Dom pełen ciepła zimą, a chłodny latem dzięki właściwej izolacji

2017-10-31

Niezależnie od pory roku i panujących warunków atmosferycznych oczekujemy, że w domu będzie przyjemna, komfortowa temperatura. Osiągnięcie takiego stanu wymaga zastosowania odpowiednich materiałów. Ze względu na to, że najwięcej ciepła w domu, ok. 30%, może uciekać przez dach, w artykule skupiliśmy się na jego właściwej izolacji.

 

 

Na co zwrócić uwagę, aby dom był pełen ciepła?

Wybór materiału izolacyjnego ma wpływ na kwestie finansowe, nasze bezpieczeństwo, właściwą akustykę w pomieszczeniach, stopień komfortu w budynku (dom nie traci ciepła zimą i nie przegrzewa się latem) czy nawet na środowisko. Budynki w Europie pochłaniają ok. 40% zużywanej energii, która jest przeznaczana głównie na ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń. Bardzo często dochodzi do olbrzymich strat. Nawet do 50% ciepła ucieka z budynku – ok. 30% przez dach, a ok. 20% przez ściany z powodu występowania mostków termicznych oraz braku lub nieodpowiedniej izolacji. We właściwie ocieplonym budynku wełną mineralną szklaną nie ma potrzeby przeznaczania dużych nakładów finansowych na ogrzanie pomieszczeń zimą, a latem na chłodzenie klimatyzacją. Inwestując w energooszczędne produkty w budynkach dbamy także o nasze środowisko, ponieważ takie rozwiązania redukują emisję dwutlenku węgla i dwutlenku siarki do atmosfery o ponad połowę. Pamiętaj, że od 2021 roku każdy dom ma być energooszczędny. Dlatego warto już na etapie projektowania zwrócić uwagę na wartości maksymalne aktualnie obowiązujące w polskim Prawie Budowlanym dla poszczególnych elementów domu, rodzaj materiału izolacyjnego, jego grubość oraz przewodność cieplną. Współczynnik przewodności cieplnej, oznaczany symbolem λ (lambda)i podawany w W/mK, jest jednym z istotniejszych parametrów dla budownictwa. Izolacyjność wełny mineralnej szklanej dostępna jest od 0,030 W/mK do 0,045 W/mK (im mniejsza wartość lambda – tym lepsza izolacyjność).Oprócz prawidłowego montażu, to grubość izolacji i współczynnik przewodności cieplnej produktu stanowią o tym, ile wydamy na ogrzewanie.


Nie trać pieniędzy i energii przez dach – zaizoluj go odpowiednim produktem

Zimą wychodzimy w grubych ubraniach osłaniających nasze ciało, bardzo często oprócz głowy. Prawdą jest, że skóra głowy jest znacznie bardziej wrażliwa na wahania temperatury, dlatego przy mrozach często towarzyszy nam znaczne uczucie zimna. Jeśli nie będziemy chronić tego obszaru narazimy się na osłabienie organizmu. Podobnie jest z naszym domem. Skutki decyzji o ograniczeniu izolacji do ścian zewnętrznych budynku, odczujemy przy najbliższym mrozie lub upalnym lecie. Będzie nie tylko drożej, ale zimniej zimą, a gorąco - latem. Stąd kluczowe znaczenie dla efektywności energetycznej budynku ma właściwa izolacja dachu. Dobrze wykonana może prowadzić aż do 30-procentowej oszczędności energii przeznaczonej na ogrzewanie. W domach jednorodzinnych w Polsce najbardziej popularne są dachy skośne. Do ich izolacji dobrze jest zastosować lekki i sprężysty materiał, który nie obciąży konstrukcji, a jednocześnie pozwoli wypełnić całą przestrzeń pomiędzy krokwiami, dzięki czemu unikniemy strat ciepła. Najbardziej optymalnym materiałem do izolacji dachów skośnych jest wełna mineralna szklana w rolce, z uwagi na jej elastyczną strukturę, właściwości termiczne, mniejszy odpad, mniejszą powierzchnię transportową i zwykle niższy koszt produktu w stosunku do płyty. Wybierając produkt do izolacji dachu, postawmy na wełnę o jak najniższym współczynniku przewodzenia ciepła, jak np. popularne na rynku: Super-Mata Plus (λ = 0,032 W/mK) lub Profit-Mata (λ = 0,035 W/mK).

 

W dachu skośnym nie może zabraknąć też odpowiedniej wentylacji zapobiegającej pojawieniu się pleśni, np. na krokwiach. Dobrze zaprojektowana połać dachowa to połać ze szczeliną wentylacyjną pomiędzy membraną dachową a poszyciem np. z dachówki. Pamiętajmy też o paroizolacji chroniącej przegrodę przed przenikaniem do niej wilgoci z wnętrza budynku. W tym celu warto wybrać inteligentną membranę paroizolacyjną Vario® o zmiennym oporze dyfuzyjnym, który polega na tym, że system zimą jest szczelny, natomiast latem rozszczelnia się, dzięki czemu wilgoć może swobodnie przemieszczać się przez warstwy dachu. W skład systemu Vario® wchodzą kleje i taśmy, więc nieszczelność tego systemu jest ograniczona do minimum. Brak membrany paroziolacyjnej stwarza ryzyko, że przy niesprzyjających warunkach może dojść do zawilgocenia konstrukcji dachu, a następnie rozwoju pleśni i grzybów. A to w konsekwencji wymusi na właścicielu domu remont poddasza i chwilowe wyłączenie go z użytkowania. Warto szczególnie zwrócić na to uwagę, jeśli nasze poddasze ma być użytkowe.

  

Izolacja nakrokwiowa – nowy sposób na izolację dachu domu niskoenergetycznego

W domach i budynkach energooszczędnych czy pasywnych warto także rozważyć system izolacji nakrokwiowej z użyciem wełny mineralnej szklanej. Innowacyjnym rozwiązaniem do dachów skośnych jest RENOVER – łatwy do zainstalowania dla wykonawcy, umożliwiający szybki montaż odpowiedniej dla budynku pasywnego ilości izolacji. Rozwiązanie pozwala np. wyeksponować konstrukcję dachu oraz podnieść kubaturę pomieszczeń, wykorzystując przestrzeń między krokwiami. Dzięki zastosowaniu sprężystej wełny, będącej doskonałym tłumikiem akustycznym, system zapewnia doskonałą izolację akustyczną od dźwięków uderzeniowych (krople deszczu) i tym samym poprawia akustykę wnętrza. Rozwiązanie sprawdza się zwłaszcza przy pracach związanych z termorenowacją budynków, ponieważ nie wyłącza poddasza z użytkowania, tak jak ma to miejsce w przypadku izolacji tradycyjnej od wewnątrz.

 

W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z doborem produktów czy montażem izolacji, warto skorzystać z bezpłatnych konsultacji z inżynierami, które prowadzą najwięksi producenci materiałów izolacyjnych. - Nasi doradcy są dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-17.00 pod bezpłatnym numerem: 800 163 121. Pomagamy w dokonaniu odpowiedniego wyboru poprzez przedstawienie najlepszej opcji materiałowej, czyli konkretnego produktu pod konkretne zastosowanie z uwzględnieniem oczekiwań klientów i wymogów przepisów prawa –informuje Anna Gil, kierownik Biura Doradztwa Technicznego ISOVER. 

 

 

Proponowane projekty