także zapobiegnie ewentualnym problemom związanym z rozkładem organicznych materiałów. Wszelkie rośliny zabezpieczmy, aby przetrwały trudne warunki pogodowe. W miarę możliwości schowajmy także meble ogrodowe, donice i inne elementy, które mogą ulec uszkodzeniu podczas opadów śniegu i mrozów. Jeśli nie mamy miejsca na ich przechowywanie, przynajmniej starajmy się je zabezpieczyć przed szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych – na przykład za pomocą specjalnych pokrowców, które ochronią wyposażenie przed deszczem i śniegiem. W miarę możliwości odłączmy także zasilanie zewnętrznego oświetlenia lub innych urządzeń zasilanych prądem. Sprawdźmy również stan dachu i elewacji pod kątem ewentualnych uszkodzeń. Warto je naprawić przed nadejściem deszczu, śniegu i mrozów, aby uniknąć przecieków i uszkodzeń struktury. 


A co z instalacją wodno-kanalizacyjną?
W obliczu tych wszystkich czynności przygotowujących nasze domki letniskowe do zimy, często bywa tak, że zapominamy o właściwym zabezpieczeniu systemu wodno-kanalizacyjnego przed działaniem niskich temperatur. Jak wyjaśnia Ryszard Sajnóg z firmy Thermaflex, jest to ogromny błąd, gdyż najczęstszą przyczyną wielu poważnych awarii jest właśnie zamarzająca woda w rurach:
- Niskie temperatury sprawiają, że woda znajdująca się w przewodach ulega krystalizacji i zmienia formę, zwiększając swoją objętość i doprowadzając tym samym do rozszczelnienia instalacji. Wtedy pozostaje nam tylko jej wymiana na nową, co wiąże się z dużym nakładem finansowym.


Jakie są zalecenia eksperta z Thermaflex w takiej sytuacji? Najlepszym rozwiązaniem okazują się być kable grzejne.

Ochrona przed niskimi temperaturami

Stałooporowe kable grzewcze ThermaLint o mocy 16 W/m to w pełni automatyczne rozwiązanie wyposażone w wbudowany termostat, dostępne w długościach od 1 do 61 metrów. Rozwiązanie idealnie sprawdza się w instalacjach wodnych prowadzonych na zewnątrz i w pomieszczeniach nie ogrzewanych, wbudowany termostat włącza samoczynnie kabel grzejny, gdy temperatura spadnie do +3o C, podgrzewa rurę aż osiągnie temperaturę ok. +8o C i wyłącza się, chroniąc  instalację przed zamarznięciem. 


Stało oporowy kabel grzejny TracingSet o mocy 16 W/m to bardziej rozbudowane rozwiązanie dla osób lubiących majsterkować i posiadających podstawową wiedzę na temat prądu elektrycznego, pożądana jest konsultacja elektryka. Zestaw TracingSet składa się z trzech elementów: przewodu grzejnego, termostatu i czujnika temperatury. Czujnik umieszczany jest na instalacji pod izolacją w jej najchłodniejszym miejscu i podłączony jest do termostatu, który włącza kabel grzejny gdy temp na rurze pod izolacją spadnie do temp. ustawionej na termostacie w zakresie od 0 do 60o C. Zestaw taki pozwala zabezpieczyć instalację przed zamarzaniem bądź jej ochłodzeniem poniżej temperatury ustawionej na regulatorze. Stało oporowy kabel grzejny TracingSet  dostępny jest w zestawach o długości od 18 do 146 metrów. 


Montażu kabla ThermaLint dokonujemy trzymając się kliku prostych zasad:
* zintegrowany termostat umieszczamy w najzimniejszym punkcie rury,
* kabel grzejny mocujemy taśmą aluminiową wzdłuż rury do 65 mm, lub spiralnie na rurach o średnicy nominalnej powyżej 65 mm z zachowaniem proporcji ułożenia ilości kabla na 1 metrze rury, określonej w tabeli doboru kabli,
* kabla grzejnego nie wolno ze sobą krzyżować i układać zwojów ściśle obok siebie,
* grzałki kabla grzejnego nie wolno skracać ani przedłużać,
* jeśli przewód jest zbyt długi, nadmiar układamy po przeciwnej stronie rury w przeciwnym kierunku lub kompensujemy układając przewód spiralnie wokół rury pamiętając o minimum 7 cm odstępach pomiędzy zwojami,
* instalację z zamontowanym na niej kablem grzejnym izolujemy otulinami ThermaSmart PRO o grubości 20 mm w standardzie „izolacja przeciwroszeniowa”,
* montaż kabla ThermaLint kończymy włożeniem wtyczki do gniazda 230 V,
* połączenia poszczególnych elementów i podłączenia do sieci kabla TracingSet powinna dokonać osoba do tego uprawniona.


Budując bądź przygotowując domek letniskowy do zimy warto pamiętać, że odpowiednie zabezpieczenie jego instalacji wodnych uchroni go przed poważnymi uszkodzeniami i zalaniem wraz z nadejściem ocieplenia. 
Zastosowanie kabli grzejnych jest rekomendowanym rozwiązaniem, pozwalającym uniknąć kosztownych naprawy instalacji z wymianą włącznie i usuwania skutków wycieków .

Thermaflex Izolacji Sp. z o. o. to międzynarodowa firma założona w 1976 roku w Holandii, gwarantująca ekologiczne i trwałe rozwiązania izolacyjne dla dystrybucji ogrzewania, chłodnictwa oraz wody pitnej. Realizowana przez firmę wizja gospodarki obiegowej opiera się na opracowaniu i dostarczaniu swoim Klientom komponentów izolacyjnych przyjaznych środowisku, zarówno w produkcji jak i użytkowaniu. Firma w swojej ofercie posiada produkty certyfikowane Cradle to Cradle Certified TM Bronze, wykonane z wysokiej jakości pianki poliolefinowej, które w pełni nadają się do recyklingu.

 


 

Proponowane projekty