Wienerberger - trwałość i bezpieczeństwo materiałów

2013-07-04

W ramach wieloletniej współpracy PRO ARTE i specjalistów od ceramiki budowlanej, czyli firmy Wienerberger, odbyliśmy szereg spotkań i konsultacji mających na celu dostosowanie naszych projektów do najnowszych osiągnięć w dziedzinie wykorzystania rozwiązań i materiałów najwyższej jakości: cegieł konstrukcyjnych - POROTHERM, klinkierowych - TERCA, dachówek ceramicznych - KORAMIC.Przy okazji naszego ostatniego spotkania z Panem Aleksandrem Królem, doradcą technicznym firmy Wienerberger, udało nam się m.in. porozmawiać także o nowych perspektywach rozszerzania  portfela Klientów Wienerbergera. Czytelników ciekawych tego, w jaki sektor warto inwestować, odsyłam do lektury poniższego wywiadu.

PRO ARTE: Ile lat Wienerberger działa na polskim rynku?
A.K: Firma Wienerberger Ceramika Budowlana rozpoczęła działalność na naszym w rynku w 1995 roku. Początek naszej działalności związany był z zakupem i przeprowadzeniem kompleksowej modernizacji cegielni  Lębork  k/Gdańska, w której rozpoczęliśmy produkcję pustaków Porotherm. W czasie tych niespełna 20 lat  Wienerberger zainwestował w modernizację oraz budowę kolejnych zakładów na terenie Polski. Obecnie  posiadamy zakłady nie tylko produkujące pustaki ścienne, ale także  systemy stropowe i nadprożowe, cegły klinkierowe, oraz dachówki ceramiczne. Oferujemy rozwiązania i materiały budowlane pozwalające na prowadzenie inwestycji zgodnie z najwyższymi standardami a szerokość naszej oferty jest chętnie wykorzystywana do realizacji wszelkiego rodzaju obiektów.

PRO ARTE: W czyje gusta i potrzeby trafiają Wasze flagowe produkty z serii POROTHERM, TERCA, KORAMIC?
AK: Klienci  decydujący się na wybór naszych materiałów, to osoby świadome korzyści wynikających z zastosowania materiałów ceramicznych. Decydując się na pustaki ścienne Porotherm klienci oczekują rozwiązania trwałego, bezpiecznego, o wysokich parametrach termicznych, kumulujących ciepło oraz „oddychających”, czyli materiałów, które utrzymują wewnątrz pomieszczenia korzystny mikroklimat. Osoby, których wybór pada na dachówki ceramiczne Koramic, czy cegły klinkierowe Terca, myślą o estetycznym i oryginalnym wyglądzie elewacji bądź dachu swojego budynku.  Uzyskanie nieszablonowych i oryginalnych  rozwiązań zapewnia szeroki wachlarz naszych produktów, pozwalający na wybór różnorodnych formatów, struktur i kolorów cegieł klinkierowych oraz dachówek ceramicznych. Szeroka oferta produktowa firmy Wienerberger odpowie na potrzeby każdego z inwestorów i na pewno usatysfakcjonuje także najbardziej wymagających klientów.

PRO ARTE: Ostatnio, jak mówiłeś, okazało się, że produkty Wienerbergera znakomicie odpowiadają wymogom budownictwa skierowanego do sektora, w którym nie mieliście wcześniej większego doświadczenia. Mam na myśli rolnictwo i hodowlę. Jak do tego doszło?
AK:  Nie tyle nie mieliśmy większego doświadczenia, co do końca nie przypuszczaliśmy, jak wielki  potencjał drzemie w budownictwie rolniczym. Utarty został stereotyp myślenia, że materiały ścienne zwykle przyporządkowujemy do budownictwa kubaturowego powiązanego z segmentem budownictwa  jednorodzinnego, wielorodzinnego, przemysłowego, usługowego . Dopiero w dalszej kolejności wymienia się budownictwo inwentarskie. Nie oznacza to wcale, że sektor tego budownictwa był nam zupełnie obcy. Od zawsze byliśmy obecni w budownictwie inwentarskim, lecz teraz - co daje się zauważyć - większy nacisk kładziemy na zagospodarowanie segmentu budownictwa rolniczego. Istotne jest dla nas, że w dużej mierze to inwestorzy wychodzą z inicjatywą zastosowania w swoich obiektach ceramicznych pustaków Porotherm. To nie tylko rezultat naszej pracy w propagowaniu ceramiki i korzyści wynikających z jej zastosowania, ale także wieloletnich obserwacji inwestorów, którzy posiadają  budynki rolnicze wybudowane z różnych materiałów ściennych. Na tej podstawie można było wyciągnąć wniosek, że to właśnie ceramika najlepiej spełniała kryteria stawiane budynkom inwentarskim w szczególności narażonych na długotrwałe oddziaływanie wilgoci.

PRO ARTE: Jakie korzyści przemawiają za tym aby użyć ceramiki Waszej firmy w budynkach inwentarskich?
AK: Argumentem przemawiającym za tym, aby użyć akurat naszych produktów w budynkach inwentarskich  jest suma korzyści wynikających z zastosowania ceramiki. Należy do nich trwałość, za którą przemawia wielowiekowa tradycja - pewne i przebadane systemy,  wysoka wytrzymałość i innowacyjność produktów ceramicznych. Istotną rolę ze względu na przeznaczenie budynków inwentarskich odgrywają również bardzo korzystne właściwości fizyczne naszej ceramiki budowlanej tj. termika, kumulacja ciepła , dyfuzyjność  - skuteczne  usuwanie wilgoci z pomieszczeń, akustyka – tłumienie hałasu. Przedstawione zalety decydują o tym, że to właśnie produkty Porotherm najlepiej dopasowują się do kryteriów stawianych budynkom inwentarskim.

PRO ARTE: Co było ważne dla Inwestorów z branży rolniczej? Co ich wyróżnia na tle Waszego przeciętnego Inwestora. Jak postanowiliście zaspokoić ich oczekiwania?
A.K: Rolnicy to inwestorzy o bardzo sprecyzowanych oczekiwaniach wobec materiałów ściennych. Produkty takie muszą się charakteryzować dużą wytrzymałością , skutecznym wydalaniem na zewnątrz dużej ilości wilgoci, odpornością na korozję biologiczną. Dlatego z dużym zainteresowaniem spotkał się system pustaków szlifowanych murowanych na suchą zaprawę Porotherm Dryfix. W systemie Porotherm Dryfix w przeciwieństwie do tradycyjnego murowania, ściana jest pozbawiona wilgoci technologicznej. W konsekwencji tego, ściana bezpośrednio po wymurowaniu uzyskuje deklarowane parametry. To właśnie systemy ceramicznych pustaków szlifowanych w pełni spełniają oczekiwania inwestorów.