Domy na zgłoszenie do 35 m2. Projekt to Twoja gwarancja długowiecznego, bezpiecznego budynku

2021-07-20

Męczy cię wizja załatwiania wszystkich formalności związanych z projektem? Na samą myśl o stertach dokumentacji, proszeniu się po urzędach i biurach inżynierskich masz dość? Wybierz inny wariant budowy, a mianowicie zgłoszenie do 35 metrów kwadratowych powierzchni zabudowy. W tym artykule opiszemy jak zalegalizować budynek rekreacji indywidualnej, czyli dom letniskowy i dlaczego warto zainwestować w projekt. 

Ja się pytam, jakim prawem? 

Zgodnie z ministerialną stroną podajemy, że zgłoszenie: "dotyczy wolno stojących parterowych budynków rekreacji indywidualnej rozumianych jako budynki przeznaczone do okresowego wypoczynku, o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać jednego na każde 500m2 powierzchni działki". Co to znaczy wolno stojący? To taki, który nie jest powiązany z innym budynkiem, doklejony do garażu, domu. Rekreacja indywidualna to termin, który mówi nam o przeznaczeniu budynku. Ma służyć wypoczynkowi właściciela działki. Nie może on prowadzić najmu takiego obiektu i zarobkować na tym. Ważne jest również sformułowanie " okresowy wypoczynek", co to znaczy? W budynku nie możesz się zameldować, mieszkać na stałe. Docieplenia przegród w budynkach tego typu są tak zrealizowane, że można w nich przebywać również zimą (dedykowanym oznaczeniem dla wersji cieplejszych jest w naszym przypadku zlepek liter OC).

A jak to wygląda od strony działki i jej zaszeregowania w tak zwanej ewidencji gruntów?

Jakie warunki należy spełnić? Działka musi być objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub decyzją dotyczącą warunków zabudowy, w których dopuszcza się sytuowanie na działce budynków rekreacji indywidualnej. Większość działek dostępnych na rynku to działki o kategorii MN oznaczającej budownictwo mieszkalne-jednorodzinne. Każdorazowo trzeba tę kwestię zweryfikować w urzędzie dla swojej działki przed podjęciem decyzji o zakupie gruntu i projektu. Jeśli można postawić na niej domek letniskowy, to możesz już zabierać się do kompletowania dokumentów do zgłoszenia.

Co będzie potrzebne? 

Najpierw działka, jeśli jesteś jej właścicielem to uzupełniasz oświadczenie o dysponowaniu nią do celów budowlanych. Następna rzecz to wyrys z mapy zasadniczej, na którym należy naszkicować obrys lokalizacji domku z zachowaniem odstępów od granic. Trzeci element to rzut przyziemia oraz przekroje budynku, czyli składniki naszego projektu budowlanego. 

Po co projekt skoro nie jest wymagany prawem do zgłoszenia? 

Budować bez projektu to tak jak składać bardzo drogi zestaw klocków LEGO bez instrukcji. Masz pieniądze, wydałeś je by spełnić swoje marzenia. Na fali entuzjazmu budujesz. Być może coś z tego wyjdzie, być może nawet będzie stać, ale nie wiadomo jak długo i czy nie będzie pozbawiony wad technicznych, które sprawią że się zawali. O ile w przypadku klocków chodzi o zabawkę, to w przypadku domu chodzi o Twoje życie. Dlatego projekt przeliczony pod względem konstrukcji - jej statyki i wytrzymałości - w określonych warunkach wietrznych, śniegowych stanowi gwarancję trwałości obiektu, jego długowieczności i jest inwestycją w Twoją przyszłość. 

 

Koniecznie zapoznaj się z kolekcją projektów domów na zgłoszenie do 35m2 powierzchni zabudowy, która znajduje się w naszej ofercie. 

Proponowane projekty