Jaka technologia budowy domu będzie dla Ciebie najlepsza?

2019-10-04

Zacznijmy od tego, że na rynku obecnie dostępne są różne technologie. Wciąż najpopularniejsze sposób budowy domu to technologia tradycyjna, czyli dom murowany. Druga w kolejności to technologia szkieletu drewnianego. Wszystkie projekty PRO-ARTE dostępne są zarówno w wersji murowanej jak i szkieletowej. Chyba najstarszy sposób budowania to dom z bali drewnianej. PRO-ARTE posiada w swojej ofercie kilkanaście projektów tej technologii bali.

Ciągle pojawiają się też inne mniej lub bardziej ciekawe sposoby na budowę domu. Coraz większa popularność zyskują domy prefabrykowane nazywane inaczej modułowymi. Na rynku znajdziemy kilkudziesięciu producentów gotowych domów. Każdy opatentował swój sposób na produkcję i montaż ścian, ale łączy ich jedno: ściana powstaje w fabryce i jest montowana na fundamencie lub płycie fundamentowej na budowie. Jedną z takich firm jest Evomodule. W tej wersji na plac budowy przyjeżdża ściana już docieplona, która spełnia warunki stawiane domom pasywnym. Dodatkowo, ściana jest częściowo wykończona i wymaga tylko położenia gładzi od wewnątrz oraz tynku od zewnątrz.

Kolejny atut to przepusty instalacyjne, które są już ukryte w ścianie. Warto wspomnieć, że w takiej ścianie można też umieścić grzejniki (ogrzewanie ścienne). Coraz więcej producentów oferuje takie rozwiązania (grzejniki w ścianie).

 

Technologie prefabrykowane posiadają też swoje wady. Musimy pamiętać, że możliwość zmian w trakcie budowy jest mocno ograniczona. Dom z betonu jest wykonywany pod zamówienie. Dlatego na etapie projektowym trzeba dobrze wszystko rozplanować i przemyśleć. Prefabrykaty produkuje się według wcześniej ustalonych wymiarów. Drugi minus to konieczność użycia ciężkiego sprzętu. Gotowe domy modułowe wymagają odpowiedniego dojazdu na plac budowy, a nie na każdej drodze zmieści się dźwig z podnośnikiem. Sprzęt ciężki jest każdorazowo wymagany przy montażu elementów betonowych na placu budowy.

 

Proponowane projekty