Garaż budynkiem gospodarczym? Jak zgłosić?

2012-06-12

Wielu potencjalnych inwestorów zastanawia się nad tym, czy korzystniej jest wybudować garaż, czy budynek gospodarczy? Za garaż - podobnie, jak i za dom - trzeba zapłacić podatek - większość zapłaci też podatek od nieruchomości za budynek gospodarczy. Obecnie przy spełnieniu opisanych poniżej warunków można budować na zgłoszenie lub inaczej zawiadomienie. Stwarza to możliwość budowy bez konieczności ubiegania się o pozwolenie/zezwolenie na budowę.

 

Budynek na zgłoszenie do 35m2

Warunki techniczne dopuszczają zgłoszenie kilku rodzajów budynków. Zarówno garaż, budynek gospodarczy i domek rekreacji indywidualnej (letniskowy) muszą mieć powierzchnię zabydowy do 35 m2. Ten parametr jest najważniejszy, a często bywa mylony z powierzchnią użytkową. A co to znaczy zabudowy? Zwykle o powierzchni zabudowy mówimy, gdy mierzymy obrys i liczymy powierzchnię budynku po zewnętrznej linii ścian oraz powierzchnię wyznaczoną pod dachem w przypadku wiat: rekreacyjnych, garażowych. Zabudowa dotyczy przyziemia, czyli parteru. Zaś powierzchnia użytkowa to powierzchnia wnętrza budynków oraz wiat pod okapem na wszystkich kondygnacjach. Budynki na zgłoszenie nie mogą być piętrowe, ani dysponować poddaszem użytkowym z wiodącymi tam pełnymi schodami. Typowe projekty na zgłoszenie w naszej ofercie mają wymiary 7x5 lub 5.8x6. Największą popularnością cieszą się projekty G339 oraz G325.

Czym się różni garaż od budynku gospodarczego?

Główną cechą odróżniającą garaż od budynku gospodarczego jest funkcja, przeznaczenie obiektu. Garaż służy do parkowania w nim samochodu, natomiast budynek gospodarczy do prowadzenia drobnych prac gospodarskich, przechowywania narzędzi oraz przedmiotów związanych z gospodarstwem, pracami rolnymi, plonami rolnymi. Z projektowego punktu widzenia decydująca jest nazwa projektu oraz posługiwanie się odpowiednią nomenklaturą pomieszczeń. W przypadku wyboru projektu w wariancie budynek gospodarczy pomieszczenie garażowe zamienia się w gospodarcze, a brama garażowa nazywana jest bramą lub bramą wjazdową. Z dokumentacji (tabelek, opisów, rysunków) usuwane jest słowo garaż, a w jego miejsce pojawia się termin budynek gospodarczy. W naszej ofercie znajduje się blisko 1000 projektów garaży, które można zamówić również jako budynki gospodarcze. Co istotne, zmiana nazwy jest bezpłatna, to znaczy pokrywamy jej koszt we własnym zakresie. 

Podatek od nieruchomości: garaż czy budynek gospodarczy?

Co jest korzystniej wybrać, patrząc w przyszłość i analizując podatki od nieruchomości, czy garaż czy budynek gospodarczy? Tak naprawdę nie ma dobrej odpowiedzi na to pytanie. Podatki są gminne i na tym poziomie ustalane są stawki. Są miejsca, gdzie korzystniej jest postawić garaż, ponieważ podatek od takiej nieruchomości może być niższy, a na budynek gospodarczy wyższy. Są też regiony, gdzie korzystniej jest postawić budynek gospodarczy. Przed podjęciem decyzji najlepiej upewnić się w urzędzie, co jest obłożone niższym podatkiem od nieruchomości oraz, co można w danej lokalizacji postawić. 

Kto decyduje o tym, czy mogę postawić garaż, czy budynek gospodarczy?

Zapisy o tym, czy można postawić garaż, czy budynek gospodarczy znajdują się w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub w warunkach zabudowy danej działki budowlanej. Jeśli działka jest rolna lub siedliskowa raczej nie można na niej postawić garażu, a jedynie budynek gospodarczy. Zatem oprócz dokumentów administracyjnych danej gminy decyduje rodzaj działki, którą dysponujemy. 

Jeśli masz pytania, dotyczące tego, co można postawić na Twojej działce, to zadzwoń do swojego urzędu gminy lub starostwa, któremu podlega działka, na której chcesz zbudować budynek. W przypadku pytań, dotyczących naszej oferty zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego (502 575 920, marek@pro-arte.pl)

Proponowane projekty