Garaże na wynajem. Czy to dobry pomysł na inwestycję?

2018-08-30
Pomysł na pracownię PRO ARTE powstał z inspiracji życiem. Jak znaleźć niszę dla swojej działalności? Poranek na śląskim blokowisku i rzut okiem za okno: setki aut oraz za małe parkingi. Wniosek był prosty - ludzie potrzebują garaży, a nie domów. 43% Polaków mieszka w budynkach wielorodzinnych, blokach, osiedlach apartamentowców, familokach, a pozostałe 57% w domach jednorodzinnych. Polacy mają gdzie mieszkać, ale część z nich nie ma gdzie bezpiecznie przechowywać swojego auta. Z pewnością gdy się wzbogacą, to pomyślą o garażu, kupią projekt, wybudują lub wynajmą. 
Wybudować, czy wynająć?
Nasze biuro projektowe posiada największy wybór projektów garaży w Polsce z oferty korzystają w przeważającej mierze klienci indywidualni, którzy chcą na działce postawić garaż lub budynek gospodarczy. Zdarzają  się również klienci innego typu: deweloperzy, zarządy budynków miejskich, sąsiedzi działający w porozumieniu oraz klienci indywidualni chcący postawić garaże dla większej grupy zainteresowanych. Część z nich przeznaczona jest również na wynajem.

Jaki koszty inwestycji? 
Projekt garażu czterostanowiskowego pod wynajem generuje koszt 1090 zł. Projekty dla deweloperów, na wynajem znajdziesz w TEJ KOLEKCJI. Jego adaptacja wraz z usyskaniem pozwolenia na budowę trzeba zapłacić ok. 1500-2000 zł.  Architekta adaptującego oraz kierownika budowy możesz wybrać sposródnaszych przedstawicieli (1000-1500 zł).
Przed budową mamy więc koszty na poziomie ok. 5000 zł. Realizacja 105 m2 pow. budynku w standardzie garażu generuje średni wydatek 1900 zł za 1m2 powierzchni użytkowej, czyli ok. 200 000 zł. W sumie jest to ok 205 000 zł za cztery garaże, na których wynajmie możemy zarobić. Przychód z jednego segmentu bez kosztów mediów, podatku od nieruchomości może wynosić od ok. 300 zł za miesiąc. Daje to kwotę 1200 zł za miesiąc przy czterech stanowiskach garażowych. W skali roku otrzymujemy sumę 14400 zł, czyli inwestycja zwraca się po ok. 14 latach.
Przytoczone wyliczenia mają charakter orientacyjny. Poodobne rozwiązania popularne są choćby w Anglii, znanej z wielkiej liczby mieszkań socjalnych, czynszowych, na wynajem - kosz wynajęcia blaszanego garażu w Wielkiej Brytanii w zależności od lokalizacji kosztuje ok. 100 zł na tydzień. 

 

Garaże na wynajem, znajdują się w kolekcji GARAŻE DLA DEWELOPERÓW

Proponowane projekty