Na rutynę - malowanie elewacji. Odmień swój dom

2019-07-11

Mieszkasz już dość długo i kolor twojego domu opatrzył Ci się? Elewacja pod wpływem słońca wypłowiała, zżółkła od pyłków sosny, ma zacieki pod parapetami? Łatwo to zmienić.

Elewacje budynków są narażone na niekorzystne oddziaływanie różnego rodzaju czynników zewnętrznych, dlatego ulegają zanieczyszczeniom i uszkodzeniom. Kto przeżył gradobicie ten wie jakie otwory zostawia w elewacji kula gradowa. Może czas przemalować Twój dom!

 

Warto rozważyć za i przeciw

Przed podjęciem decyzji poznajmy wady i zalety odświeżenia elewacji oraz towarzyszących temu czynności.

za:

-  nowy wygląd! Zmiana wprowadza miłe urozmaicenie, w starym czujemy się jak w nowym. Pojawiają się powody do zadowolenia i dobrego samopoczucia,
- przy okazji możemy odświeżyć i zakonserwować  podbitkę i inne elementy drewniane, które wymagają konserwacji raz na kilka lat,
- przy okazji można uzupełnić ewentualne ubytki np. od gradu, wyczyścić zabrudzenia spowodowane przez ptaki, czy inne zwierzęta oraz zrzucić gniazda os,- warto sprawdzić mocowanie rynien, rur spustowych i ich szczelność, wyczyścić i zakonserwować rynny,
- można odmalować wiatrownice i elementy blacharki dachowej,

 

- jeśli mamy problemy z płytkami na balkonie można wykonać alternatywne odwodnienie balkonu narażonego na opady deszczu, np. zaostrzenie spadku i pokrycie powierzchni balkonowej papą, na którą położony zostanie tarasik z deski kompozytowej lub naturalnej.

 przeciw:

- koszty, koszt przemalowania domu ze zdjęcia zamknął się w kwocie 8.000zł - w tym 2000 zł materiały (elewacja + podbitka) a 6000 robocizna
- dla niektórych przyzwyczajenie to druga natura i po prostu nie lubią zmian, a w nowym czują się źle

 

Zanim zabierzesz się za malowanie warto sprawdzić czy w planie miejscowym nie są zawarte szczegółowe wymagania dotyczące kolorystyki elewacji. Plan miejscowy może zakazywać stosowania określonych barw na ścianach zewnętrznych. 

 

Przy okazji renowacji warto rozważyć, czy nie zwiększyć grubości warstwy termoizolacji lub poddać dom termomodernizacji, jeśli był nieocieplony. Są to dość duże koszty, jednak dają konkretny efekt w postaci zmniejszenia zapotrzebowania na ogrzewanie nawet do 50%. Funkcjonują obecnie różne programy dopłat związane z ograniczeniem niskiej emisji i czystym powietrzem. Za sprawą dotacji można nawet stary budynek dostosować do aktualnych wymagań i warunków technicznych.  

 

Pamiętajmy, aby przed przystąpieniem do prac zabezpieczyć folią lub papierem wszelkie narażone na zabrudzenia elementy takie jak: kostka brukowa, okna, drzwi, balustrady.

Proponowane projekty